Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

Relacja ze spotkanie członków i sympatyków Koła w dniu 02.09.2019 r.

Prezes Koła Grodzkiego Kol. Genowefa Franczak otworzyła spotkanie, serdecznie witając zaproszonego gościa Panią Maję Bukowską, jak również uczestników spotkania.

1.    " Więcej o profilaktyce raka piersi" - wykład z prezentacją poprowadziła Pani Maja Bukowska, Specjalista Zdrowia Publicznego. Na wstępie spotkania, otrzymaliśmy deklaracje uczestnictwa w programie, jak również słodki poczęstunek refundowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Pani prelegentka przedstawiła nam problematykę danego zagadnienia. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet polskiej populacji, jest na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o zachorowalność, a na drugim jeżeli chodzi o umieralność. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. 50 % zachorowań diagnozuje się pomiędzy 50-69 rokiem życia. Uzyskaliśmy wiedzę o czynnikach zwiększających ryzyko choroby, czyli: wiek, urodzenie dziecka po 30 roku życia, długi czas przyjmowania hormonalnej terapii zastępczej, wczesna pierwsza miesiączka, późne klimakterium. Jak również czynniki zachorowań zależne/ alkohol/ i niezależne /genetyka, zróżnicowanie geograficzne/ od kobiety. Poznaliśmy budowę piersi, objawy, przebieg i przede wszystkim profilaktykę zdrowotną: pierwotną / szczepienia/, wtórną /badania przesiewowe/ jak i trzeciej fazy, już w stadium zaawansowanej choroby. Raka piersi uważa
się zwykle za chorobę kobiet, ale około 1% przypadków występuje u mężczyzn. Co roku raka piersi diagnozuje się u około 300 mężczyzn. Rak piersi u mężczyzn występuje najczęściej po 60. roku życia. Mężczyźni rzadko mają tego świadomość i diagnoza często stawiana jest później niż u kobiet. Należy pamiętać, że rak wcześnie wykryty jest wyleczalny, może to i banał, ale ten banał, może nam uratować życie. Na zakończenie spotkania kilka osób otrzymało jako upominek różowe długopisy z napisem: "Moja mammografia- idę bo chcę-chcę bo warto-warto, bo chcę żyć".

2.   06 września – piątek - Kol. Zbigniew Wójcicki zaprosił osoby chętne do zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej. Przedstawił plan i koszt wycieczki. Aktualna lista liczy 7 osób. Dalsze informacje w osobnym mailu.

3.    09 września – poniedziałek - " MK Bowling". Kol. Marianna Siarnowska zebrała opłaty od osób biorących udział w Turnieju o "Puchar Prezesa Koła Grodzkiego"

4.   10 września – wtorek -Kol. Eugeniusz Koczara zaprasza na wycieczkę Sztutowo - Krynica Morska. W dniu zebrania : 13 osób chętnych. Dokładny plan wycieczki w mailu. Kol. Prezes Genowefa Franczak poinformowała o refundacji części kosztów wycieczki /usługa przewodnicka w Muzeum Stutthof, bilet wstępu na latarnię morską w Krynicy Morskiej.

5.  16 do 20 września – poniedziałek - piątek , wycieczka Bieszczady/Słowacja – Kol. Eugeniusz Koczara przedstawił w skrócie plan wyjazdu. Szczegóły w odrębnym mailu w terminie późniejszym.

6.   23 września – poniedziałek: wycieczka na Kaszuby - Kol. Genowefa Formela zaprasza na ukochane Kaszuby. Zaproponowała bardzo atrakcyjny program wycieczki. Obecna lista uczestników , to 12 osób chętnych. Niestety, ta ilość uczestników, jest zbyt mała do zorganizowania wyprawy autokarowej. Lista jest nadal otwarta.

7.   25 września – środa: wycieczka krajoznawcza, piesza do Dębu Dewajtis - Kol. Sławomir Flis przedstawił : czas spotkania, trasę, możliwości dojazdu na spotkanie. Ta wycieczka jest powtórzeniem wycieczki z roku ubiegłego, wycieczki, która, bardzo podobała się uczestnikom. Powstała prośba o jej powtórzenie.

8.  Kol. Teresa Jurkiewicz przypomniała o trwających nadal konkursach fotograficznych 2019, zapraszając do udziału w nich. adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

· główny całoroczny: luty-październik temat -"Krajobrazy Pomorza"
· główny całoroczny: luty-październik temat -" Piękna nasza Polska cała"
· sierpień-październik -" Historyczne Bramy Gdańska"

9.  Kalejdoskop wydarzeń kulturalnych: wrzesień 2019 - Kol. Alina Pela. Wydarzenia wysłane mailowo do uczestników KG w terminie wcześniejszym.

10.  Sprawy różne:

·  Kol. Krzysztof Nadolski, pomimo kontuzji nogi, zaprasza osoby chętne na spotkanie przy stole tenisowym na Zaspie. Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

·  Kol. Genowefa Franczak zaproponowała zakończenie sezonu letniego. Zaplanowane miejsce spotkania, Borodziej - ze względu na bardzo wysokie koszty wynajmu, zostało odrzucone. Aktualna propozycja to Gołębiewo, tradycyjne miejsce spotkań turystów. Termin spotkania do uzgodnienia.
Tematem zajmą się:

Kol. Teresa Jurkiewicz, Grażyna Skowrońska, Piotr Skowroński.

·  14.09.2019 - Wolontariat i 57. Bieg Westerplatte - Kol. Ewa Banasiak przypomniała o wydarzeniu, poinformowała o historii Biegu Westerplatte.

·  Podziękowania kol. Ewy Banasiak, w imieniu uczestników spotkania za zorganizowanie pięknej wycieczki w dniu 27 sierpnia 2019 dla Kol. Janka Lewickiego, jak również dla kol. Genowefy Formeli za zaangażowanie w organizowaniu wyjazdu na Kaszuby.

·  Kol. K. Nadolski przedstawił dwie prezentacje z wycieczek z KG. Pierwsza wycieczka prowadzona przez Kol. Sławomira Flisa w dniu 9 sierpnia 2019, spacer „Czarnym szlakiem” wokół Jeziora Wysockiego w Osowie". Druga prezentacja to wycieczka piesza "Żółtym Szlakiem Trójmiejskim" -   prowadzona przez Kol. Janka Lewickiego. Prezentacje perfekcyjne, z fantastycznym podkładem muzycznym.

LICZBA UCZESTNIKÓW ZEBRANIA 45 OSÓB.    

OPRACOWAŁA: KOL. ALINA PELA