09 Maja

9 maj 2016r

Zebranie otworzyła Prezes Koła Grodzkiego kol. Gienia Franczak i zaprosiła licznie zebrane grono członków
i sympatyków Koła na spotkanie.

Zgodnie z naszym programem:

1.Spotkanie z głównym inżynierem kontraktu i budowy Tunelu pod Martwą Wisłą Panem  Piotrem Czechem
z Gdańskich Inwestycji Komunalnych.

Przedstawiona przez niego prezentacja była bardzo interesująca. Zawierała ciekawe zdjęcia z budowy tunelu a nasz gość szczegółowo omówił historię jego powstania. Gdański tunel pod Martwą Wisłą to pierwszy w Polsce tunel biegnący pod dnem rzeki. Ma 1377,5 m długości i w najgłębszym miejscu przebiega 35m poniżej lustra wody
w Martwej Wiśle. Tunel łączy Port Lotniczy z Portem Morskim Gdańsk oraz jest najważniejszym odcinkiem trasy Słowackiego i Sucharskiego oraz obwodnicy południowej. Budowa tunelu ruszyła w 2011r. Został wykonany metodą drążoną za pomocą maszyny wiercącej TBM o nazwie Damroka. To największa w Polsce i jedna z największych maszyn w Europie tego typu. Przez dwa lata nastąpiło wykonanie dwóch nitek tunelu. Tunel składa się z dwóch oddzielnych tub, położonych w najniższym punkcie 35 metrów poniżej lustra wody. Każda z jego nitek ma po dwa pasy ruchu. Nad bezpieczeństwem przeprawy czuwają specjalne systemy.Oczyszczające tunel z nadmiaru spalin, czujniki dwutlenku węgla i przejrzystości oraz sieć kamer monitoringu w tunelu, jak i przed nim. Jak poinformował nas główny inżynier kontraktu pan Piotr Czech, do budowy obu nitek użyto 1076 betonowych pierścieni o wadze ok. 118000 ton. Ułożono 190 kabli. Koszt budowy tunelu wyniósł 885mln zł. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,450 mld złotych, z czego 1,150 mld zł pochodziło z Unii Europejskiej. Wykonawcą prac była hiszpańska firma OHL.
Z tunelu będą korzystali mieszkańcy Gdańska jadący w kierunku Elbląga i Warszawy.

2.Kol. Ewa Banasiak zaprosiła na dzień 15 maja chętnych członków i sympatyków Koła Grodzkiego do uczestnictwa w wolontariacie 2 PZU Gdańsk Maraton.

3.Relację z wycieczki autokarowej do Pragi w dniach 04-07.2016 przedstawił kol. Eugeniusz Koczara, który jednocześnie był jej organizatorem. Pokazane były zabytki miasta oraz film z grającej fontanny na tle mieniących się kolorowych tęczy.

4."Trochę poezji na wiosnę" -  swoją poezję czytała Grażynka Brylska. Ciekawe wiersze jej autorstwa, takie jak:  "Królewski Maj", Rejs Marzeń, oraz " Przebudzenie" zrobiły na nas estetyczne wrażenie.

5. Kol. Gienia Franczak omawiała propozycję spaceru w dniu 17.05.2016r. po nowej części parku liczącego 0,9 ha, znajdującego się między ogrodem botanicznym a ul. Opacką w Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza.

6. Kol. Janek Lewicki omawiał c.d. turnieju w kręgle i zapisywał chętnych do najbliższego   udziału.

7. Kol. Janek Lewicki podał  informację na temat spaceru "Niebieskim Szlakiem- etap1.

8.Konkurs fotograficzny-propozycje tematyczne zostaną zebrane i podane  na  kolejnym spotkania w czerwcu. Kol. Gienia Franczak

10.Co dzieje się w mieście-wydarzenia kulturalne przedstawiła kol. Gienia Franczak.

11.Dyskusja,propozycje,wnioski.

12.Na tym zebranie zakończono. Obecnych na spotkaniu było 42 członków i sympatyków koła.

Relację przygotowała
kol. Grażyna Musiał