Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.
Kalejdoskop kulturalny - Wrzesień 2024
1.GDAŃSK PRESS PHOTO - GALA
NADBAŁTYCKIE CENTRUM KULTURY RATUSZ STAROMIEJSKI
CZWARTEK 5 WRZEŚNIA. GODZ.17.00 WSTĘP WOLNY
Wernisaż wystawy pokonkursowej "Gdańsk Press Photo 2024" wraz z uroczystą galą, podczas której poznamy nagrodzone prace oraz zostaną wręczone nagrody laureatom I laureatkom, odbędzie się w czwartek 5 września 2024 r. o godz. 17.00.
Znamy listę laureatów i laureatek XXVIII Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy - Gdańsk Press Photo 2024. Z 715 prac nadesłanych na konkurs przez 35 fotoreporterów i fotoreporterów zawodowych oraz 32 hobbystów jury wybrało i nagrodziło Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego - Grand Prix najlepsze zdjęcie roku. Do wystawy zakwalifikowano łącznie 40 fotografii, wykonanych przez 20 twórców.
2.WYSTAWA ZOFII BŁAŻKO „OPOWIEŚCI MORZA”
GALERIA UL. PIWNA „ TRIADA” 11/12
13-26 WRZEŚNIA WSTĘP WOLNY
Zapraszamy na wystawę indywidualną Zofii Błażko "Opowieści morza", która ukaże się po 10 latach w Gdańsku, pierwszy raz w Galerii Triada. Tym razem jednak artystka pokaże nie tylko obrazy, lecz także rysunki i zdjęcia.
Zofia Błażko (ur. 1986r. w Gdyni), w 2010 r. obroniła tytuł magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Malarstwo w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego oraz ukończyła studia I stopnia na kierunku Fotografia pod opieką prof. Witolda Węgrzyna. W 2012 r. została absolwentką studiów podyplomowych na kierunku Arteterapia Akademii Medycznej w Gdańsku. Malarka, zafascynowana życiem i twórczością malarzy paryskich, po ukończeniu studiów
postanowiła wyjechać do Francji. W Paryżu przebywała na rezydencji artystycznej Jour et Nuit Culture, a następnie tworzyła w prestiżowej pracowni Chez Robert, Électron Libre na 59 rue de Rivoli.
Doceniona za swoją pracowitość i kunszt artystyczny, jako pierwsza Polka w historii, uzyskała możliwość zaprojektowania i zrealizowaniadekoracji sześciopiętrowej fasady budynku, który stanowi kolebkę
artystyczną bohemy współczesnego Paryża na 59 rue de
Rivoli. Poszukująca nowych inspiracji artystka w 2015 r. wyjechała na rezydencję artystyczną Senegalu Dakaru.
Półroczny pobyt zaowocował licznymi portretami mieszkańców Afryki, które cieszyły się uznaniem lokalnej społeczności. Wystawę kończącą pobyt artystki na rezydencji zaszczycił sam minister kultury Senegalu Mbagnick Ndiaye. W drugim półroczu 2015 r. Zofia Błażko przebywała na rezydencji artystycznej w Shangyuan Art Museum w Pekinie, natomiast w 2018 r. w St. Petersburg Art Residency w Federacji Rosyjskiej.
Obecnie malarka żyje i tworzy w Warszawie. Na swoim koncie ma dziesięć wystaw indywidualnych m.in. w: 2,04 Gallery St. Petersbourg 2018, Galerii 101 Projekt Warszawa 2018, Galerii Kuratorium Warszawa 2017 i Galerii Teatru Witkacego Zakopane 2016. Brała udział również w kilkunastu wystawach zbiorowych m.in. w: National Historical Museum Tirana 2021, Visual Art Centre Singapur 2021, Sunny Art Centre Londyn 2020
3.SPOTKANIE AUTORSKIE ANNA SAKOWICZ ARCHE DWÓR UPHAGENA
WTOREK 10 WRZEŚNIA GODZ.18 WSTĘP WOLNY
Zapraszamy Państwa na premierowe spotkanie z autorką Anną Sakowicz. Spotkanie poprowadzi pisarka Magdalena Witkiewicz. Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książek w specjalnych w promocyjnych cenach. "Karczma Pod Rybim Łbem", to kontynuacja przygód Friedy z "Kamienicy Schopenhauerów".
Co wyróżnia tą historię? Dla nas przede wszystkim to, że główna bohaterka teraz gotuje w... Dworze Uphagnenów na Dolnym Mieście! To pierwszy występ naszego historycznego Dworu w powieści, jesteśmy bardzo ciekawi, jakie historie rozegrają się w jego progach.
Karczma Pod Rybim Łbem to powieść o zdradzie, straconych marzeniach, przyjaźni i zemście, przepełniona smakami, zapachami i muzyką. Można ją czytać wszystkimi zmysłami, zanurzając się w świat dziewiętnastowiecznego Gdańska.
Anna Sakowicz powieściopisarka i bajkopisarka; członkini Stowarzyszenia Unia Literacka; absolwentka filologii polskiej oraz edukacji filozoficznej i filozofii na Uniwersytecie Szczecińskim oraz edytorstwa współczesnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przez 17 lat pracowała jako nauczycielka (języka polskiego i etyki), obecnie od czasu do czasu prowadzi warsztaty twórczego pisania dla młodzieży.
4.LETNIE SPACERY Z KOTEM- SPACER ŚLADAMI DAWNEJ GRANICY
SOBOTA 14 WRZEŚNIA GODZ. 12.00 WSTĘP WOLNY
Zapraszamy na kolejną edycję Letnich spacerów po Sopocie, których przewodnikiem będzie Tomasz Kot dziennikarz, fotograf, pasjonat historii i życia codziennego Sopotu i Trójmiasta. Ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1999 roku prowadził lokalny miesięcznik Kuryer Sopocki. Autor publikacji Kurort w szponach wojny oraz cyklu artykułów o tematyce historycznej, kryminalnej i społecznej dotyczących regionu. Jest autorem książek Spacerownik sopocki oraz wydanego w tym roku Bedekera sopockiego.
Miejsce zbiórki: przystanek autobusu 187 przy SKM Sopot Kamienny Potok
trasa: przystanek autobusu 187 przy SKM Sopot Kamienny Potok Zespół Szkół Handlowych (ul. Wejherowska) przedszkole nad Potokiem (ul. Obodrzyców) siedziba PBS (ul. Junaków) kościół Zesłania Ducha św. (ul. Kujawska) Staw Mazowiecki (ul. Mazowiecka) (ul. Bernadowska/Gdynia) wiadukt kolejowy (granica Gdańsk/Gdynia) Jar Sweliny ujście Sweliny
Spacer śladem dawnej granicy pomiędzy Wolnym Miastem Gdańsk a Polską. Spacer wiedzie zakątkami dzielnicy Kamienny Potok, przed 1939 r. leżącej na granicy. Przejście zakłada odkrywanie pozostałości urządzeń dawnej granicy i związanej z jej funkcjonowaniem budynków, urządzeń, szlaków, strumieni.
5.POMORSKA NOC NAUKOWCÓW
GDAŃSK ,GDYNIA ,SOPOT
PIĄTEK 27 WRZEŚNIA GODZ.16.00-24.00 WSTĘP WOLNY
Na pięciu uczelniach:Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytecie Morskim w Gdyni, PAN Odział Sopot oraz w dwóch jednostkach samorządowych: Centrum Nauki Experyment oraz Hevelianum mieszkańcy Trójmiasta i okolic będą mieli możliwość wziąć udział w kilkudziesięciu wydarzeniach: w tym w pokazach naukowych, zwiedzaniu laboratoriów i warsztatach . Pomorska Noc Naukowców będzie wyjątkowa pod każdym względem. Tajemnicze laboratoria przestaną mieć sekrety, a niebanalne pytania zyskają odpowiedzi. Wydarzenia tej nocy zaplanowane są w sposób, który wzbudzi w uczestnikach, a zwłaszcza w dzieciach i młodzieży i dorosłych, głód wiedzy, analitycznego myślenia, chęci poznawania świata, wyciągania wniosków i ciągłego pobudzania wyobraźni. Oprócz popularyzacji szeroko pojętej nauki planowane są także liczne akcje profilaktyczne.
Nie zabraknie wydarzeń interaktywnych oraz quizów i konkursów z nagrodami. W tę jedyną noc w roku naukowcy odejdą od swoich codziennych zajęć i prowadzonych badań, wyjdą do społeczeństwa, otworzą swoje miejsca pracy dla szerokiego grona odbiorców, aby pokazać że nauka jest ciekawa, pasjonująca i przede wszystkim dostępna dla każdego.
6. SPACERY ARCHITEKTONICZNE PO WRZESZCZU
SOBOTA 28 WRZEŚNIA GODZ. 10 BILET ULGOWY 19.00 ZŁ
Spacery architektoniczne po Wrzeszczu to wakacyjny cykl wędrówek przez wybrane kwartały jednej z najciekawszych dzielnic Gdańska. Zapraszamy na czwarty sezon! Podczas spacerów przybliżymy najciekawsze miejsca Wrzeszcza i ich historię. Wskażemy najbardziej wartościowe obiekty architektoniczne oraz zapoznamy z losami słynnych wrzeszczanek i wrzeszczan. Chcemy, aby nasze spacery pomogły zrozumieć jak historia dzielnicy wpłynęła na przestrzeń, w której żyjemy.
Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki, pasjonatów i pasjonatki historii Wrzeszcza, osoby chcące aktywnie i ciekawie spędzić czas w bliskiej odległości od domu, a także turystów i turystki poszukujących w Gdańsku alternatywnych wycieczek. Organizatorem spacerów jest Fundacja Palma.
Wokół historii Czarnych Huzarów (Garnizon)
Przez lata wojskowy teren niedostępny dla mieszkańców dziś nowoczesne osiedle mieszkaniowe - jakie historie skrywa wrzeszczański Garnizon? Na przełomie XIX i XX wieku powstały tu koszary dla pruskich pułków kawalerii, zwanej potocznie "Czarnymi Huzarami". Tuż obok, stacjonowały wojska taborowe. Dziś śladem po ich obecności są wyjątkowe budynki takie jak Kasyno Oficerskie na rogu ulic Słowackiego i Grunwaldzkiej, klub i sala koncertowa Stary Maneż czy willa dowódcy Czarnych Huzarów przy ul. Małachowskiego. Zapraszamy na spacer szlakiem architektury, historii i wojaków!
Start spaceru: budynek przy ul. Obywatelskiej 2A, róg Al. Żołnierzy Wyklętych (dawne przedszkole), godz. 10.00
7.GDAŃSKIE WODY. MŁYNY WYKŁAD PROF. A. JANUSZAJTISA
NCK RATUSZ STAROMIEJSKI
ŚRODA 18 WRZEŚNIA GODZ.17,30 WSTĘP WOLNY
W starym Gdańsku w młynach nad kanałami mielono nie tylko zboże. Służyły one też jako: polernie, olejarnie, tartaki czy kuźnie. Wielki Młyn w Gdańsku w którym obecnie się znajduje Muzeum Bursztynu w Gdańsku, został wzniesiony w 1350 r. przez krzyżaków. W 1454 r. opanowali go gdańszczanie ze Związku Pruskiego. Obiekt posiadał 18 kół wodnych o średnicy 5 metrów! Pełnił funkcję młyna, spichlerza i piekarni. Inny obecnie zabytkowy młyn powstał w Gdańsku - Oliwie został uruchomiony w 1594 r. i działał jako folusz w którym filcowano tkaniny w celu otrzymania sukna. W 1613 r. zakład wykupili oliwscy Cystersi i przebudowano go na młyn zbożowy. Wewnątrz młyna do dzisiaj znajduje się kilkusetletni komplet urządzeń i mechanizmów w pełni sprawnych i okazjonalnie uruchamianych!
OPRACOWAŁA : ALINA LEWICKA