Listopad 2015

SPRAWOZDANIE Z ZEBRANIA KOŁA GRODZKIEGO  GDAŃSKIEGO Oddz. PTTK  im. dr. Jerzego Szukalskiego - 05.11.2015r

Prezes Gdańskiego Oddziału PTTK kol. Stanisław Sikora poinformował nas, że kol. Ewie Banasiak przyznano nagrodę w kategorii najaktywniejszej gdańskiej seniorki w ramach III edycji konkursu „Aktywni Seniorzy 2015" , zorganizowanego  przez Regionalne Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Seniorów "Starsi" oraz Urząd Miejski w Gdańsku.

Następnie kol. Gienia Franczak omówiła program zebrania informując, że będzie ono skrócone ponieważ musimy wcześniej opuścić salę, więc  przystąpiliśmy do realizowania porządku obrad.

1.Cmentarz Centralny Srebrzysko -  prelekcja: kol. Majka Ścisk
Został otwarty jako cmentarz miejski w 1924r, na powierzchni kilkunastu hektarów. Po wybuchu  II wojny światowej
i włączeniu Gdańska do III Rzeszy, grzebano tam tylko żołnierzy niemieckich i zasłużone  osoby cywilne.
Do dalszej rozbudowy cmentarza wykorzystywano od 1940r jeńców wojennych, głównie francuskich.
Przy projektowaniuprzestrzeni cmentarnej wykorzystano naturalne malownicze ukształtowanie terenu.
Od 1945r pochówki na Cmentarzu Centralnym odbywały się w sposób planowy i były udokumentowane odpowiednimi wpisami w księgach zmarłych. Do roku 1979 kiedy otwarto Cmentarz Łostowicki był to największy cmentarz w Gdańsku.
Do pochówków zmarłych zasłużonych dla ówczesnych władz została utworzona Aleja Zasłużonych.
Omówiono postacie znanych i zasłużonych a na jutrzejszym spacerze po cmentarzu odwiedzimy ich groby,

2. Omówienie wycieczek i imprez.
-  06.11.2015r. / piątek /- Zaproszenie na spacer po Centralnym Cmentarzu  „Srebrzysko" - kol. Majka Ścisk,
   kol. A. Kuligowski.
-  07.11.2015r. / sobota / - „ Żółtym szlakiem - VI etap: ul. Wilczyńska-PKP Gdynia -  kol. Janek  Lewicki.
- 10.11.2015r. / wtorek / - Wycieczka rowerowa -  Gdańsk Wrzeszcz - Gd. Osowa- Sopot – Gdańsk
   - kol. Andrzej Kuligowski.
- 14-15.11.2015r. / sobota- niedziela / -  „50- ty Jubileusz Zlotu Jesiennego KTP " Bąbelki"
   -  kol. Gienia Franczak
- 19.11.2015r. / środa / - „ Sopot- czar kurortu" - wycieczka po dawnym kurorcie w Sopocie -  kol.  Gienia Franczak.
- 24.11.2015r. / wtorek / - „Wycieczka PKM do Kartuz" - kol. Gienia  Franczak.
- 09.12.2015r./ środa / - „ Mikołajki " - kol. Ania Stefanowicz..
-  Impreza Noworoczna - omówienie wstępnych propozycji – ustalono miejsce imprezy.

3. Omówienie form propozycji i  terminu  składania ofert  do „Planu Imprez  2016", „Planu  spotkań miesięcznych 2016" oraz innych imprez 2016., z uwzględnieniem form wycieczek:  pieszych, rowerowych, kajakowych, autokarowych, krajowych i zagranicznych. Poinformowano wszystkich zebranych, że 07.12.2015r. tj. na kolejnym, miesięcznym spotkaniu,  każdy z członków i sympatyków  koła  proszony jest o złożenie w formie pisemnej propozycji tematu do imprez, planowanych na 2016 r, j.w.

4. Sprawy różne.
Prezes KG, kol. Gienia Franczak poinformowała, że Zarząd podjął decyzję o zwrocie kol. Irenie Czarna – Beksza kwoty 40,0zł za wycieczkę do Sztumu, w której nie brała udziału z powodu nieszczęśliwego wypadku, któremu uległa w drodze na wycieczkę.
Na tym zebranie zakończono.
Obecnych na zebraniu 31 osób w tym 2 sympatyków.

Opracowała kol. Maria Ścisk
Zdjęcia kol. Lucjan Parfianowicz