Ostatnia aktualizacja: 08.12.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

Relacja z wycieczki do Doliny Samborowo

Dnia 10 kwietnia 2019 o godz. 10-ej, spotkaliśmy się na naszej drugiej wycieczce krajoznawczo-turystycznej,

w ramach zdobywania odznaki „Miłośnik Gdańska”. Celem wycieczki było Samborowo.

Wycieczkę poprowadził kol .Dariusz Podbereski- specjalista przyrodnik, z 40-letnim stażem w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Po krótkim przywitaniu wyruszyliśmy do Doliny Samborowo, z 16-to osobową grupą uczestników, w dobrych nastrojach i dobrej pogodzie.

Dolina Samborowo jest to dolina polodowcowa, położona na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie Lasów Oliwskich i stanowi naturalne przedłużenie ulicy Abrahama.

Trasa wycieczki do doliny Samborowo jest niezwykle łatwa. Dla osób zmotoryzowanych jest parking, wybudowany na końcu ul.Abrahama , tuż przy krzyżu mającego swoją historię. Poprzedni krzyż, który był w tym samym miejscu co obecny, poświęcony był ofiarom hitlerowskich represji, a obecny z lat 80-tych został poświęcony ofiarom grudnia 1970.Na krzyżu znajduje się niezmienne ten sam wizerunek Chrystusa.

Tuż przy parkingu znajduje się również granitowy głaz narzutowy , uznany za pomnik przyrody nieożywionej, który został wydobyty w trakcie robót ziemnych, prowadzonych w pobliżu , w połowie lat 70-tych.

Do krzyża idziemy ulicą Abrahama mijając posesję nr 28, na terenie której znajduje się dworek z głową łosia a w ogrodzie rosną dwie dorodne lipy, które są pomnikami przyrody o obwodzie 3,10m i 2,75m.

U krańca ul.Abrahama zaczyna się również Dolina Źródlana. Zarośnięte wierzbami miejsce wskazuje miejsce dawnej lokalizacji stawu, który zanikł wraz z zasilającym go strumieniem po prowadzonych pracach budowlanych i wybudowaniu ujęcia wody w Dolinie Samborowo.

Leśne drogi łączą dolinę między innymi z dzielnicą Niedźwiednik, rezerwatem Wąwóz Huzarów, Doliną Radości i sanktuarium w Matemblewie. W okolicznych lasach znajdują się pozostałości po stanowiskach niemieckiej artylerii przeciwlotniczej i ślady po dawnej skoczni narciarskiej, która funkcjonowała w latach 1930-1970.Nazwa doliny wywodzi się od księcia gdańskiego Sambora I, który w 1186 roku ufundował klasztor w Oliwie.

W dolinie znajduje się 11-naście 300-letnich pomników dębów, m.in. dąb szypułkowy zwany „Grubym Dębem”- jedno z największych drzew w Trójmieście, o obwodzie 5,60m i wysokości 25m.

Ponadto możemy tu obejrzeć inne ciekawe gatunki drzew m.in. dęby szypułkowe ,graby, buki pospolite, jesiony wyniosłe, lipy drobnolistne, klony zwyczajne, jawory, topole osiki, olsze czarne i brzozy brodawkowate oraz drzewa iglaste: sosny , świerki, daglezje.

W podszycie rosną m.in .bez czarny i bez koralowy – dwa gatunki azotolubne , których występowanie świadczy o dużej zawartości azotu w glebie oraz lecznicza kruszyna pospolita.

Występuje tu także wiele interesujących owadów m.in. paź królowej, motyle kraśniki, liczne pluskwiaki, orzoł prążkowany i inne.

Spacer trwał około 2,5 godziny i został zakończony w równie dobrych nastrojach.

Do zobaczenie na kolejnym spacerze turystyczno-krajoznawczym

Opracowała: Maria Mischke