Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

08 10 Port Lotniczy w Gdańsku

W dniu 8 października 2014 roku, 34 członków Koła Grodzkiego PTTK w Gdańsku zwiedziło Port Lotniczy Gdańsk im. L. Wałęsy. Przewodnikami byli:
1. ppłk. Wojciech  TOPOLSKI - Komendant Placówki Straży Granicznej w Gdańsku - Rębiechowie
2. por. Adam MAŚLACZYK - Kierownik Zespołu Interwencji Specjalnej
Komendant placówki SG oprowadził nas po terenie nowego terminala i udzielił obszernej informacji o specyfice portu lotniczego, odpowiadał na zadawane pytania. Terminal II aktualnie odprawia ok. 10-11 tysięcy pasażerów na dobę i wykonuje 100-120 tzw. operacji lotniczych tj. obsługi startów i lądowań. Trwa rozbudowa terminala w kierunku radaru i Banina. Największe samoloty przyjęte w Rębiechowie to : Boeing z reprezentacją Niemiec na EURO 2012, AIR FORCE ONE z prezydentem USA - G.W. Bushem w czerwcu 2010 roku oraz Dreamlinery. Najważniejszymi gośćmi byli: Papież Jan Paweł II w 1999r. i G.W. Bush - prezydent USA w 2010r. Wówczas zastosowano szczególne procedury dotyczące bezpieczeństwa. Wyposażeni w identyfikatory pt. "GOŚĆ"/"VISITOR" przeszliśmy przez kontrolę bezpieczeństwa, nasze podręczne bagaże i odzież wierzchnia zostały prześwietlone, a my przekroczyliśmy przez urządzenie rentgenowskie tzw. HEIMANN. W porcie lotniczym istnieje kilka etapów kontroli osób i bagażu :
I. Centralny Punkt Kontroli Bezpieczeństwa - dla pasażerów i załóg
II. Punkt Kontroli Dla Obsługi Terminala
III. Punkt Kontroli Dla Samochodów
IV. Punkt Kontroli Dla VIP-ów - osobne przejście
Kierownik Zespołu Interwencji Specjalnej opowiedział o zatrzymywaniu osób niebezpiecznych podczas kontroli granicznej, wykorzystywaniu środków przymusu bezpośredniego, taktyce i używaniu specjalistycznego sprzętu. Zobaczyliśmy inscenizację zatrzymania osoby niebezpiecznej. Następnie funkcjonariusze SG z Zespołu Minersko - Pirotechnicznego zademonstrowali działanie urzadzeń stosowanych w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zarówno pasażerom, jak i wszystkim służbom portu. Zwiedzającym pokazano paralizator, przenośny rtg, robot pirotechniczny / używany gdy istnieje podejrzenie ładunku wybuchowego/, manipulator pirotechniczny, kombinezony i hełmy ochronne dla funkcjonariuszy. Służba w tym zakresie wymaga ciągłego doskonalenia zawodowego oraz dbania o kondycję fizyczną. W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa - zarządza się ewakuację osób przebywających w terminalu a wszystkie służby biorą udział w prowadzeniu stosownych działań z użyciem odpowiedniego sprzętu. Za pozostawienie bagażu bez opieki, utrudnianie pracy wszystkim służbom lub zakłócanie porządku pasażerowie mogą otrzymać mandat karny w wysokości od 50 do 500 złotych. Kolejnym etapem zwiedzania była sortownia bagażu, do której dostęp mają tylko osoby uprawnione, ponieważ jest to strefa zastrzeżona. Kontrola bezpieczeństwa bagażu jest przeprowadzana z zastosowaniem nowoczesnego systemu komputerowego produkcji niemieckiej. Każdy bagaż taśmociągami pokonuje 5 poziomów szczegółowej kontroli. W piątym poziomie - bagaż trafia do tzw. beczki antywybuchowej - automatyczna informacja o wyniku. Następnie zobaczyliśmy strefę odlotów Schengen - bez kontroli paszportów np. do W. Brytanii, Irlandii i innych kierunków. Tamże znajduje się większość barów i sklepów. Odwiedziliśmy pomieszczenia służbowe funkcjonariuszy SG w strefie Non Schengen - gdzie dokonywana jest kontrola paszportowa - a na koniec siedzibę Urzędu Celnego, w którym funkcjonuje wykrywacz śladowych ilości narkotyków. W porcie lotniczym - znajdują się również terminal Cargo, pomieszczenia DHL, dyżurnych portu, meteorologów, biurowiec Zarządu Portu, biura SG i hangary do obsługi samolotów. Oprócz licznych połączeń rejsowych, z Gdańska startują i lądują czartery do Tunezji, Egiptu, Turcji, Maroka, Hiszpanii, na Wyspy Kanaryjskie. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy lądowanie dużego, wojskowego samolotu transportowego, należącego do Holenderskich Sił Powietrznych. Na zakończenie wycieczki, Prezes Koła Grodzkiego PTTK w Gdańsku – kol. Andrzej Kuligowski podziękował funkcjonariuszom SG za możliwość zwiedzenia portu i wręczył drobne upominki książkowe. Pamiątkowe zdjęcia pozostaną w naszym archiwum.
Wycieczkę zorganizowała i materiał przygotowała – kol. Grażyna Brylska
{phocagallery view=category|categoryid=72|limitstart=0|limitcount=0}