Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.
Muzeum Narodowe 24.02.2017 r
Grupa 35 członków i sympatyków Koła Grodzkiego spotkała się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, ul. Toruńska 1. Przewodnikiem naszym po obiekcie muzealnym był kolega, znany przewodnik turystyczny-Krzysztof Kruszyński. Wszystkich zebranych powitał Prezes Koła kol. Andrzej Kuligowski. Następnie historię powstania muzeum przedstawiła kol. Genowefa Franczak. Muzeum Narodowe w Gdańsku jest jednym z najstarszych obiektów muzealnych w Polsce. Mieści się w XV-wiecznym gmachu dawnego klasztoru zakonu Franciszkanów. To cenne dzieło gdańskiej, późnogotyckiej architektury ceglanej. W 1555r. pod wpływem reformacji klasztor wraz z kościołem został przekazany Radzie Miejskiej. W pomieszczeniach klasztoru założono Gimnazjum Akademickie oraz Miejską Bibliotekę Rady Miasta. W okresie I Wolnego Miasta Gdańska wojska francuskie przeznaczyły budynek na szpital i magazyny.Miał tu również swoją pracownię rzeźbiarz Rudolf Freitag. W latach 1867-1871 z połączenia zbiorów Muzeum Miejskiego i Muzeum Rzemiosł Artystycznych powstało Muzeum Narodowe. Pod koniec II wojny światowej budynek został zniszczony prawie w 65% a znaczna część zbiorów zaginęła. Pierwszą powojenną ekspozycję otwarto w 1948 r. W latach 60-tych z MN powstają samodzielne placówki: Centralne Muzeum Morskie, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Historii Miasta Gdańska. Obecnie Muzeum Narodowe w Gdańsku posiada siedem oddziałów. W gmachu głównym mieści się Oddział Sztuki Dawnej, w Pałacu Opatów w Oliwie-Oddział Sztuki Nowoczesnej w Spichlerzu Opackim -Oddział Etnografii. Zielona Brama jest miejscem wystaw czasowych. Zbiory fotograficzne prezentuje Gdańska Galeria Fotografii. W Będominie w dworku Józefa Wybickiego powstało Muzeum Hymnu Narodowego, a w Waplewie Wielkim - Muzeum Tradycji Szlacheckiej.
Nasz spacer przewodnicki przebiegał następująco: W Wielkim Refektarzu mogliśmy zobaczyć duże zbiory "CERAMIKI" w tym: fajanse włoskie, gdańskie, z Delft, a także zbiory fajansów niemieckich, szwedzkich i francuskich. Była porcelana z Miśni, Berlina i Wiednia oraz kafle i piece gdańskie. Krużgankiem przeszliśmy do Galerii Złotnictwa gdzie prezentowane są dzieła złotników gdańskich z XV-XIX wieku ( naczynia liturgiczne, naczynia do wina-wilkomy srebrne i pozłacane, luksusowe naczynia barokowe). W sali poświęconej "Skarbom średniowiecza" zobaczyliśmy min. - "Ołtarz Św. Elżbiety", rzeźbę pomorską i zachodnioeuropejską, ołtarze "Opłakiwanie Chrystusa", Zaśnięcie Marii". Wrażenie zrobiła na nas romańska rzeźba Marii tronującej z przełomu XII - XIII w. i wiele innych eksponatów. Kolekcja malarstwa gdańskiego obejmuje dzieła sztuki sakralnej i świeckiej, powstałe od XV-XXw. min. z warsztatu Hermana Hana, mnóstwo portretów i martwej natury, dzieła religijne np. jedno z nich "Alegoria grzechu i zbawienia" z 1596r. Hansa Vredemana de Vries. Znajdują się tam dzieła malarzy takich jak: Antona Mollera, Andreasa Stecha, Daniela Schultza, Jacoba Wesella ale i Wilhelma Augusta Stryowskiego.
Polecamy również zobaczyć malarstwo flamandzkie i holenderskie. To co zapamiętaliśmy ze spaceru: "Tryptyk ze sceną ukrzyżowania", " Scenę pasterską", Martwą naturę z czaszką", "Zabawę". Sporo tam scen z pejzażami, martwą maturą, scenami biblijnymi.
Oczywiście chlubą gdańskiego muzeum jest tryptyk "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga, który dla Gdańska został zdobyty przez gdańskiego kapra Piotra Beneke w 1473r. W muzeum są eksponowane również meble gdańskie.
To był bardzo interesujący spacer. Dziękujemy kol. Krzysztofowi Kruszyńskiemu za wspaniałą przygodę po gdańskich eksponatach Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Relację przygotowała
kol. Genowefa Franczak
Prezentacja - kol. Teresa Jurkiewicz
{phocagallery view=category|categoryid=211|limitstart=0|limitcount=0}