Relacja ze spotkania członków i sympatyków Kola w dniu 05 września 2022 r.

W zebraniu uczestniczyło - 28 osób

1. Otwarcie zebrania i przywitanie uczestników przez Kol. Genowefę Franczak.

Podsumowanie wyników poprzedniego zebrania wyborczego i prezentacja Władz Koła na kadencję 2022 - 2026
2. Pani Kamila Błaszczak Radna Rady Miasta Gdańska omówiła gdańską infrastrukturę 2022- 2027, wyzwania
i plany rozwojowe.
- Budżet miasta Gdańsk
- Przyrost miejsc w żłobkach i przedszkolach (wzrost o około 500 miejsc)
- Szkolnictwo - będzie nowa szkoła ul. Kolorowa Gdańsk Południe
- Zdrowie - miasto nie ma szpitala, organizuje programy
  profilaktyczne i wspiera prokreację.
- Miasto finansuje budownictwo społeczne (TPS) ale wycofuje się z mieszkań komunalnych.
- Budżet obywatelski rośnie.
- W Gdańsku buduje się fabryka Northvolt, rozbudowa portu (terminal kontenerowy największy na Bałtyku)
- Kultura - powstało Muzeum Bursztynu, miasto finansuje
  stypendia dla artystów.
- Sport - Finał piłkarskiej Ligi Europy, Finał Ligi narodów w siatkówkę.
- Inwestycje - Port czystej energii (nowoczesna spalarnia odpadów oraz program jaśniejszy Gdańsk.
- Transport - nowa linia tramwajowa, nowe nowoczesne tramwaje, nowa trasa rowerowa "Euro Velo".
- Program Gdańsk Miastem Równości (niepełnosprawni, matki z wózkami, seniorzy)
- Środowisko - nasadzanie drzew, otwarcie Domu Zdrojowego, zbiorniki retencyjne.

Pytania z sali dotyczyły:
- Przewidywanych cen za energię i ogrzewanie - trudne do przewidzenia wzrosty mogą sięgnąć kilkuset procent.
- Dom Zdrojowy w Brzeźnie, dlaczego jest mało udostępniony mieszkańcom Gdańska - Pani Radna obiecała zająć się tematem.
- Pomniki Przyrody mało zadbane, niszczeją. Uzgodniono przesłać listę pomników z uwagami do biura p. Radnej.
- Mało skuteczna praca Konserwatora Zabytków.
- Profilaktyka dla seniorów - w internecie można znaleźć broszurę z programami dla seniorów.
3. Kol. Genowefa Franczak podsumowała wyniki zebrania wyborczego i zaprezentowała Władze Koła na kadencję 2022 - 2026
4. Omówienie planu imprez przez:
- Kol. Andrzej Kuligowski - 08.09.2022r. (czwartek) – Zwiedzamy zoo w Gdańsku
- Kol. Andrzej Kuligowski - 11.09.2022r.(niedziela) : Rajd rowerowy na Wyspie Sobieszewskiej
- Kol. Ryszard Preiss - 15.09.2022r. (czwartek) : Szlak Stoczni Cesarskiej
- Kol. Barbara Wrońska - 21.09.2022r. (środa) : Spacer po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
- Kol. Krzysztof Nadolski - 28.09.2022r. (środa) Jar Raduni: Babi Dół- Borkowo
5. Wolne wnioski:
- Kol. Ewa Banasiak - Propozycja zwiedzenia NBP, prośba o organizację spacerów z kijkami.

Na zakończenie Kol. Genowefa Franczak odczytała list gratulacyjny od prezesa PTTK skierowany do Prezesa oraz Członków Koła Grodzkiego.

Opracowanie: Kol. Krzysztof Nadolski