Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

01 Sierpnia

1.Zebranie rozpoczęła kol. prezes Koła Grodzkiego, Genowefa Franczak witając członków i sympatyków Koła oraz przewodnika, kol. Marcina Szumnego, pracownika Urzędu Marszałkowskiego.
Minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych w Powstaniu Warszawskim. Kol. Grażyna  Brylska odczytała dwa swoje wiersze poświęcone powstańcom.
Kol. Marcin Szumny przystąpił do wykładu n/t „Jarmark Św. Dominika - Tradycje targowe Gdańska” przedstawiając historię i rozwój handlu na przestrzeni wieków.
W 1223r powstał w Polsce pierwszy klasztor dominikański. W 1260r papież Aleksander IV przyznał gdańskim Dominikanom przywilej odpustowy 04.08
W 1351r po raz pierwszy wysłano przedstawicieli WMG na zjazd Hanzy i do 1669r Gdańsk zawsze wysyłał swoich przedstawicieli. Po odkryciach geograficznych Hanza podupadła.
W 1457r król Kazimierz Jagiellończyk nadał Gdańskowi przywileje m.inn. przyznając monopol na handel w strefie ujścia Wisły. Najstarsze wzmianki o Jarmarku św. Dominika pochodzą z 1358r kiedy zebrał się Sąd Ziemski. Kilka lat póżniej pojawia się wzmianka o tumulcie czyli rozruchach podczas jarmarku. W kronikach istnieje też zapis, że na  JD kupowano pergamin do przepisywania ksiąg na potrzeby Zamku Krzyżackiego w Malborku. Pod koniec XV w przeniesiono Jarmark poza ówczesne mury miasta. Rada miejska Gdańska wielokrotnie regulowała sprawy związane z Jarmarkiem np. w okresie panujących zaraz dzwony, kuranty i trębacze zamiast zwyczajowych, wesołych melodii grały pieśni typu: Odwróć od nas Panie Twój gniew”. Pan Marcin Szumny wzbogacał wykład prezentacją starych obrazów i rycin  z rzędami bud i straganów rozstawionych na Targu Węglowym i Targu Drzewnym. Na Długim Targu handlowano płótnem i wyrobami z drewna ,na Długim Nabrzeżu sprzedawano sprzęty. Wynajmowano nawet prywatne domy na czas Jarmarku by tam sprzedawać swoje towary. Podczas Jarmarku odbywały się bale, zabawy, kręciły się karuzele. Następnie pan Szumny omówił dawne miejsca handlowe i lokalizację Jarmarków aż po czasy współczesne. JD nazywany był Wielkim Jarmarkiem a Mały Jarmark odbywał się w dzień św. Marcina. Odbywał się też Jarmark na Boże Narodzenie( w XIX w rozpoczęto strojnie choinek). Działał Targ Wąchany. W XVI w między ul. Mariacką  a św. Ducha były ławy mięsne podzielone na cztery ciągi jatek. Pod koniec XIX w, na placu Dominikańskim wybudowano Halę Targową, w której umiejscowiono 188 stoisk, kioski i stoliki. Hala na wiele lat stała się ważnym elementem gdańskich targów. Posiadała własne pomieszczenia administracyjne, kuchnie i toalety. Na zewnątrz był Zielony Targ. Hala jest po remoncie i funkcjonuje do tej pory. W 1905r między Teatrem  a Bractwem Św. Jerzego ,otwarto bardzo prestiżowy Dom Towarowy braci Freymann. Po zburzeniu DT wybudowano Halę Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Wałowej,  rozebraną w zeszłym roku. Dziś tradycje handlowe Gdańska kontynuuje  Centrum Wystawienniczo – Kongresowe  Amber Expo. Kol. Prezes podziękowała za sprawnie i rzeczowo przeprowadzony wykład.
2.Kol.Piotr Skowroński zdał relację z wycieczki rowerowej, która odbyła się 23 lipca.
3.Kol.Manuela podał ostatnie informacje n/t wycieczki w Bieszczady.
4.Kol.Gienia Franczak ustaliła termin spaceru po Parku Oliwskim na 24.08.
5 Kol. Gienia Franczak przekazała, że do 30.08 udostępniony będzie regulamin Konkursu Fotograficznego.
6.Kol.Gienia Franczak zaprosiła do ESC na wystawę „Bursztynowe dzieła” Lucjana Myrty. Termin 29.08,godz.11 30
7.Wycieczka autokarowa do Szymbarka, kol. Gienia Franczak zaproponowała termin 29.09.b.r.
8.Kol.Jan Lewicki zdał relację z kręgli i zaprosił na następny turniej.
9.Kol.Jan Lewicki zaprosił na kolejny etap wędrówki niebieskim szlakiem z Oliwy(Pachołek) do Matemblewa w dniu 6.08
10.Kol.Majka Ścisk omówiła wycieczkę na Półwysep Helski – spacer po Juracie i Helu w dniu 04.08.b.r.
11.Kol.,kol.Grażyna i  Piotr Skowrońscy zaprosili na spacer Nordic Wolking po Wyspie Sobieszewskiej ,również osoby bez kijków. W programie zwiedzanie zbiornika” Kazimierz”.
12.Kol.Zbyszek Wójcicki zaprosił 15.08.b.r. na „Kajaki Krępiec”.
Szczegółowe informacje n/t imprez podane zostaną jak zwykle drogą mailową.
Na tym zebranie zakończono. Udział wzięło  38    członków i sympatyków. Zdjęcia wykonał: Lucjan Sław  Parfianowicz
Relację opracowała kol. Majka Ścisk
{phocagallery view=category|categoryid=179|limitstart=0|limitcount=0}