Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Relacja ze spotkania członków i sympatyków Koła w dniu 04.11.2019 r.

1. Kol. Prezes Gienia Franczak otworzyła zebranie serdecznie witając członków i sympatyków Koła Grodzkiego. Na wstępie, uczestnicy zebrania dowiedzieli się o niespodziance. Był to wykład przygotowany, z własnej inicjatywy przez Kol. Ewę Banasiak.

2. Tytuł wykładu „Gdańskie mieszczki i patrycjuszki”. Poznaliśmy etymologię słowa patrycjuszki: pochodzi z łaciny - patres, ojcowie - najbogatsza warstwa mieszczan, w okresie od XII do XVIII wieku, sprawująca w miastach władzę ekonomiczną i polityczną, członkowie rady miejskiej, najbogatsi kupcy, bogaci rzemieślnicy. Członkowie patrycjatu chcieliby dorównać szlachcie i dołączyć do jej grona. Prowadzili wystawny tryb życia. To oni właśnie zamieszkiwali ul. Długą i Długi Targ tworzące Trakt Królewski, oraz inne ulice Głównego Miasta. Przykładem takiego mieszczańskiego domu jest "Dom Uphagena" ul. Długa 12. W 1981 roku dom przekazany został Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska i po przeprowadzeniu prac konserwatorskich 1998 roku został udostępniony zwiedzającym, którzy mogą poznać mieszczańską kulturę mieszkalną dawnego Gdańska. Czy można powiedzieć jasno, w co i jak ubierali się Gdańszczanie w połowie XVII stulecia? To była mozaika. Strój miejscowy, gdański czerpał z tradycji niemieckich i polskich, które były terytorialnie najbliższe, do tego dochodziły mody napływowe, hiszpańska, angielska, włoska, francuska. Nie da się wykluczyć, że były przypadki wymieszania wielu stylów i ulicą paradowała wytworna dama w hiszpańskim kapeluszu, francuskiej sukni, włoskich butach, angielskiej bieliźnie, opasana niemieckim szalem i wycierająca nos w polską chusteczkę. Historię romantyczną gdańskiej mieszczki przedstawia "Panienka z okienka", film fabularny z 1964 roku. Adaptacja popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej /Deotymy/ (1834-1908) "Panienka", opublikowanej po raz pierwszy w 1893 roku w Warszawie. Ten "starodawny romansik" powstał po podróży 24-letniej Deotymy z rodzicami Wisłą do Gdańska w 1858 roku. Efektem była fascynacja naszym miastem i jego historią. W powieści Deotyma zawarła niezwykle sugestywnie koloryt Gdańska, a przede wszystkim postać młodej gdańszczanki Hedwigi, wyglądającej przez okno wspaniałej kamienicy oraz jej związek z polskim marynarzem. Na planie filmowym po raz pierwszy spotkali się Pola Raksa i Janusz Gajos. Zmiana czasu, ustroju, mody i mieszczki zniknęły z ulic Gdańska. A jednak.... codziennie o godzinie 13.03 (w sezonie letnim od

1 czerwca do 15 września również o 15.03 i 17.03) ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa - Nowego Domu Ławy wygląda do przechodniów postać wyobrażająca XVII-wieczną młodą gdańszczankę. Autorem projektu figury jest Ewa Topolan, rzeźbiarka wywodząca się z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W 1994 r. powstaje Stowarzyszenie "Nasz Gdańsk". W składzie założycieli stowarzyszenia znajduje się szeroki wachlarz przedstawicieli kupców, przedsiębiorców Gdańskiej Izby Rzemieślniczej. To właśnie Anna Stawska wystąpiła o reaktywację postaci gdańskiej patrycjuszki. Prezes stowarzyszenia: doc. dr inż. Andrzej Januszajtis, był zachwycony propozycją. Panie w strojach z dawnej epoki od tej pory uświetniają gdańskie spotkania kulturalne. Jedną z uczestniczek tych spotkań jest nasza klubowa Koleżanka Gienia Formela, która w dniu naszego spotkania wystąpiła w pięknym stroju z tego czasu. Otrzymała gorące brawa - wyglądała pięknie. Można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z naszą Koleżanką. Prelekcję zakończyła kol. Grażyna Brylska - własnym wierszem pt.: „Patrycjuszki z Długiego Targu". Kol. Wiesia Bosak utrwaliła chwile na zdjęciach.

Kol. Ewa Banasiak podziękowała za pamięć o rocznicy śmierci swojego męża, a naszego Kol. Andrzeja Banasiaka.

7 LISTOPADA - CZWARTEK spacer po CMENTARZU ŁOSTOWICE

Propozycja Kol. Andrzeja Kuligowskiego, odwiedzenie grobów naszych zmarłych członków KG. Spotkanie o godz. 10.00 , przy bramie głównej cmentarza

11 LISTOPADA - PONIEDZIAŁEK PARADA NIEPODLEBŁOŚCI

Kol. Gienia Franczak zaprosiła do udziału w XVII Paradzie Niepodległości.

Określiła miejsce i godzinę spotkania , oraz przedstawiła trasę Parady.

13 LISTOPADA - ŚRODA ZWIEDZANIE NBP, BGŻ – Kol. Gienia Franczak zaproponowała wycieczkę po historycznych wnętrzach w/w obiektów. Spotkanie godz. 11.00; Miejsce: Brama Wyżynna. Mail przypominający o spotkaniu zostanie wysłany do uczestników spotkania. Termin może ulec zmianie.

18 LISTOPADA - PONIEDZIAŁEK MK BOWLING. Turniej o „Puchar Prezesa Koła Grodzkiego” Kol. Marianna Siarnowska zaprosiła osoby chętne do wspólnej rywalizacji, zebrała opłaty od 13 osób. Spotkanie /z niespodzianką/ ostatnie w tym roku, o godz. 15.00 Klub „Soprano”, na osiedlu Zaspa.

28 LISTOPADA - CZWARTEK Zwiedzanie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Propozycja Kol. Zbyszka Wójcickiego. Dzień Otwarty Uczelni. Możliwość zwiedzania miejsc niedostępnych na co dzień. Osoby zainteresowane poproszone zostały o wpisanie się na listę zgłoszeniową. Dodatkowy mail zostanie wysłany do uczestników.

OMÓWIENIE KONKURSÓW FOTOGRAFICZNYCH

Kol. Teresa Jurkiewicz przedstawiła ilość prac z poszczególnych tematów z tegorocznego konkursu fotograficznego. Temat „Kamieniczki Gdańskie”- 21 zdjęć.

„Krajobrazy Pomorza”- 15 zdjęć, „Piękna nasza Polska cała”- 23 zdjęcia .

„Historyczne Bramy Gdańska”- 9 zdjęć. W dniu 13 listopada 2019 , komisja w skład której, wejdą również profesjonalni fotografowie, oceni prace, nagrodzi oraz wyróżni autorów zdjęć. W dniu 9 grudnia 2019 r. nastąpi wręczenie nagród.

KALEJDOSKOP WYDARZEŃ KULTURALNYCH - miesiąc listopad 2019 r.

Kol. Alina Pela. Wydarzenia kulturalne wysłane mailowo do wszystkich członków

i sympatyków w terminie wcześniejszym.

SPRAWY RÓŻNE

1. Prezes KG Kol. Gienia Franczak wystąpiła z propozycja przeniesienia spotkania grudniowego z dnia 2-12-2019r. na dzień 9-12-2019, termin został zaakceptowany przez uczestników spotkania.

2.  Kol. Gienia Franczak wystąpiła z prośbą o przedstawienie propozycji, do przyszłorocznego programu imprez turystycznych oraz tematów comiesięcznych prelekcji. Zgłoszenie propozycji do 15 listopada 2019r. Tematyka może być różnorodna : m.in. oprócz turystyczno-krajobrazowych tematów zdrowie, kosmetyka również. Ostateczny program gotowy na 10-15 stycznia 2020 roku.

3. Współpracę z Kołami Grodzkimi w Polsce zaproponowała Kol. Gienia Franczak. Dotychczasowo zorganizowano dwa spotkania organizacyjne w tym temacie: było to w Krakowie na 100 - lecie powstania krakowskiego PTK, reprezentantem Gdańska była Kol. Prezes Gienia Franczak. Kolejne robocze spotkanie odbyło się podczas XX Ogólnopolskiego Zlotu Oddziałów i Kół Środowiskowych w Ostrowiu Wielkopolskim. Przedstawicielami z naszego koła, była Kol. Gienia Franczak oraz Kol. Janek Lewicki. Integracja kół, rozwijanie pozytywnych relacji, poznawanie regionów miejscowych ma się budować na spotkaniach, rocznych zlotach 3-dniowych. Organizatorami będą K.G. chętne do zorganizowania imprezy w swoim mieście, okolicy. Nasze Koło Grodzkie planuje   zorganizowanie zlotu, spotkania, zaproszenia członków innych kół grodzkich w roku 2021.

4. Koordynatorem planu imprez jest Kol. Teresa Jurkiewicz. Przed comiesięcznym spotkaniem w listopadzie, do członków i sympatyków K.G. zostały wysłane propozycje do kalendarza imprez na rok 2020: wycieczek jednodniowych jak również kilkudniowych i innych wydarzeń. Terminy wyjazdów do ustalenia. Kol. Eugeniusz Koczara - poprosił uczestników przyszłych wycieczek o ponowne zapoznanie się z regulaminem imprez umieszczonym na stronie internetowej naszego K.G. Prośba wynika z tytułu ponoszenia konsekwencji za zgłoszenie uczestnictwa w danej imprezie a następnie rezygnacji, przez co, pozostali uczestnicy są zmuszeni do ponoszenia dodatkowych kosztów.

5.  Kol. Teresa Jurkiewicz wspomniała o fundacji „Ja też”. Aktualny projekt to: „Piękno jest w każdym z nas”. Fundacja chce pokazać społeczeństwu osoby z zespołem Downa i przełamać stereotypy, które funkcjonują wokół nich. Chce aby te osoby były wśród nas, a nie obok. Nowy projekt uczy akceptacji, szacunku do drugiego człowieka. Pokazuje, że każda osoba może być piękna. Wsparciem kampanii jest zrobienie sobie zdjęcia lub komuś innemu z kartką, na której jest nazwa projektu i umieszczenie na FB lub Instagramie z opisem ”piękno jest w każdym z nas”. W naszym gronie projekt spodobał się bardzo, zrobiliśmy kilka zdjęć, umieszczonych na FB.

6. Następna propozycja bezpłatnego szkolenia komputerowego. Kol. Maria Mischke udostępniła nam ulotki z kursu organizowanego w Gdańsku Wrzeszczu ul Klonowa.

7.   Ostatnia w tym roku propozycja spotkania przy stole tenisowym. Spotkanie organizowane przez Kol. Krzysztofa Nadolskiego.

8. Kol. Teresa Jurkiewicz zaprasza do przedstawiania na naszych spotkaniach własnych prezentacji fotograficznych uwzględniających walory turystyczno - krajoznawcze, obiektów i miejsc zabytkowych przez nas odwiedzanych.

9. Kol. Krzysztof Nadolski przedstawił film z imprezy w dniu 10-10-2019 pt "Pożegnanie lata z ogniskiem w Gołębiewie”. Fantastyczny podkład muzyczny, ciekawe zdjęcia przypomniały uczestnikom o bardzo mile spędzonym czasie. Otrzymał od nas wszystkich gorące brawa i słowa uznania.

10.  Prezentację filmową przygotowała Kol. Teresa Jurkiewicz z wycieczki "Dąb Dewajtis" zorganizowanej przez Kol. Sławka Flisa. Poznaliśmy uczestników wycieczki, wymiary pomnika przyrody, oraz wspaniałego towarzysza wycieczek, psa naszych przyjaciół Tosi i Krzysztofa Nadolskich. Bardzo przyjemna i ciekawa prezentacja.

11. Kol. Ryszard Preiss zapoznał nas z poszczególnymi etapami wycieczki rowerowej o długości trasy 481 km, 11 latarń. pt. „Szlakiem latarni morskich”. Wycieczka organizowana przez Gdańskie Towarzystwo Cyklistów” W projekcie wzięło udział 3 uczestników naszego koła : Kol. Gienia, Kol. Andrzej, Kol .Ryszard.

ILOŚĆ OSÓB NA ZEBRANIU - 42

OPRACOWAŁA:   KOL. ALINA PELA