Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

12-15.05 Góry Swiętokrzyskie

Wycieczkę 5-dniową w Góry Świętokrzyskie przygotowały Grażyna Musiał i Janina Gajewska
Dzień pierwszy:
Zbiórka przy Dworcu PKP za starą przychodnią kolejową.W dniu 12 maja o godz. 8-ej grupa 18 członków i sympatyków Koła Grodzkiego udała się na kolejną wycieczkę krajoznawczą.Do miasteczka Bodzentyn gmina Chęciny dojechaliśmy około godz.16-ej.Po zakwaterowaniu w Gospodarstwie Agroturystycznym w pokojach 2 i 3 os,udaliśmy się na obiadokolację przygotowaną przez gospodarzy, którzy bardzo się starali aby posiłki smakowały nam jak u mamy.
Dzień drugi:
Po śniadaniu spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem i wyruszyliśmy w trasę do Kielc, gdzie zwiedziliśmy Rezerwat Przyrody o pow. 0,6ha utworzony w 1962 r w centrum Kielc w południowej części miasta. Rezerwat zbudowany jest z dewońskich wapieni stomatorowo-koralowcowych.Kadzielnia stanowi najwyższe skupisko Jaskiń na Kielecczyżnie.Odwiedziliśmy Jaskinię Raj i Centrum Neandertalczyka. Jaskinia Raj to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. 40 tys.lat temu zamieszkiwali ją Neandertalczycy. Jaskinia ta została odkryta w roku 1964 przez uczniów Technikum Geologicznego z Krakowa. Następnie odwiedziliśmy Skansen w Tokarni-Muzeum Wsi Kieleckiej.Wróciliśmy na obiad o godz. 18-ej. Po kolacji czas wolny.
Dzień trzeci:
Po śniadaniu wyjechaliśmy do Neolitycznej Kopalni Krzemienia Pasiastego w Krzemionce gdzie podziwialiśmy piękny kolorowy w swej barwie i różnym kształcie kamień.W sklepiku można było kupić okazałą biżuterię z tego naturalnego kamienia.Następnie udaliśmy się do Opatowa gdzie zwiedziliśmy turystyczną podziemną trasę o długości 400 m, która zawiera 46 komór. Trasa znajduje się pod Rynkiem na 3 poziomach do głębokości 14m. Znajdują się tam piwnice kupieckie z 14 i 15 wieku. Następnym punktem programu wycieczki był Zamek Krzysztopór w  Ujeżdzie,który jest zabytkiem klasy międzynarodowej, wyjątkowym w swojej okazałości chociaż mocno zniszczonym. Zbudowany w latach 1627-1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego nigdy nie został w pełni ukończony. Jest to obszerny zamek w stylu włoskim. Następnie pojechaliśmy zwiedzić Podkamedulski Zespół Klasztorny w miejscowości Rytwiany w woj.Świętokrzyskim. Wróciliśmy na miejsce zakwaterowania o godz.18-ej. Po kolacji był czas wolny, pogoda nam dopisała więc poszliśmy zwiedzać Bodzentyn a w nim ruiny zamku Biskupiego, oraz zabytkową zagrodę, a także Kościół Gotycki wybudowany w latach 1440-1452.
Dzień czwarty:
Po śniadaniu wyjechaliśmy do Nowej Słupi-Centrum Kulturowo Archeologiczne. Następnie zwiedziliśmy Łysą Górę zwaną Świętym Krzyżem gdzie zwiedzaliśmy krypty. Na szczycie znajduje się Klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. Od XIVwieku nazywane Świętym Krzyżem jako że przechowywane są tu relikwie drzewa Krzyża Świętego na którym miał umrzeć Jezus Chrystus.Odtąd stało się jednym z najważniejszych polskich sanktuariów i celem licznych pielgrzymek. Następnie w miejscowości Święta Katarzyna zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze oraz Galerię Minerałów i Skamieniałości.Wróciliśmy na obiadokolację na 18, a około godz. 20-ej uczestnicy wycieczki wraz z panem Marianem naszym kierowcą zostali zaproszeni na zabawę wraz z drobnym poczęstunkiem. Była to zabawa-niespodzianka, gdzie zabawiał gości wodzirej w przebraniu zbója, a dla każdego uczestnika był strój do przebrania za czarownice lub zbója. Panie dostały do rąk miotły, a panowie maczugi. Zabawa nazywała się Sabat Czarownic zgodnie z tamtejszym rytuałem i wierzeniami pogańskimi z 1686roku.
Dzień piąty:
Po śniadaniu opuściliśmy naszych miłych gospodarzy i udaliśmy się w drogę powrotną do Gdańska. Po drodze udaliśmy się do Zagnańska gdzie zwiedziliśmy pomnik przyrody Dąb Bartek liczący 654 lata. Zadowoleni i pozytywnie naładowani wrócilismy do Gdańska. Podziękowaliśmy panu kierowcy za miłą jazdę bez opóżnień i niespodzianek.

Opracowanie kol. Grażyna Musiał
{phocagallery view=category|categoryid=48|limitstart=0|limitcount=0}