Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.
Kaszuby Północne - Relacja z wycieczki
Sobota 17.06.2017r. godz.8.00 wyruszamy na wycieczkę autokarową po Kaszubach Północnych. Naszym przewodnikiem jest kol. Stanisław Sikora, prezes Gdańskiego Oddziału PTTK w Gdańsku. Niecała godzina jazdy autokarem i dojeżdżamy do Wejherowa. Po lewej stronie widzimy Kalwarię Wejherowską, która obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakowskiej stanowi najstarsze Sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. Wejherowo jest niezwykle malowniczym miastem i wraz z Rumią i Redą stanowi Małe Trójmiasto Kaszubskie. Zostało założone w 1643r. przez polskiego wojewodę Jakuba Wejhera i na przestrzeni wieków stanowiło silny ośrodek kultury polskiej, opierając się skutecznie akcji germanizacyjnej. Zatrzymujemy się niedaleko zespołu pałacowo-parkowego, na który składa się pałac Przebendowskich (XVIII – XIXw)- obecnie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej, oraz Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego. Spacerując po tym niezwykle urokliwym parku podziwiamy liczne stare drzewa, kolorowe kwietniki, fontanny i alejki różane. Atrakcyjność parku podnoszą dwie gigantyczne klatki, w których umieszczone są żurawie oraz bieliki: Maja i Alex ( imiona pochodza od patrona parku Aleksandra Majkowskiego). Nastepna atrakcja parku to pomnik Kaszuba na ławeczce z akordeonem. Po naciśnięciu jednego z klawiszy akordeonu można posłuchać kaszubskiego alfabetu. Po zrobieniu pamiątkowego, wspólnego zdjęcia opuszczamy to urokliwe miejsce i ruszamy dalej. Mijamy jeszcze okazały i nowoczesny budynek Filharmonii Kaszubskiej, w którym mieści się również Wejherowskie Centrum Kultury. Jedziemy ok.10 km i zatrzymujemy się w Sanktuarium bł.Alicji Kotowskiej w Piaśnicy.
Piaśnica – to tutaj, w lasach piaśnickich znajduje się największy na Pomorzu pomnik martyrologii Polaków. W tych lasach na przełomie 1939 i 1940r. hitlerowcy rozstrzelali ok.12 tysięcy osób. Wśród zamordowanych jest bł. Siostra Alicja Kotowska. Jest to miejsce, które zmusza do refleksji, zadumy i pochylenia się nad grobami bestialsko zamordowanych, niewinnych ludzi.
Kaszuby to przepiękna, a przy tym interesująca kraina historyczna, która kryje w sobie pamięć o okrutnych wydarzeniach, ale i ważnych historycznie. Przy drodze z Wejherowa do Krokowej na wys. wsi Świecino znajduje się polana, gdzie w 1462 r. rozegrała się zwycięska bitwa wojsk króla Kazimierza Jagiellończyka z wojskami krzyżackimi.
Krokowo lub Krokowa – następny punkt naszej ciekawej wycieczki, to dobra, które co najmniej od końca XIII w. do zakończenia II wojny światowej były w rękach rodu von Krockow. Obecnie fosa zamkowa strzeże starannie odrestaurowanego pałacu, w którym znajduje się hotel i restauracja, otoczone pięknym parkiem.
Nasza wspaniała grupa wycieczkowa zmierza teraz do Żarnowca, gdzie zatrzymujemy się przy kościele i klasztorze Benedyktynek. Na dziedzińcu klasztoru zachowały się, częściowo udostępnione dla turystów, gotyckie krużganki. Z Żarnowca, mijając niezwykle malownicze Jezioro Żarnowieckie, jedziemy do Gniewina – wsi kaszubskiej znanej z tego, że w trakcie Euro 2012 gościła reprezentację Hiszpanii w piłce nożnej. Zatrzymujemy się w przepięknym miejscu, jakim niewątpliwie jest Kaszubskie Oko. Jest to kompleks turystyczno – rekreacyjny, zaprojektowany w kształcie oka. Jego centralnym punktem jest żrenica – czyli 44 m wieża widokowa w kształcie klepsydry. Na górę można dostać się schodami lub windą ( my skorzystaliśmy z windy). Widok z wieży jest niesamowity! Widać Jezioro Żarnowieckie, górny zbiornik elektrowni szczytowo – pompowej, a przy dobrej pogodzie także morze. W Kaszubskim Oku jest wiele innych atrakcji, szczególnie dla dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszą się makiety dinozaurów oraz Stolemów – legendarnych olbrzymów, które podkreślają kaszubski charakter tego miejsca.
I to był już nasz ostatni punkt programu tej niezwykle malowniczej mini podróży po Kaszubach Północnych.
Wracamy zadowoleni i naładowani pozytywną energią i wiedzą o tym pięknym regionie Pomorza.
Dziękujemy kol. Manueli za zorganizowanie tej ciekawej wycieczki,
Kol. Piotrowi Skowrońskiemu za opiekę nad uczestnikami, a prezesowi Gdańskiego Oddziału PTTP kol. Stanisławowi Sikorze za interesujące opowiadanie.
Notatkę opracowała kol. Barbara Wrońska
Prezentacja wideo - kol. Teresa Jurkiewicz
{phocagallery view=category|categoryid=223|limitstart=0|limitcount=0}