Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 318 gości oraz 0 użytkowników.
Czwartki w Historycznym - Komora Palowa otwarta
Otwarcie Galerii Palowej.
Inauguracja wystawy czasowej:
"Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu"
19.01.2018 byliśmy na otwarciu Galerii Palowej a w niej wystawy czasowej pod nazwą "Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej". Uroczystość odbyła się w pięknej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Na uroczystość przybyli goście
z Urzędu Miasta, urzędnicy, dyplomaci oraz mieszkańcy Gdańska. O historii pomieszczeń i jej znaczeniu po dokonanej w ciągu dwóch lat renowacji w swoich wystąpieniach mówili: dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Waldemar Ossowski, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz kurator wystawy Anna Frąckowska.
Po części oficjalnej, gości zaproszono na uroczyste otwarcie Galerii Palowej oraz wystawy. Wszystko działo się podziemiach, w najstarszej części Ratusza Głównego Miasta. Po wybudowaniu Ratusza pod koniec XIV w. mieściła się tu do 1792r. Komora Palowa. W jej pomieszczeniu pobierano opłaty "cło palowe" od statków wpływających
i wypływających z portu gdańskiego oraz od towarów wywożonych i przywożonych drogą wodną. W Komorze Palowej znajdowała się niewielka kaplica ratuszowa z odkrytym nie dawno freskiem na ścianie, przedstawiającym Chrystusa ukrzyżowanego. Wspaniałe odkrycie pochodzi z początku XV wieku. Znajdowała się tu również Komora Akcyzowa, gdzie mieszkańcy Gdańska płacili podatek np. od wina, słodu, piwa ale też od posiadanego inwentarza żywego min. od owiec, gęsi, kur itp.
Od 1972r do 2014r w pomieszczeniach dawnej Komory Palowej działała Restauracja o nazwie "Palowa". W 2014r. pomieszczenia zostały przekazane Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska i poddane renowacji w wyniku której powstała Galeria Palowa. Uroczystego przecięcia wstęgi przed Galerią Palową dokonali Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i Dyrektor Muzeum Gdańska Pan Waldemar Osowski. Następnie zwiedzaliśmy wnętrza galerii i interesującą a zarazem piękną wystawę 40 eksponatów, arcydzieł srebrnych, pozłacanych, wykonanych przez gdańskich złotników w XVI - XVIIw. Po zwiedzaniu galerii zostaliśmy zaproszeni przez gospodarzy uroczystości na kawę i ciasteczka. Podczas rozmów mieliśmy okazję porozmawiać o pięknych gdańskich zabytkach, które zaskakują nas coraz to nową historią.
Opracowała kol. Genowefa Franczak
fot. kol. A.Kuligowski, fot. Sław
Otwarcie-Galerii-Palowej-i-wystawy-gdanskich-sreber-w-Ratuszu-Głównomiejskim