Relacja ze spotkanie członków i sympatyków Koła w dniu 13.01.2020 r.

Prezes Koła Grodzkiego Kol. Genowefa Franczak otworzyła pierwsze w tym roku spotkanie, serdecznie witając zaproszonego gościa panią Natalię Rykowską, jak również uczestników spotkania. Przekazała uczestnikom spotkania życzenia noworoczne.

1.”Domowe sposoby zapobiegania cukrzycy” – wykład z prezentacją poprowadziła mgr Natalia Rykowska, dyplomowany dietetyk medyczny z interdyscyplinarnego zespołu Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia, gdzie są tworzone i realizowane programy zdrowotne kierowane do różnych grup społecznych.

Cukrzyca to choroba charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy (cukru) we krwi. Jej przyczyny są złożone, a objawy mogą pojawić się nagle, nasilając się w ciągu kilku dni, lub dopiero po kilku latach - to zależy od rodzaju cukrzycy. Jednak kiedy już zostanie postawiona diagnoza, dla niektórych jest ona jak wyrok. Na szczęście z cukrzycą można normalnie żyć. Konieczne jest tylko odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia, w tym diety. Trzeba także zaakceptować chorobę i to, że będziemy zmagali się z nią do końca życia. Podczas wykładu poznaliśmy przyczyny i rodzaje cukrzycy, objawy charakteryzujące chorobę, powikłania , oraz sposoby leczenia, jak również metody zapobiegania. Osoby chore, w przypadku obniżenia poziomu cukru powinny mieć przy sobie tzw : „ zestaw cukrzyka”- sok , coca- colę. Na koniec spotkania pani Natalia Rykowska udzieliła odpowiedzi na liczne pytania, ze strony zebranych uczestników.

2. I Zlot Kół Grodzkich PTTK 11-13.09.2020 r./ piątek, sobota, niedziela/ w Krakowie. Kol. Gienia Franczak w imieniu organizatorów zlotu, zaprosiła do uczestnictwa w imprezie. Baza noclegowa w Wieliczce. W drugiej połowie stycznia dalsze informacje od organizatorów.

3. Wyjazd do Pucka 10.02.2020 r. /poniedziałek. Kol. Gienia Franczak przedstawiła program wycieczki autokarowej do Pucka, na uroczystości związane z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W programie udział w uroczystościach, zwiedzanie miasta, wizyta w Zdradzie. Wstępnie na wyjazd zapisało się 31 osób. Koszt wyjazdu 75.00 zł

4. Składki członkowskie. Skarbnik KG -Kol. Grażyna Skowrońska poinformowała o wysokości składek członkowskich w bieżącym roku / 65.00zł normalna, 40.00 zł ulgowa, 15.00 zł koszty organizacyjne. Zebrała od uczestników zebrania opłaty.

5. Wycieczka do Warszawy. W imieniu organizatoraKol. Krzysztofa Nadolskiego, Kol. Gienia Franczak przedstawiła informacje o wycieczce do W-wy w miesiącu maju Aktualnie lista liczy 13 osób chętnych.

6.MK Bowling. 20 stycznia 2020 r. godz15.00, Kol. Marianna   Siarnowska zebrała opłaty za uczestnictwo w turnieju o "Puchar Prezesa Koła Grodzkiego”- zgłosiło się 14 osób chętnych do rozgrywek.

7. ALIZZE Zabawa karnawałowa 22.02.2020r. Kol. Maria Mischke – zaprosiła osoby chętne na zabawę. Zebrała opłaty.

8. Kalejdoskop wydarzeń kulturalnych styczeń 2020r. przygotowała Kol. Alina Pela. Kalejdoskop wysłany mailowo do uczestników zebrania w terminie wcześniejszym.

9. Sprawy różne.

Kol. Teresa Jurkiewicz przedstawiła program imprez planowanych w 2020  roku. Lista wycieczek jest nadal otwarta.

Kol. Zbyszek Jędraszak szczegółowo przedstawił program 6-cio dniowego w sierpniu br. pobytu uczestników KG w Ośrodku "Rudnik" - okolice Grudziądza. Omówił koszty.

Kol. Teresa Jurkiewicz zaproponowała kontynuację konkursów FOTO. W tym roku dwa główne tematy : „ Piękna nasza Polska cała” oraz „ Nasze Miasto”.

Kol. Gienia Franczak zaprosiła na piątek 24.01.2020 do sali kinowej Klubu Filmowego „Horyzont” na projekcje filmu pt. "Lodołamacz".

- Wspaniałą prezentację multimedialną z wycieczki na Maderę z grudnia 2019 r. przedstawiła Kol. Teresa Jurkiewicz i Kol. Jerzy Sobolewski.

Opracowała : Kol. Alina Pela.
Liczba uczestników zebrania : 48