Szlakiem gdańskich pomników 20.04.2017 r. - Relacja z wycieczki

Po dniach ostrego chłodu - wreszcie nastąpiło kilkugodzinne ocieplenie :). Udało się i wyruszamy na wycieczkę "Szlakiem gdańskich pomników". Spotykamy się o godz. 11.00 na Targu Siennym i stąd rozpoczynamy dzisiejszy spacer poświęcony historii, osobom i zdarzeniom mającym szczególne znaczenia dla miasta Gdańska. Na dzisiejszej wycieczce poznamy gdańskie pomniki i ich historię.

1) W latach 1903-1945  przed  Bramą  Wyżynną od strony dzisiejszych  Wałów Jagiellońskich znajdował się pomnik pierwszego Cesarza Zjednoczonych Niemiec Wilhelma I Hohenzollerna. 2) Na Skwerze Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku w 1977r z inicjatywy liceów ogólnokształcących noszących imię Marii Konopnickiej powstanie pomnika poświęconego pisarce wg projektu prof. Franciszka Duszeńko. 3) Dalej na skwerze  znajduje się pomnik z 13.12.2016 r. upamiętniający 20-letniego Antoniego Browarczyka, który zginał w tym miejscu w czasie wydarzeń grudniowych 1981 r. Pomnik upamiętnia również ofiary stanu wojennego. 4) Idąc dalej pod trzema świerkami w parku stoi "Pomnik Harcerzy Gdańskich" dedykowany harcerkom i harcerzom WMG, pomordowanym w czasie II wojny światowej i tym, którzy uczestniczyli w odbudowie miasta. 5) W pobliżu Woj. Biblioteki im J. C. Korzeniowskiego zatrzymaliśmy się przy "Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej" upamiętniającego żołnierzy AK oraz wielu Polaków walczących w podziemiach państwa polskiego. 6) Następnie doszliśmy do nagrobka - pomnika trzech właścicieli gdańskich stoczni rodu Klawitterów, 7) pomnika upamiętniającego dawny cmentarz ewangelicki p.w. Bożego Ciała oraz 8) Pomnika -"Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy" znajdujących się w pobliżu Kościoła Bożego Ciała.  Stąd rozpościerał się piękny widok na Górę Gradową, na szczycie której stoi 9) Krzyż Milenijny, wzniesiony w 2000 r. Jest on pomnikiem 1000-lecia Gdańska i  2000. Lat Chrześcijaństwa. 10) Idąc dalej przy dworcu PKP zatrzymaliśmy się przy wzruszającym  pomniku Kindertransportów ( ewakuacja dzieci żydowskich do Anglii w maju 1939 r).  11) Kolejny, pomnik po drodze to na Placu Solidarności "Pomnik Poległych Stoczniowców 1970" - byliśmy na Placu Solidarności kilkakrotnie. Dwa pomniki gdańskiego  astronoma Jana Heweliusza odwiedziliśmy podczas  spaceru na gdańskim Starym Mieście: 12) na Placu Heweliusza  w pobliżu Ratusza Starego Miasta z 2006 r. wg proj. Jana Szczypki 13) oraz za mostkiem na Kanale Raduni przy ul. Wodopój z 1973 r pomnik fundacji ze składek trójmiejskiej młodzieży. Kolejne pomniki, które zobaczyliśmy podczas naszej wycieczki: 14) "Pomnik Obrońców Poczty Polskiej", 15) Przechodząc ulicą Podwale Staromiejskie obok budynku Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku zobaczyliśmy w oknie  rzeźbę małej dziewczynki - to Erwinka Barzychowska, która poniosła śmierć w wyniku ran odniesionych podczas obrony Poczty Polskiej w dniu 1 września 1939 roku. 16) "Tym co za Polskość"  to Pomnik  przedstawiający topór wbity w ziemię,  symbol walki  w obronie polskiego Gdańska od roku 1308. aż do końca drugiej wojny światowej. Wzrok przyciąga tu fragment pieśni XII "O cnocie" Jana Kochanowskiego, wypisany złotymi literami " A jeśli komu droga otwarta do nieba - Tym co służą ojczyźnie". Autorzy pomnika: Wawrzyniec Samp i Wiesław Pietroń. Nasz dzisiejszy spacer "Szlakiem gdańskich pomników" powoli dobiega końca. Przy Długim Pobrzeżu, na Targu Rybnum zatrzymaliśmy się przy przy 17 Pomniku kapitana żeglugi wielkiej, komandora pilotów Portu Gdańskiego Tadeusza Ziółkowskiego. Na dziedzińcu " Kamienic Neptuna" ku naszemu zdziwieniu zobaczyliśmy współczesnego "Neptuna". Dalej po drodze weszliśmy do Galerii Gintera Grassa i na sam koniec podeszliśmy do Pomnika Świętopełka II, który znajduje się pomiędzy kościołem Św. Mikołaja a ul. Szeroką. Pozostałą część gdańskich pomników poznamy jesienią tego roku.

Podczas spaceru przeszliśmy ponad 5 km, poznaliśmy historie osób i wydarzeń mających nierozerwalny związek
z naszym miastem i dlatego postawiono im pomniki bo zasługują na  specjalne upamiętnienie.

Na zakończenie spaceru w kawiarence Wielkiej Zbrojowni, w dobrych nastrojach z widokiem na galerię sztuki podsumowaliśmy nasz spacer historyczny.

Organizator spaceru i relacja: kol. Genowefa Franczak
Zdjęcia : kol. Teresa Jurkiewicz