Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

Relacja z wycieczki - Termy Grudziądzkie

W przeddzień wiosny, 20 marca 2019r. w piękny, słoneczny dzień przyjechaliśmy do Grudziądza. Wycieczkę zorganizował Kol. Henryk Gąsiorowski, a w programie, oprócz zwiedzania miasta, planowany był 2 godzinny odpoczynek w tutejszych solankach termalnych.

Mając po lewej stronie mieniące się w słońcu wody Wisły, po prawej wzniosłe ceglane mury spichrzy grudziądzkich, ruszyliśmy za przewodnikiem na spacer po tym historycznym mieście.

Zatrzymaliśmy się na chwilę w pobliżu Bramy Wodnej, gdzie pośrodku fontanny stoi rzezba Flisaka. Przypomina ona o doniosłej roli Grudziądza w handlu rzecznym. Obok pomnika rzucają się w oczy tabliczki z nazwami ul. Grudziądzkiej, które były lub są umieszczone w innych miastach w Polsce i Europie.

Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia nasza 16–osobowa grupa członków i sympatyków Koła Grodzkiego udała się na dalsze zwiedzanie Starego Miasta. Przeszliśmy przez wbudowaną we fragment murów miejskich Bramę Wodną z XIV, w którą wjeżdżano do miasta i zamku z Placu Portowego. Fortyfikacje miejskie przez wieki były systematycznie rozbudowane i umacniane. Zachował się pd. - wsch. narożnik z przyziemiem baszty, a w ciągu murów południowych wieżyczka wodociągowa, którą dawniej czerpano wodę z kanału Trymka. Idąc w górę ul. Spichrzową mijaliśmy zwarty ciąg unikatowych, obronnych spichrzy nadwiślańskich o średniowiecznej genezie. Obecnie niektóre nadal pełnią funkcje magazynowe, częściowo mieszkalne, część jest wystawiona na sprzedaż, a kilka z nich służy potrzebom Muzeum. Spichrze wzniesione jako zwarty blok i stanowiące o wyjątkowości nadwiślańskiej panoramy, stały się symbolem miasta. W 2017r. spichlerze grudziądzkie zostały wpisane na listę Pomników Historii. Idąc dalej Starym Miastem zatrzymaliśmy się przy rzeżbie ułana z dziewczyną. Pomnik powstał dla upamiętnienia działalności przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. I tak doszliśmy do najwyższego wzniesienia w Grudziądzu – Góry Zamkowej, gdzie w XIII w. Zakon Krzyżacki wzniósł zamek obronny. W latach 2013-2014 relikty zamku poddano rewitalizacji. W efekcie wyeksponowano mury zamku oraz wbudowano wieżę widokową, wzorowaną na dawnej zamkowej wieży Klimek. Z dwudziestometrowej wieży podziwialiśmy wspaniałą panoramę jaka roztacza się na miasto i dolinę Wisły.

Następnie udaliśmy się w stronę Rynku, po drodze mijając Plac Miłośników Astronomii, gdzie pośrodku znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika. W centralnej części Rynku wznosi się pomnik Żołnierza Polskiego. W rynku znajduje się też ławeczka Mikołaja Kopernika. Przedstawia postać Mikołaja Kopernika, który w jednej ręce trzyma sakiewkę z pieniędzmi, w drugiej – księgę.

Na tym zakończyliśmy nasz krótki spacer po mieście i nadszedł czas na zasłużony relaks w solankach termalnych.

Na złoża wód termalnych w okolicach Grudziądza natrafiono w 1972r. Eksploatacja tych leczniczych wód w Geotermii Grudziądz opiera się na wydobyciu pokładów podziemnych wód chlorkowo-sodowych. Solanka o temp. ok 40 st. i zasoleniu do 8% wykorzystywana jest dzięki jej leczniczym właściwościom do celów zdrowotnych np. chorobach reumatoidalnych, ortopedycznych, przy walce z trądzikiem, a także do celów rekreacyjnych.

Nasza grupa wycieczkowa zaopatrzona w ręczniki, stroje kąpielowa, klapki i oczywiście w wyśmienite humory, udała się do strefy basenowo – saunowej. Mieliśmy do dyspozycji 4 baseny o różnym stężeniu soli ( 4% - 7% ) i 2 godziny na „byczenie” się w gorących solankach z możliwością korzystania z biczy wodnych czy z jaccuzi, a także saun: parowej i suchej. Niestety przewidziany czas na kąpiele solankowe szybko minął, opuściliśmy to niezwykle przyjemne miejsce i udaliśmy się na obiad do pobliskiej stołówki.

Wypoczęci, zrelaksowani, trochę senni po kąpielach solankowych wróciliśmy do Gdańska. Bardzo dziękujemy Kol. Henrykowi Gąsiorowskiemu za zorganizowanie tej niezwykle przyjemnej wycieczki..

Relację przygotowała kol. Barbara Wrońska