Ostatnia aktualizacja: 01.07.2025 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.
Kalejdoskop kulturalny - Lipiec 2025
1.KONCERT KONSTANTEGO ANDRZEJA KULKI
NCK CENTRUM ŚW. JANA
1 LIPCA GODZ 17,00 WSTĘP WOLNY
Wydarzenie zewnętrzne: NCK - Nie odpowiadamy za jego program i nie udzielamy szczegółowych informacji na jego temat. ORGANIZATOR – Stowarzyszenie Przyjaciół Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.
Zapraszamy na Koncert Konstantego Andrzeja Kulki w ramach Mistrzowskich Warsztatów Skrzypcowych dla laureatów ogólnopolskich konkursów oraz wyróżniających się uczniów szkół muzycznych drugiego stopnia.
2.SZLAKIEM RADUNII KULTURY - SPACER
7 i 21 LIPCA GODZ.18,00 -19,30 WSTĘP WOLNY
Czas trwania spaceru: 1,5 h
Prowadzenie:Sabina Rogalska-Antosik
Miejsce:pomnik Heweliusza, skwer Jana Heweliusza, Stare Miasto
Chcesz poznać historię Starego Miasta?
Stare Miasto w Gdańsku to północna część dzielnicy Śródmieście, malowniczo położona nad Kanałem Raduni, zbudowanym przez Krzyżaków w XIV wieku. Kanał ten, będący wyjątkowym dziełem hydrotechniki, odegrał kluczową rolę w rozwoju gospodarczym Gdańska, umożliwiając powstanie Wielkiego Młyna, największego zakładu produkcyjnego średniowiecznej Europy. Na terenie Starego Miasta znajdują się również liczne cenne zabytki, takie jak Ratusz Staromiejski, Kościół św. Katarzyny, Kościół św. Józefa oraz Dom Opatów Pelplińskich.
Współcześnie, mimo że każdy z tych zabytków pełni już inne funkcje, obszar wokół Kanału Raduni wciąż tętni życiem, będąc siedzibą wielu instytucji kultury w mieście. Podczas spaceru z przewodniczką odkryjemy tajemnice Starego Miasta oraz jego mieszkańców, a także poznamy historię Kanału Raduni. Uczestnicy będą mieli również okazję odwiedzić wystawę stałą Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego oraz na co dzień niedostępną sień Domu Opatów Pelplińskich. Spacer zakończy się w Herbaciarni u Oblatów, usytuowanej w średniowiecznej klasztornej piwnicy, co stanowić będzie idealne zwieńczenie wędrówki.
3. CZTERY PORY MIEJSCA I STARE MIASTO.
NCK RATUSZ STAROMIEJSKI KSIĘGARNIA + STREFA WYTCHNIENIA
9 LIPCA GODZ.18,00 WSTĘP WOLNY
Miasto żyje. Oddycha pomiędzy ścianami, krąży wśród roślin, snuje swą opowieść wzdłuż ulic i kanałów. Stąd „Cztery Pory Miejsca” pomyślałyśmy jako spotkania z Gdańskiem – szeroko – poprzez zmysły i rozumienie, przyrodę i architekturę, przez mikro historie codzienności.
Pierwsza odsłona cyklu „Cztery Pory Miejsca / Stare Miasto. Ratusz” to letnie wejście w miejskie ciało. Lato jest czasem zewnętrznego, żywego, pulsującego. Dlatego wspólnie skupimy się na tym, co żyje i oddycha na powierzchni: na wodzie, zieleni, na ciepłych murach, śladach obecności i nieprzypadkowych spotkaniach.
Podczas intro wykładu anurkujemy w miejską materię Ratusza, towarzyszącego mu ogrodu, skweru i placyków, a także otaczającej je architektury. Spacerem przejdziemy wzdłuż Kanału Raduni, szlakiem splecionych: wody, zieleni i murów. Wieczór domkniemy warsztatem aktywnej wyobraźni w ratuszowym ogrodzie. Razem poszukamy i posłuchamy żywych śladów miejskości wpisanych w trawy, zakątki, faktury i w ciszę.
Prowadzenie: Ciało miasta / Dominika Gołębiewska, Aneta Lehmann, Monika Zawadzka
4. FESTIWAL „FETA'
PARK REAGANA
10-13 LIPCA WSTĘP WOLNY
FETA to jeden z najważniejszych festiwali teatrów plenerowych i ulicznych w Polsce. Co roku przyciąga ponad 30 tysięcy widzów i ponad 20 teatrów z całego świata. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1997 roku i trwała 10 dni, prezentując 46 spektakli, w tym pamiętne widowisko "Titanic" niemieckiego Theater Titanick. Dziś po raz pierwszy w historii festiwalu ogłaszamy otwarty konkurs na koncepcję kuratorską 27. edycji, otwierając się na nowe spojrzenia. Poszukujemy twórczych, odważnych i innowacyjnych propozycji programowych, które bawią, niepokoją i zachęcają do zadawania trudnych pytań.
Wydarzenia w ramach imprezy na stronie internetowej.
5.BALTIC SAIL 2025
GDAŃSK
11-14 LIPCA WSTĘP WOLNY
Żaglowce, rejsy, regaty, szanty... 29. edycja Baltic Sail Gdańsk 2025 odbędzie się w dniach 11 - 14 lipca 2025 roku. Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszy widowiskowa Parada Żaglowców, której Zlot żaglowców Gdańsk Trójmiasto 2025trasa wiedzie równolegle do plaż nad Zatoką Gdańską: od Brzeźna na wysokości Domu Zdrojowego do Jelitkowa i z powrotem.
Zapraszamy na żeglarską przygodę do Gdańska. Nie zabraknie atrakcji wodnych, muzycznych i edukacyjnych - także dla dzieci. Będzie również możliwość wykupienia rejsów wycieczkowych na wybranych żaglowcach. Taka wycieczka potrwa ok. 3 godzin i będzie świetną przygodą na wodach Zatoki Gdańskiej.
Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Karlskrona, Nysted, Ryga i Szczecin.
6. EDUKACYJNE KONCERTY CARILLONU
FORUM GDAŃSK – DZIEDZINIEC
14 LIPCA GODZ. 11,0 WSTĘP WOLNY
Wybrane wydarzenia zakończą się dłuższymi koncertami z udziałem zaproszonych gości. Wśród nich znajdą się trębacz Emil Miszk (13 lipca, Westerplatte) oraz kwintet dęty Hevelius Brass (14 lipca, dziedziniec Forum Gdańsk).Szczególnym wydarzeniem będzie udział litewskiego carillonisty i saksofonisty Ignasa Vydeiki, który zagra zarówno na carillonie, jak i saksofonie podczas pokazów 6 i 7 lipca. W Hevelianum (6 lipca) planowana jest również unikalny muzyczny dialog dwóch carillonów: mobilnego i wieżowego (z kościoła św. Katarzyny).
6 lipca (niedziela) - Hevelianum / Witold Maciak, Ignas Vydeika
-
7 lipca (poniedziałek) - Archikatedra Oliwska (parking) / Witold Maciak, Ignas Vydeika
-
13 lipca (niedziela) - Westerplatte / Monika Kaźmierczak, Emil Miszk
-
14 lipca (poniedziałek) - dziedziniec Forum Gdańsk / Monika Kaźmierczak, Hevelius Brass
Dokładne lokalizacje koncertów będą podawane na profilu Carillonów Gdańskich - Muzeum Gdańskana Facebooku oraz na stronie internetowej gdańskich carillonów.
7.VI FESTIWAL LETNIE WIECZORY U MENONITÓW
OCEiK UL. ELŻBIETAŃSKA 9/10
W KAŻDĄ ŚRODĘ OD 2 LIPCA DO 20 SIERPNIA GODZ.19 WSTĘP WOLNY
2 LIPCA (ŚRODA)
19.00 MUZYCZNE INSPIRACJE WSCHODU I ZACHODU
Tianji Liu, baryton
Anna Mikolon, fortepian
9 LIPCA (ŚRODA)
19.00 GITAROWY GROOVE
Adam Woch & Robert Guzik
16 LIPCA (ŚRODA)
19.00 W OGRODACH HISZPANII
Carlos Penya Montoya, harfa
Anna Fabrello, sopran
23 LIPCA (ŚRODA)
19.00 DUMKA I TANGO W NOWEJ ODSŁONIE
Trio Novum w składzie:
Albert Woelke, akordeon
Julia Pasternak, wiolonczela
Mateusz Maciołek, fortepian
30 LIPCA (ŚRODA)
19.00 OD KLASYKI DO ROZRYWKI
Gdański Kwartet Akordeonowy
8.SPACERY HISTORYCZNE PO STRZYŻY
GDAŃSK PĘTLA TRAMWAJOWA STRZYŻA PKM
6 LIPCA GODZ.10,00 WSTĘP WOLNY
Czy wiesz skąd wzięła się nazwa Strzyża? Od kiedy funkcjonuje ta nazwa? Jakie historie kryją się w tej dzielnicy? Poznaj historię dzielnicy Strzyża!
OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA