Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku

SPRAWOZDANIE Z WIZYTY KOŁA GRODZKIEGO NA CMENTARZU SREBRZYSKO

W DNIU 06.11.2015r

W listopadowy pochmurny dzień spotkaliśmy się przed Cmentarzem Srebrzysko.

Idąc wzdłuż Alei Zasłużonych zatrzymywaliśmy się przy niektórych grobach z zadumą wspominając zmarłych.

Stanisław Sołdek – traser w Stoczni Gdańskiej, później inżynier okrętowiec, poseł na Sejm z ramienia PZPR. W 1948r zwodowano pierwszy powojenny pełnomorski statek, rudowęglowiec SS "Sołdek".

Arkadiusz Rybicki – działał w Ruchu Młodej Polski. W sierpniu 1980r razem z Grzywaczewskim spisał 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Był dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury. W wyborach parlamentarnych 2005 i 2007  uzyskał mandat posła. Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku.

Alina Pieńkowska – pielęgniarka, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych, legenda Solidarności.

Zdzisław Kieturakis – prof. Akademii Medycznej, otrzymał tytuł „Gdańszczanin XX - lecia".  Na postumencie z kawowego marmuru znajduje się sześcienna kostka, na której  umieszczono fragment przysięgi Hipokratesa.

Janusz Sokołowski – prof. chemii, pierwszy rektor UG.       

Leszek Solski – działacz Rodzin Katyńskich. Jego ojciec był adiutantem gen. Andersa. Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku.

Jerzy Kołodziejski – wojewoda gdański.

Henryk Śliwowski – wojewoda gdański.

Antoni Szczyt – dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Dariusz Kobzdej – lekarz zaangażowany w Ruch Obrony Praw Człowieka oraz Ruch Młodej Polski. Pomnik na Jego grobie  to sterczący pionowo, granitowy głaz z wyciętą szczerbą, która zdaje się mówić, że dobro, mimo iż  z pozoru słabe i nic nie znaczące kruszy jednak skały najpotężniejszego nawet zła.

Brunon Synak – prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.

Zbigniew Żakiewicz – pisarz, publicysta.

Marian Seredyński – dyrektor Szkół Handlowych.

Wyżej, na tarasach znajduje się symboliczny grób Anny Walentynowicz. Brała udział w protestach na Wybrzeżu w 1970r. Współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych, udostępniała swoje mieszkanie na spotkania organizacji ,m.in. za to zwolniono ją z pracy. W jej obronie WZZ  ogłosiły 14.08.1980r strajk, który doprowadził do powstania NSZZ Solidarność. W 2006r została odznaczona Orderem Orła Białego. Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku 10 kwietnia 2010r.

Relację przygotowała : kol. Majka Ścisk

Zdjęcia: kol. Andrzej Kuligowski
{phocagallery view=category|categoryid=140|limitstart=0|limitcount=0}