Relacja ze spotkanie członków i sympatyków Koła w dniu 03.06.2019 r.

Kol. Genowefa Franczak - Prezes Koła Grodzkiego otworzyła spotkanie, powitała serdecznie zaproszonego gościa Pana Izydora Hillera oraz zebranych członków i sympatyków Koła Grodzkiego.

1.  Wykładowca i właściciel pasieki Pan Izydor Hiller poprowadził wykład pt."Znaczenie pszczół dla środowiska naturalnego i gospodarki człowieka". W trakcie prezentacji poznaliśmy budowę pszczoły, organizację życia owadów w ulu, proces produkcji miodu – wszystkie pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Jednocześnie zapylają, czyli powodują powstanie owocu. To właśnie im zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności – owoce i warzywa, produkty stosowane w kosmetyce, zboża i uprawy, najważniejsze produkty pszczele - najlepiej znany miód, następnie wosk, pyłek, pierzga/zakonserwowany przez pszczoły pyłek / czy mleczko pszczele/. Poznaliśmy miody odmianowe i ich kierunki działania leczniczego. Już wiemy jak rozpoznać miód prawdziwy od miodu sztucznego. W trakcie spotkania, mieliśmy możliwość degustacji kilku rodzajów miodów z pasieki, jak również możliwość ich zakupu bezpośrednio od Pana Izydora / nr tel. 502 522 446/ jak również drugiego współwłaściciela pasieki, Pana Grzegorza /nr tel. 608 675 970/. Nr telefonów podane celem możliwości zamówień w dalszym terminie, z dostawą do domu.

Taka mała pszczoła a ma taką dumną nazwę naukową : Apoidea. Ich brak w przyrodzie grozi katastrofą ekologiczną.

2. 10 czerwca godz. 15.00 – poniedziałek MK Bowling - Kol. Marianna Siarnowska zaprosiła osoby chętne do udziału w Turnieju o "Puchar Prezesa Koła Grodzkiego”- poinformowała również o coraz mniejszej ilości osób biorących udział w zawodach.

3. 14 czerwca – piątek: wycieczka Kraków-Wieliczka Kol. Teresa Jurkiewicz anulowała wycieczkę, ze względu na bardzo małą ilości osób chętnych ( 2 osoby)

4. 18 czerwca – środa: wycieczka piesza zdobywamy odznakę „Miłośnika Gdańska” Kol. Genowefa Franczak zaproponowała następny etap zdobywania "Złotej Odznaki". Dodatkowe informacje w mailu.

5.  25 czerwca – wtorek: wycieczka rowerowa "Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym". Kol. Andrzej Kuligowski zaprosił na wspólny wyjazd, przedstawił parametry wycieczki, miejsce spotkania – Manhattan Gdańsk –Wrzeszcz, godz. 10.00

6.  28 czerwca – piątek wycieczka piesza „Żółtym szlakiem Trójmiejskim” Kol. Jan Lewicki – ze względu na uwarunkowania czasowe, dalsze informacje zostaną podane w mailu.

7. Kol. Halina Szot – nasz nowy członek Koła Grodzkiego – Kol. Prezes uroczyście wręczyła legitymację członkowską . Zdjęcie pamiątkowe zrobione przez kol. Teresę Jurkiewicz. Kol. Halinka poczęstowała uczestników spotkania słodkimi, przepysznymi czekoladkami o wymownej nazwie „Merci”.

8. Kol. Ewa Banasiak – przypomniała o paradzie Dnia Seniora w dniu 15 czerwca br.

9. Kol. Teresa Jurkiewicz przypomniała o konkursach fotograficznych 2019 - poprosiła
     o nadsyłanie prac na adres:
               ·       główny całoroczny: luty-październik temat -"Krajobrazy Pomorza"
               ·       główny całoroczny: luty-październik temat -" Piękna nasza Polska cała"
               ·       maj- lipiec: " Fotoreportera przy tym nie było"
               ·       sierpień-październik -" Historyczne Bramy Gdańska"

10. Kol. Gienia Franczak wspomniała o interesującej formie przekazu "Kalejdoskopu wydarzeń
           kulturalnych: czerwiec 2019r.", który przygotowała i opracowała Kol. Alina Pela.

11.  Kol. Eugeniusz Koczara przedstawił sprawy organizacyjne, związane z wyjazdem   w dniach
            16-20 września 2019 w Bieszczady. Poinformował o rezygnacji 5 osób z wyjazdu.

12. Kol. Krzysztof Nadolski zaprosił na spotkanie czwartkowe o godz. 12.30 przy stole
            tenisowym na Zaspie.

13. Kol. Teresa Jurkiewicz zaprasza wszystkich chętnych do: multimedialnych,
            fotograficzno-slajdowych prezentacji z własnych wycieczek

14. Na dzisiejszym spotkaniu wspaniała relacja multimedialna ze „Spływu Radunią
              z dnia
6 maja 2019r. którą zaprezentowała Kol. Teresa Jurkiewicz. Uczestnikami wyprawy
              były
 koleżanki i koledzy z naszego Koła Grodzkiego.

15.W imieniu nieobecnej Kol. A. Sierant - Kol. Gienek Koczara przedstawił prezentowany
 z okresu międzywojennego Gdańska – ujmująca rzeczywistość o mieście.

„Gdańsk oczami korespondenta wojennego Juliena Bryana”. Kol. G. Franczak
      podziękowała Kol. Alicji za interesujący pomysł.

ILOSĆ UCZESTNIKÓW ZEBRANIA : 42 OSOBY.

SPRAWOZDANIE OPRACOWAŁA: KOL. A. PELA.