Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Relacja z wycieczki - Żółtym szlakiem Trójmiejskim - I etap

Dnia 28.06.2019r. wyruszyliśmy na I etap wędrówki "Żółtym szlakiem turystycznym- Trójmiejskim - Wzgórzami Trójmiasta”.

Trwająca od dłuższego czasu upalna pogoda z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza skutecznie zniechęciła większość wytrwałych turystów pieszych naszego Koła Grodzkiego na tego rodzaju wypady turystyczne. Tym razem było nas 8 osób – najbardziej wytrwałych! Spotkaliśmy się w rejonie Dworca PKS, gdzie po krótkim omówieniu wycieczki ruszyliśmy w trasę. Przypomnę, że cała trasa szlaku licząca około. 46km, została zrealizowana już dwukrotnie; w 2013r i 2015r, ale ze względu na jego niezwykle malownicze walory przyrodnicze na prośbę członków KG zostanie powtórzona w tym roku ponownie.

Dzisiejszy, I etap Żółtego szlaku liczył ok.6 km długości. Szliśmy terenem w większości zalesionym, więc upał nam nie przeszkadzał. Najciekawsze miejsca obok których przechodziliśmy, to na pewno cmentarze: Cmentarz Garnizonowy, na którym w głębi znajduje się wiele ciekawych mogił i pomników nawet sprzed 150 lat.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, gdzie przy wejściu stoi pomnik Matki Polki i Rosjanki, oraz Wojskowy Cmentarz Francuski.

W ten ciepły, słoneczny dzień z przyjemnością wędrowaliśmy Królewską Doliną, gdzie mieści się dawny dworek Zachariasza Zappio z fragmentami założenia parkowo-ogrodowego, które go kiedyś otaczały.

Idąc Żółtym szlakiem zboczyliśmy nieco z trasy, aby zatrzymać się na chwilę przy "Zbiorniku Wody Stary Sobieski", gdzie z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Zatoki Gdańskiej.

Ostatni etap naszego spaceru Żółtym szlakiem - Wzgórzami Trójmiasta to Jaśkowa Dolina

i mieszczący się w zacisznej dolince, w naturalnej leśnej scenerii "Teatr Leśny", którego scena została otwarta w 1911 roku i imprezy tu organizowano do II wojny światowej. Następnie dopiero w 1998r. przywrócono funkcje tego miejsca.

Nasza wspaniała grupka miłośników pieszych wędrówek zakończyła dzisiejszą wędrówkę w Gaju Gutenberga, przy pomniku słynnego drukarza.

Spacer był przyjemny, przebiegał w bardzo miłej atmosferze, w przepięknej i urokliwej scenerii Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Relację przygotowała: Kol. Barbara Wrońska

Zdjęcia: Kol. Barbara Wrońska