Ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.
Kalejdoskop kulturalny - Marzec 2024
1. SZUKAJĄC PRZESTRZENI
„KUNSZT WODNY” TARG RAKOWY
3 MARCA GODZ.17 DO 31 MARCA WSTĘP WOLNY
Sztuka jest działaniem celowym, czymś przemyślanym, o określonym kierunku i charakterze. A co jeżeli jednak nie? Co jeśli jest produktem ubocznym, czymś co powstaje niezamierzenie, na skutek rzeczy nie mających żadnego związku z jakimkolwiek działaniem artystycznym?
Pokazane na tej wystawie prace, są właśnie ubocznym efektem dwuletniej pracy naukowej. Z blisko 30 000 obrazów wykonanych mikroskopem elektronowym, metodą dość mozolnej selekcji, wybrano 40. Warto tutaj podkreślić słowo "obrazy", ponieważ ów mikroskop nie jest mikroskopem optycznym, więc tych prac nie można określać mianem fotografii. Prace te wykonywane są wiązką elektronów. Dzięki takiej technologii jesteśmy w stanie obserwować zupełnie inny i tajemniczy świat, rządzący się swoimi prawami, wręcz wyjęty spod praw natury na co dzień doświadczanych przez człowieka.
2. MUZYKA NA WIELKI POST CAPPELLA GEDANENSIS
OCEiK UL. ELŻBIETAŃSKA 9/10
3 MARCA GODZ. 19 WSTĘP WOLNY
Cappella Gedanensis chór i orkiestra
Małgorzata Priebe / sopran
Edyta Łuczkowska-Swat / alt
Elżbieta Boguszewska / obój barokowy, obój da caccia
Tytus Wojnowicz / obój barokowy, obój da caccia
Maja Miro / flet traverso
W programie:
fragmenty dzieł z Pasji Jana Sebastiana Bacha
Dobranoc mój Jezu (Meine Jesu, gute nacht)
1. Herr, unser Herrscher (Pasja wg św. Jana BWV 245)
2. Chorał Herzliebster Jesu (Pasja wg św. Mateusza BWV 244)
3. Recytatyw i aria sopranowa Er hat uns allen wohlgetan Aus Liebe will mein
Heiland sterben (Pasja wg św. Mateusza)
4. Chorał O Haupt voll Blut und Wunden (Pasja wg św. Mateusza)
5. Recytatyw i aria sopranowa Erbarm es Gott! Können Tränen meiner Wangen
(Pasja wg św. Mateusza)
6. Chorał In meines Herzens Grunde (Pasja wg św. Jana)
7. Aria altowa z chórem żeńskim Komm, du süsse Todesstunde (Kantata BWV 161)
8. Aria sopranowa Zerfliesse, mein Herze (Pasja wg św. Jana)
9. Recytatyw z chórem Nun ist der Herr zur Ruh gebracht (Pasja wg św. Mateusza)
10. Ruth wohl (Pasja wg św. Jana)
11. Chorał Ach Herr, lass dein lieb Engelein (Pasja wg św. Jana)
KONCERT ODBĘDZIE SIĘ W SALI WIELOFUNKCYJNEJ
3. SPOTKANIA Z JAPONIĄ – KONCERT SHAMISENOWY
SOPOTEKA
20 MARCA GODZ. 17 WSTĘP WOLNY
Jeżeli interesujesz się japońską muzyką lub chcesz zobaczyć i usłyszeć shamisen na żywo, to mamy dla ciebie wyjątkowe wydarzenie! Już 20 marca o godzinie 17:00, zapraszamy na koncert shamisenowy w wykonaniu Masato Yokoe. Będzie to doskonała okazja, by odkryć historię shamisenu, dowiedzieć się, jak działa ten instrument i poznać komponowane na niego utwory w wykonaniu jedynego shamisenisty w Polsce. Wydarzenie obowiązkowe dla każdego wielbiciela japońskiej kultury!
Masato Yokoe - mistrz shamisenu, pedagog, certyfikowany instruktor oraz Ambasador Japońskiej Zielonej Herbaty na Świecie (tytuł przyznany w 2019 r.). Szkoląc swoje umiejętności muzyczne u najlepszych pedagogów, realizował równolegle pasje związane z zieloną herbatą, współpracując z między innymi Takayanagi Seicha, firmą o wielkiej tradycji, założoną jeszcze w okresie Meiji (tj. 150 lat).
4. GDAŃSKIE WODY – WYKŁAD PROF. A. JANUSZAJTISA
RATUSZ STAROMIEJSKI
20 MARCA GODZ. 17,30 WSTĘP WOLNY
Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2024 nosi tytuł "Gdańskie wody".
Radunia
Ta długa na 160 kilometrów rzeka jest symbolem Kaszub: ma kaszubską nazwę, na Kaszubach się rodzi, wypełnia wodą najsławniejsze kaszubskie jeziora. Jej dolny bieg zaopatruje część Gdańska w wodę. Jej bystry nurt od dawna służy do napędzania zakładów przemysłowych.
5. WĘDRUJĄC ULICAMI GDAŃSKA
PROMOCJA KSIĄŻKI PROF. A. JANUSZAJTISA
RATUSZ STAROMIEJSKI
25 MARCA GODZ. 18 WSTĘP WOLNY
Spotkanie z profesorem Andrzejem Januszajtisem będzie nie tylko intrygującą podróżą przez zaułki i historię pięknego miasta jakim jest Gdańsk, ale także wyjątkową okazją do rozmowy z samym autorem.
Profesor Januszajtis, znawca kultury Gdańska, zaprezentuje swoje najnowsze odkrycia związane z powstawaniem swojej książki Wędrując ulicami Gdańska. Pod koniec wydarzenia będzie możliwość nabycia egzemplarzy książki oraz otrzymania autografu od autora.
6. ZAPOMNIANY JĘZYK SYMBOLI W SZTUCE
ŚWIĘTOJAŃSKIEJ – WYKŁAD XIII
CENTRUM ŚW. JANA
26 MARCAGODZ.18-21 WSTĘP WOLNY
Sztuka sakralna próbuje od wieków wyrazić to, co niewyrażalne. Dlatego posługuje się tajemniczym kodem symboli. W kościele św. Jana zarówno katolicy przed okresem reformacji, jak i luteranie pozostawili wiele treści zaszyfrowanych w artystycznym wystroju świątyni. Intrygujące malarstwo ścienne zapomniane przez wieki to istny rebus tajemniczych przesłań religijnych i świeckich.
Czy mamy w naszym kościele unikatowy Sąd Ostateczny bez Sędziego? Podobnie zagadkowe są alegoryczne figury z luterańskich epitafiów. Co znaczy putto bawiące się mydlanymi bańkami? Na takie pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas wykładu: Zapomniany język symboli w sztuce świętojańskiej.
ks. dr Krzysztof Niedałtowski rektor kościoła św. Jana w Gdańsku, duszpasterz środowisk twórczych Archidiecezji Gdańskiej, teolog i religioznawca
OPRACOWAŁA : ALINA LEWICKA