Ostatnia aktualizacja: 28.04.2025 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 78 gości oraz 0 użytkowników.
Kalejdoskop kulturalny - Marzec 2022
1. NCK RATUSZ STAROMIEJSKI
III Międzynarodowy Festiwal „Gdańskie Dni Klarnetu i Saksofonu”
09-10.03.2022 /GODZ.18 WSTĘP WOLNY
Międzynarodowy Festiwal „Gdańskie Dni Klarnetu i Saksofonu” to czterodniowe święto, na które składają się koncerty, warsztaty, wykłady czy wystawy. Nadbałtyckie Centrum Kultury jako współorganizator tego wydarzenia zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na dwa koncerty 9 i 10 marca 2022.
PROGRAM:
9.03.2022 18:00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku
Lotz Trio Robert Šebesta, Ronald Šebesta, Igor Františák – basset horns
Music from Krásna Hôrka Castle: Wolfgang Amadeusz Mozart
1. Divertimento No. 1, KV. 439b/I Allegro – Menuetto – Adagio – Menuetto – Adagio
2. Divertimento No. 3, KV. 439b/III Allegro– Menuetto – Larghetto – Menuetto – Rondo
3. Magic Flute KV. 620 Hm! hm! hm! – Der Vogelfänger bin ich ja – Marsch der Priester –
Seid uns zum zweiten Mal willkommen – Ein Mädchen oder Weibchen – Pa-pa-pa
10.03.2022 18:00
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku
Koncert Galowypod patronatem JBL
z udziałem Festiwalowej Orkiestry oraz gwiazd festiwalu
z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej PROGRESS pod dyrekcją Szymona Morusa.
1. Gabriel Pierné – „March of The Little Tin Soldiers”wykonawcy: Festiwalowa Orkiestra
2. Désiré Dondeyne – „Petite suite pastorale”
3. Steve Reich – „New York Counterpoint” for clarinet and clarinet ensemble
wykonawcy: Przemysław Juchniewicz – solista, Ronald Šebesta – dyrygent
4. Jennifer Watson – „Deconstruct” for Soprano Saxophone and Track
5. Franz Ignaz Danzi – Potpourri No. 2 for Clarinet and Orchestra
wykonawcy: Ecesu Sertesen – solistka, Szymon Morus – dyrygent, Orkiestra Kameralna
6. Tamburi Cemil Bey Orhan Salliel – „Nikriz Sirto” for Two Clarinets and Orchestra,
Ecesu Sertesen, Roman Widaszek – soliści, Szymon Morus – dyrygent, Orkiestra Kameralna PROGRESS
7. Oliwier Penard – „Concert Argentin” op. 50 pour clarinette, piano et cordes wykonawcy: Jean Marc Fessard – klarnet, Michał Mossakowski – fortepian, Szymon Morus – dyrygent, Orkiestra Kameralna PROGRESS
2. NCK RATUSZ STAROMIEJSKI
Ceramika alternatywnie - WYSTAWA
12.03-30.03.2022.GODZ.9-18 WSTĘP WOLNY
WERNISAŻ 11.03.22.GODZ.18
Na wystawie zbiorowej ‘CERAMIKA ALTERNATYWNIE’ zaprezentujemy kilkadziesiąt obiektów i instalacji ceramicznych, które powstały w ramach działania plenerowego o tym samym tytule. Są to prace młodych artystów, studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To autorskie w formie, kształcie oraz idei realizacje, technologicznie nawiązujące do założeń programowych pleneru, skupiającego się na alternatywnych sposobach wypalania ceramiki.
Wystawa w Galerii NCK daje nam sposobność ukazania ceramiki jako współczesnej “przestrzeni artystycznej”, otwartej, wielopłaszczyznowej, powstałej w tym przypadku w oparciu o działania pozastudyjne, wyciągające performatywność ceramiki na pierwszy plan. Pokazuje, że jest to działanie ‘angażujące’ i ‘relacyjne’.
Eksplorowanie Western-style raku oraz post-fired reduction, umożliwia odkrywanie nowych, nieznanych efektów, które powstają przy interakcji gliny, szkliwa i dymu. Zaskakuje spektrum kolorów szkliw, wycisza poprzez czerń zredukowanej gliny.
Na wystawie pokazujemy, że możliwości kreacji wydają się niewyczerpane - od niewielkich form rzeźbiarskich – do ceramiki w dużej skali, na granicy praw technologicznych i praw fizyki, w odniesieniu do krótkich i związanych z szokiem temperaturowym wypałów.
Kuratorami wystawy są Alicja i Dmitrij Buławka – Fankidejscy
3. NCK RATUSZ STAROMIEJSKI
Kurpiński kontra Rossini – KONCERT
24-03-2022 GODZ.18 WSTĘP WOLNY
Koncert studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.
PROGRAM
K. Kurpiński - „Zamek na Czorsztynie” - „Pieśń obłąkanej Wandy”
wyk. Magdalena Milczarska - mezzosopran
„Jadwiga Królowa Polska” - aria Konrada
wyk. Dominik Mazan - bas-baryton
„Jadwiga Królowa Polska” - aria Wilhelma
wyk. Bartłomiej Fic - tenor
„Henryk VIII na łowach”- arietta Małgorzaty
wyk. Agnieszka Karpińska- mezzosopran
„Leśniczy z Kozienickiej puszczy”- aria Ludwiki
wyk. Joanna Żelazny - sopran
„Leśniczy z Kozienickiej puszczy” - aria Kurdesza
wyk. Tianji Liu - baryton
G. Rossini- „Otello” - lament Desdemony
wyk. Joanna Żelazny - sopran
„Cyrulik Sewilski”- aria „La calunnia”
wyk. Dominik Mazan - bas-baryton
„Cyrulik Sewilski”- aria „Una voce poco fa”
wyk. Magdalena Milczarska - mezzosopran
„La passeggiata”- arietta
wyk. Tianji Liu - baryton
„Sroka złodzieiejka” - aria „Di piacer mi balza il cor”
wyk. Yao Wang - mezzosopran
„Semiramida”- cavatina Arsace - „Ah, quel giorno”
wyk. Agnieszka Karpińska - mezzosopran
„Semiramida”- aria Semiramidy „Bel raggio lusinghier”
wyk. Zhu Jin - sopran
„La Danza”- Tarantella Napoletana
wyk. Batłomiej Fic - tenor
„La Regata veneziana”- duet
wyk. Zhu Jin - sopran, Yao Wang - mezzosopran
4. NCK RATUSZ STAROMIEJSKI
"Polska bez gaci" - spotkanie z Krzysztofem Skibą
29-03-2022 GODZ.18 WSTĘP WOLNY
WIECZÓR KOMEDIOWY oparty na nowej książce Krzysztofa Skiby. „Polska bez gaci” czyli naga prawda o Polsce.
O książce:
„Pięknie się czyta, lubię ten poziom humoru zakrapianego ironią i inteligentną szyderą”. „Zrobił mi pan dzień”. „Bardzo śmieszne to co Pan pisze, ale jak tak się zastanowić to w sumie smutne”. „Panie Krzysiu! Ratuje Pan moją psychikę swoimi tekstami. Czytam Pana żeby nie zwariować”.
To typowe opinie Czytelników po zderzeniu się z felietonami Skiby. „Polska bez gaci” to wybór najlepszych felietonów osobowości rocka i prześmiewcy, prowokatora i happenera Krzysztofa Skiby. Niektóre z nich miały miliony wyświetleń. Skiba swoimi tekstami ratował nas i Polskę w czasach gdy świat się zatrzymał, a rozum poszedł na spacer.
KRZYSZTOF SKIBA
Autor tekstów, wokalista i performer zespołu Big Cyc. Partyzant Galerii Działań Maniakalnych w czasach PRL. Komik i felietonista. Skandalista i masażysta mózgu. Standuper intuicyjny. Postać wszechstronnie rozrywkowa. Wieczór komediowy z jego udziałem może zakończyć się pozytywnym wystrzeleniem w kosmos i przewartościowaniem własnego życia.
5. MUZEUM GDAŃSKA
Wystawa plenerowa przy ul. Grobla 1
DO 25-03-2022
Walczyli w powstaniu warszawskim, byli również „cichociemnymi”. Sylwetki 10 wyjątkowych żołnierzy Armii Krajowej zostaną zaprezentowane na wystawie plenerowej w sobotę, 12 lutego br. przy ulicy Grobla I w Gdańsku. Wspólnym mianownikiem są ich związki z Wolnym Miastem Gdańsk.
W szeregach podziemnej armii, podległej rządowi polskiemu na uchodźstwie, nie zabrakło Polaków z byłego Wolnego Miasta Gdańska. Niektórzy z nich, jak Brunon Mionskowski czy Hildegarda Bigocka, byli już przed wojną zaangażowani w konspirację antyhitlerowską na terenie gdańskim. – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. – Akowców mających Gdańsk w życiorysie, można było spotkać w oddziałach partyzanckich, wśród uczestników powstania warszawskiego, a nawet w gronie cichociemnych – żołnierzy do zadań specjalnych, którzy po wyszkoleniu w Anglii byli przerzucani do kraju drogą powietrzną. Na wystawie prezentujemy 10 sylwetek wyjątkowych kobiet i mężczyzn, którzy walczyli o wolność okupowanej Ojczyzny.
6. OLIWSKI RATUSZ KULTURY
GDAŃSK SWING COLLEGE BAND
11-03-2022 GODZ 19,00 WSTĘP PŁATNY Bilety dostępne na kupbilecik.pl
"Gdańsk Swing College Band" proponuje ponadgodzinną sentymentalną podróż muzyczną, pełną synkopowanych rytmów, z energią młodych wykonawców. Poprowadzi go założyciel zespołu, wykładowca Akademii Muzycznej Stanisław Danielewicz, który zapowiada niespodzianki nie tylko repertuarowe. Repertuar zespołu to popularne standardy dixielandowe i swingowe, ale ambicją muzyków jest także wykorzystanie jako tematów do improwizacji utworów muzyki pop ostatnich kilkudziesięciu lat. Okazuje się, że "Dream a Little Dream of Me" , "Dance Me to the End of Love", "La vie en rose" i piosenki Beatlesów świetnie sprawdzają się w roli swingowych standardów.
Gdańsk był przed laty mocnym oparciem dla miłośników jazzu tradycyjnego. Wspomina się przede wszystkim zespoły "Flamingo" i "Dekathlon Jazz Band", związane ze studenckim klubem "Kwadratowa", a także "Seaside Dixieland", związany z klubem "Kaponiera". W ostatnich latach znaczenie tradycyjnego, tanecznego jazzu mocno spadło, choć wzory dixielandowego grania są wciąż żywe wśród trójmiejskich jazzmanów starszego pokolenia. Umiejętność heterofonicznej improwizacji i swingowych aranżacji "z kapelusza" wśród młodego pokolenia muzyków była w zaniku, choć gwarantowała odrębną jakość odbioru i radosną zabawę z publicznością.
Akcja przywracania metody spontanicznego grania jazzu tradycyjnego i swingu rozpoczęła się w roku 2019, gdy kilkoro studentek i studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku zaczęła solidną naukę dixielandu i swingu. Zespół przybrał nazwę "Gdańsk Swing College Band", podkreślając swoją przynależność do europejskiego nurtu "revival". Obecnie zespół, ze względu na skład bliższy jest stylistycznie brzmieniu swingowych grup z lat 30. XX w. Grają: Dawid Dylewski - klarnet, Maksymilian Wilk - sax-tenor, Anna Witkiewicz - sax-alt, śpiew; Karolina Krzyżanowska - fortepian, Krzysztof Hnatiuk - kontrabas, Jakub Krzanowski - perkusja.
Zapraszamy do świetnej zabawy.
OPRACOWAŁA: ALINA PELA