Luty 2014 r

Spotkanie otworzył i przywitał członków Koła Grodzkiego prezes kol. Andrzej Kuligowski.
Następnie członek naszego Koła kol. Stanisław Flis w bardzo interesujący sposób zapoznał nas z  historią Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Zasadami gromadzenia i przechowywania dokumentów, jak również z bieżącymi problemami związanymi  z  rozproszeniem materiałów archiwalnych, głównie przez stan wojenny.
Omówił również źródła  pochodzenia dokumentów. Aktualnie Archiwum gromadzi ok.1000 mb akt. Między innymi :
- materiały z obrad Krajowej Komisji Porozumiewawczej i Wykonawczej,
- dokumenty z biura informacyjnego w Brukseli,
- pamiątki z działalności opozycyjnej po wprowadzeniu stanu wojennego,
- korespondencja do Lecha Wałęsy z lat 1983-1989 ,
- spuściznę po ks.Henryku Jankowskim ,
- kolekcje wydawnictw podziemnych i fotografii,
- darowizny od osób prywatnych i z MSW.
Z uwagi na duże rozproszenie zbiorów archiwów Solidarności,istnieje potrzeba stworzenia strony internetowej oraz książkowej publikacji poświęconej zawartości zbiorów dotyczacych NSZZ Solidarność ,co pozwoli na upowszechnienie dorobku niezależnych ruchów społecznych, zgodnie z jednym z podstawowych celów utworzonego Archiwum.
Na zakończenie przedstawił przepisy regulujące zasady gromadzenia ,przechowywania i udostępniania materiałów archiwalnych. Burzliwymi oklaskami podziękowaliśmy za uzyskane ciekawe informację. Następnie przeszliśmy do spraw organizacyjnych  Koła w kolejności:
1.Skarbnik Koła kol. Ewa Banasiak  w dalszym ciągu zbierała składki członkowskie oraz  po 10.- zł za nasz klubowy znaczek ,zaprojektowany wspólnie przez członków Koła, którego  koszt wyprodukowania częściowo sfinansowany został Gdański Oddział PTTK.
2.Wycieczka  piesza do Muzeum Morskiego planowana 15-go lutego została przeniesiona na 22-go lutego. Z 22 lutego na 15 lutego przeniesiono wycieczkę do Centrum Nauki ,,Eksperyment”
3. Z uwagi na małe zainteresowanie, zostały z planu imprez  na 2014rok, skreślone następujące wycieczki:
- do Paryża - planowana w dn. 23-26 kwietnia br.
- do Lwowa i Przemyśla -  planowana planowana w dn. 10-15 lipca br.
- do Kudowy - planowana na 24-28 czerwca br.
4.W dalszym ciągu kol.Lucjan  Parfianowicz przyjmował zaliczki na wycieczkę do Jaskini Raj.
5.Organizatorzy wycieczki do Warszawy kol.kol.Majka Ścisk i Gienek Koczara podali przybliżony koszt wycieczki  tj .ok. 400.00zł + koszty wstępów.
6.Kol.Puakowski, organizator wycieczki w Bieszczady, podał ramowy program wycieczki oraz orientacyjny koszt  w granicach od  750.-do  800.- zł. ( w tym koszty wstępu ok.110.zł.).
Spotkanie zamknął prezes Andrzej Kuligowski podziękowaniem za przybycie i zaprosił na kolejne marcowe, jak zwykle w pierwszy poniedziałek m-ca o godz.17:00
Opracowała kol. Alicja Sierant