Ostatnia aktualizacja: 08.12.2024 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.
07 Marca
Po przywitaniu członków i sympatyków Koła przez prezesa kol. Gienię Franczak rozpoczęło się zebranie. Kol. Gienia przedstawiła długoletniego przewodnika, przewodniczącego komisji krajoznawczej Gdańskiego Oddziału PTTK, kol. Krzysztofa Kruszyńskiego (znanego większości z prowadzenia wspólnych wycieczek), który przystąpił do przedstawienia wykładu połączonego z prezentacją. Spotkanie przygotowała kol. Gienia Franczak.
Temat: „Zamki i pałace Pomorza” – Krzysztof Kruszyński
1. Malbork
W XIII w. gdy Krzyżacy przybyli na Ziemię Chełmińską, rozpoczęli wznoszenie zamków na naturalnych wzniesieniach, najczęściej otoczonych fosami, z cegły, na kamiennych fundamentach. Zamki zostały zbudowane na planie czteroboku ( z wyj. zamku w Toruniu), w stylu gotyckim.
Zamek w Malborku powstał w latach 1274 -1457 a do budowy zamku użyto 23 mln szt. cegieł.
Jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy. W latach 1309 -1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. Najstarszą częścią jest Zamek Wysoki. Zamek wykupił król Kazimierz Jagiellończyk w XV w. Od 1466r zamek był siedzibą starostów polskich, później jedną z rezydencji królów Polski. Zniszczony w 1945r. Odbudowany w XX w i w 1997r. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
2. Gniew.
Zamek wzniesiono na początku XIV w. Zachował się w dobrym stanie.Zniszczony częściowo podczas wojen szwedzkich (1655-1660). Największe zniszczenia poniósł w pożarze w 1922r. Na mocy IIpokoju toruńskiego został włączony do Polski i stał się siedzibą polskich starostów. W drugiej połowie XVII w. starostą gniewskim był Jan Sobieski, który jeszcze zanim został królem, zbudował na Podzamczu nowy barokowy budynek dla swojej żony, Marii Kazimiery.https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Kazimiera Odbudowa zamku rozpoczęła się w XIX w., przywrócono częściowo wygląd zamku z czasów Średniowiecza.
3. Bytów
Jest to zamek graniczny (pas od Lęborka przez Bytów, Człuchów to tereny pograniczne). Posiadał trzy baszty cylindryczne, wieżę i gdanisko. Całość otoczona potężnymi murami i fosą. Zamek został zniszczony w czasie wojen szwedzkich. PoII wojnie światowej został odrestaurowany i obecnie znajduje się w nim muzeum, hotel i biblioteka.
4.Sztum
Zamek zbudowany w XIV w., jako letnia rezydencja Wielkich Mistrzów, był wielokrotnie przebudowywany. Zachowało się sporo starych elementów. W okresie wojen ze Szwedami schronił się w nim król szwedzki Gustaw Adolf.
5.Kwidzyn
Jest to zamek kapitulny. Należał do kapituły pomezańskiej i nigdy nie pełnił żadnej funkcji.
Był czteroskrzydłowy z wewnętrznym arkadowym dziedzińcem. Cechą wyróżniającą zamek było największe na terenie państwa Krzyżaków gdanisko. Na zamku gościł wracający spod Malborka Władysław Jagiełło. Obecnie mieści się w zamku muzeum rzemiosła artystycznego.
6. Człuchów
Jest to zamek komturski - Człuchów był jednym z najważniejszych komturstw granicznych. Zamek rozebrali mieszkańcy w XVIII w, zachowała się tylko wieża. Budowla składała się z 3 przedzamczy i zamku właściwego. Każde przedzamcze posiadało warowną bramę, fosę, mury obwodowe, i liczne wieże.
7. Radzyń Chełmiński
Jest to jeden z najstarszych zamków, zbudowany w XIII w nad jeziorem, którego wody zasilały fosę. Znajdowała się tu siedziba komturii (prowincji). Po wojnie trzynastoletniej (1454 -1466) Radzyń i Ziemię Chełmińską włączono do Prus Królewskich a zamek stał się siedzibą starostów królewskich.
Podczas wojen szwedzkich został zniszczony i tylko częściowo odbudowany. Obecnie najlepiej zachowane jest skrzydło południowe Na Ziemi Chełmińskiej Krzyżacy zbudowali najwięcej zamków.
8. Golub –Dobrzyń
Wzniesiono nad brzegiem Drwęcy będącej naturalną granicą między Polską a państwem krzyżackim. Po wojnie trzynastoletniej zamek należał do Polski. W XVII w król Zygmunt III Waza nadał starostwo golubskie swojej siostrze królewnie Annie Wazównie, która przebudowała zamek w stylu renesansowym.
9. Toruń
Najstarsza warownia krzyżacka na Ziemi Chełmińskiej. Zbudowany na narysie podkowy, nie czworoboku, jak inne zamki krzyżackie. Składał się z zamku głównego, międzymurza i trzech przedzamczy.
W XV w został zdewastowany przez torunian. Zachowały się fragmenty zamku, mur obwodowy w formie trwałej ruiny oraz Kanał Młyński i gdanisko.
10.Lębork
Jest to zamek urzędniczy nad Łebą. Zachował się jedynie mocno przebudowany dom zakonny, w którym obecnie mieści się sąd i młyn, który nadal funkcjonuje oraz baszta bluszczowa i sklepienia w piwnicy.
11.Zamek Kiszewski
Siedziba lokalnej administracji. Przebudowany w XIX dla komtura gdańskiego. Autentyczna jest tylko część muru obronnego. Dziś zaniedbana własność prywatna.
12.Słupsk
Zamek Książąt Pomorskich został zbudowany w stylu gotyckim, później przebudowany na styl renesansowy. Był rezydencją książąt pomorskich z dynastii Gryfitów. Po II wojnie św. został gruntownie wyremontowany, m. in. odbudowano głowicę wieży. Obecnie jest siedzibą Muzeum Pomorza Środkowego. Posiada największą na świecie kolekcję dzieł Witkacego.
13.Darłowo.
Należał do Książąt Pomorza Środkowego. Rozbudowany wielokrotnie w XIV w. - XV w. Obecnie mieści się tam Muzeum Wyrobów Rzemieślniczych.
Prezes Koła Grodzkiego kol. Gienia Franczak podziękowała przewodnikowi kol. Krzysztofowi Kruszyńskiemu za świetnie przeprowadzony, ciekawy wykład.
2) Niespodzianka
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kobiet nasi koledzy sprawili miłą niespodziankę częstując każdą kobietę elegancko zapakowanymi czekoladkami.
3) Siódma rocznica powstania Koła Grodzkiego, Gdańskiego Oddziału PTTK im. dr Jerzego Szukalskiego - "Krótka historia koła" - kol. Gienia Franczak.
Kol. Prezes przedstawiła historię Koła.
Koło Grodzkie powstało w 23.02.2009r. z inicjatywy 11 członków kół i klubów Gd. Oddziału PTTK, które zaprzestały działania. Od 2009 r. powstał zarząd koła i odbyły się 3 imprezy z udziałem 53 osób. W 2010r. zorganizowano 10 impreza wzięło w nich udział119osób. Od 2011r.Koło realizuje swoje działania w oparciu o "Plan Imprez" oraz "Plan spotkań miesięcznych" na dany rok. W okresie 2011 – 2012Koło Grodzkie powiększyło się o 35 osóbi liczyło51 członków. Zorganizowano 45 imprez turystycznych a uczestniczyły w nich 782 osoby.W okresie 2012-2014 Koło Grodzkie powiększyło się o 34 osoby i liczyło 83 członków. W 2014r. zorganizowano 1 zebranie uroczyste z okazji 5- lecia Koła. W latach 2012 – 2014 zorganizowano 62 imprezy turystyczne.We wszystkich imprezach uczestniczyło 1117 osób.
Z inicjatywy Koła Grodzkiego członkowie Koła zdobyli odznaki: Szlak Trójmiejski - 16, Miłośnik Gdańska - 43,Turysta Senior – 2.
Od 2014 roku Koło posiada własny znaczek organizacyjny. Na bieżąco jest prowadzona i modyfikowana strona internetowa http://www.kologrodzkie.gdansk.pttk.pl/oraz Kronika Koła.
4) Relacja ze spotkania odbytego 10.02.2016r z europosłem Jarosławem Wałęsą.
Kol. Ewa Banasiak omówiła spotkanie z europosłem w KG oraz jego działalność w Komisji Rybołówstwa PE. Poinformowała członków i sympatyków Koła o planowanej, bezpłatnej wycieczce do Brukseli dla najdłuższych stażem i najbardziej zasłużonych członków Koła. Organizatorem wycieczki do Europarlamentu dla członków Koła Grodzkiego jest kol. Ewa Banasiak.
5) 19.03.2016r. zwiedzanie z przewodnikiem Ratusza Głównego Miasta Gdańska .
Kol. Ewa Banasiak zaprosiła na wycieczkę do MHMG 19.03.16 zbiórka o godz. 11- tej w Ratuszu Głównego Miasta.
6) Wycieczka do Pragi - informacje dot: wycieczki przekazał kol. Gienek Koczara.
7) Relacja z kręgli. Przedstawienie regulaminu turnieju oraz inne informacje n/t kręgli podał kol. Janek Lewicki.
8) Składki członkowskie i klubowe zbierała kol. Danuta Wójcik.
9) Informacje n/t koszulek dla członków i sympatyków Koła prowadzi kol. Grażyna Skowrońska.
10). Sprawy kulturalne w mieście w marcu 2016 - omówiła i zachęciła do wzięcia udziału w imprezach kol. Gienia Franczak. Wszystkie imprezy podane będą członkom i sympatykom koła w e-mailu oraz znajdą się na naszej stronie internetowej.
Przewodnik Krzysztof Kruszyński zaprosił w dniu 17.03 godz. 17 00 na prelekcję pt: "Śladami Męki Pańskiej."
Na tym spotkanie zakończono. Udział wzięło 39 członków i 2 sympatyków Koła Grodzkiego.
Relację przygotowała kol. Majka Ścisk
Zdjęcia kol. Lucjan Sław Parfianowicz
{phocagallery view=category|categoryid=156|limitstart=0|limitcount=0}