Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

03-06 06 Szczecin-Berlin-Poczdam-Poznań

1.dzień
SZCZECIN
Rankiem z optymizmem i słońcem w sercach, na przekór prognozom pogody wyruszyliśmy z Gdańska. Podróż minęła  szybko. Nasz  przewodnik p .Krzysztof uczynił ją bardzo ciekawą poprzez  opowieści o mijanych na trasie  miejscowościach i obiektach.
Zwiedzanie SZCZECINA  rozpoczęliśmy od Wałów Chrobrego – zespołu tarasów widokowych  na skarpie,19 m.n.p. Odry Zachodniej. Na szczycie nasypów ziemnych powstała aleja spacerowa wysadzana drzewami. W centrum Wałów znajduje się symetryczna osiowa kompozycja łącząca taras centralny, gmach Muzeum i plac miejski. Przyznać trzeba, że rozmach architektoniczny robi wrażenie. Pierwszym obiektem, do którego weszliśmy była parafia polskokatolicka św. apostołów Piotra i Pawła. Kościół z XVw powstał w miejscu najstarszego w mieście drewnianego kościółka, ostatecznie odbudowany ze zniszczeń  po kolejnych wojnach  w XVII w. W gotyckim trójnawowym budynku zachowały się barokowe żyrandole i kandelabry, portrety wybitnych obywateli Szczecina. Największą ozdobą kościoła jest plafon na sklepieniach, obramowany liśćmi akantu w złotym kolorze. Ciągnie się przez niemal całą długość świątyni. Spacerkiem przeszliśmy na Stare Miasto by podziwiać następne budowle: katedrę św. Jakuba, Zamek Książąt Pomorskich, Stary Ratusz. Kamienicę Loitzów, Basztę Siedmiu Płaszczy. Zatrzymaliśmy się na dziedzińcu Zamku i z ciekawością słuchaliśmy opowieści Pana Krzysztofa. Zamek Książąt Pomorskich  - w XII w na Wzgórzu Zamkowym książę pomorski wzniósł drewniane pallatium. W XIVw zbudowano Kamienny Dom ale kiedy Szczecin został w XVw stolicą państwa pomorskiego powstało dzisiejsze skrzydło Zamku tzw. Duży Dom. W XVI w dokonano  przebudowy rezydencji w stylu renesansowym, w wyniku czego powstała okazała budowla składająca się z czterech skrzydeł okalających dziedziniec. Piąte skrzydło dobudowano na początku XVIIw. Zawiłe losy historii, kolejne wojny spowodowały całkowite zniszczenie Zamku. Odbudowę zakończono dopiero w 1985r nadając mu charakter renesansowej rezydencji. Przeszliśmy do kościoła św. Jakuba.
Bazylika archikatedralna św.Jakuba – drewniany kościółek istniał w XII w. Murowaną gotycką świątynię zaczęto budować w XIII w. Po huraganowym zniszczeniu w XVw rozpoczęto przebudowę dopiero  w XX w i trwa do dziś. Kościół posiada bogato wyposażone wnętrza. Wędrując przewodnik opowiedział nam legendę o baszcie panieńskiej.
Baszta Panieńska – z potężnych średniowiecznych murów obronnych pozostała baszta inaczej zwana Basztą Siedmiu Płaszczy. Pełniła funkcję strażnicy i więzienia. Na przełomie XIX i XX w na jej podstawie postawiono ośmioboczną kamienicę. Budowlę zniszczoną w 1944r odbudowano zgodnie z jej średniowiecznym wyglądem. Ciekawy jest też Pałac pod Globusem ,neobarokowy gmach z XIX w z globusem wieńczącym pałac. Obok Pałac Joński z XVIII w a niedaleko Aleja Fontann, którą zdobią  zespoły fontann, rzeżba Gryfa, pomnik marynarza. Po południu udaliśmy się na obiadokolację do restauracji Chata gdzie podano nam dobry i obfity   obiad i mimo tego, że nie zdołaliśmy skonsumować w całości tak olbrzymich dań ,na deser podano jeszcze pyszny sernik. Wieczorem wybraliśmy się do cafe 22, kawiarni znajdującej się w najwyższym budynku tzw. termosie skąd roztacza się przepiękny widok na panoramę miasta m.inn. port, rozlewiska Odry, jezioro Dąbie. Podsumowaliśmy wrażenia i podziwialiśmy niecodzienny układ architektoniczny miasta.
2.dzień
BERLIN
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wyspy Muzeów położonej na rzece Sprewie. Jest to jeden z największych kompleksów muzealnych świata wpisany na listę UNESCO.
W Muzeum Pergamońskim zachwycaliśmy się imponującymi zbiorami sztuki hellenistycznej z wielkim ołtarzem Zeusa z lat 180 – 160 p.n.e. oraz bramą targową z Miletu. Podziwialiśmy obiekty sztuki babilońskiej, bramę Isztar, Drogę Procesyjną oraz fasadę Sali Tronowej z Babilonu VI w.pne. a także zbiory sztuki islamskiej z VIII – IXw. To trzeba zobaczyć.
Katedra w Berlinie w stylu póżnego włoskiego renesansu prezentuje się świetnie .Obok katedry jest park.
Fontanna Neptuna
– Neptun otoczony jest personifikacjami czterech rzek: Łaby,  Odry,Renu i Wisły.
Brama Brandenburska – symbol pokoju i wolności wzbogacona kwadrygą ,którą powoziła Wiktoria, bogini Zwycięstwa uwieńczona dębowymi liśćmi.
Reichstag (Bundestag) – siedziba parlamentu od 1998r po przeniesieniu stolicy z Bonn do Berlina.
Alexanderplatz – centralny plac i węzeł komunikacyjny nazwany ,tak na cześć cara Aleksandra I, z wieżą telewizyjną.
Obiad w Ziko – w restauracji serbskiej ,w miłej atmosferze,ugoszczono nas niezwykle smacznym, dużym, trzydaniowym posiłkiem.
Po obiedzie spacerowaliśmy po zabytkowej dzielnicy Charlottenburg, w której mieszkaliśmy przyglądając się przedwojennym berlińskim kamienicom( z malowidłami na fasadach) aż doszliśmy do pałacu Charlottenburg. Nazwę tę nadał król Fryderyk I Pruski na cześć żony Zofii Charlotty Hanowerskiej. Pałac jest otoczony ogrodami w stylu angielskim, wzorowany na pałacu w Wersalu. Oglądając fantastyczne widoki terenów pałacowych, pięknej zieleni odbijającej się w stawach zakończyliśmy drugi dzień zwiedzania i udaliśmy się do hotelu.
3.dzień
BERLIN, POCZDAM
Po śniadaniu w hotelu kontynuowaliśmy zwiedzanie Berlina. Przewodnik przypomniał historię muru berlińskiego na tle otaczającej nas ówczesnej rzeczywistości i pokazał  granice muru zaznaczone kostką brukową na jezdni. Na trochę dłużej zatrzymaliśmy się przy Checkpoin Charlie ( amerykański posterunek na granicy sektora amerykańskiego i sowieckiego ) w okolicy którego była wystawa fotograficzna pokazująca ważne wydarzenia w Berlinie z okresu po zakończeniu II wojny światowej. Dalej zwiedzaliśmy miasto z autobusu zatrzymując się przed ciekawszymi obiektami. Duże wrażenie zrobił na nas Pomnik Żydów Europy w centrum Berlina składający się z 2711 betonowych bloków ustawionych w równoległych szeregach. W podziemiach jest muzeum. Jadąc do Poczdamu słuchaliśmy opowieści przewodnika o mieście nad rzeką Hawelą.
POCZDAM powitał nas deszczem ale zwiedzaliśmy pałac więc w sumie ani kropla na nas nie spadła a po wyjściu na zewnątrz świeciło słońce. Przy drodze stał  stary młyn. Rozpoczęliśmy od zwiedzenia pałacu Cecilienhof, w którym w 1945r Churchill, Truman i Stalin spotykali się na konferencji poczdamskiej. Celem  konferencji było ustalenie trybu likwidacji skutków II wojny światowej, losów Niemiec, opracowanie traktatów pokojowych i zasad organizacji powojennego świata. Konferencja poczdamska uzgodniła podział Berlina na 4 sektory okupacyjne: amerykański, brytyjski, francuski, radziecki. Pałac został zbudowany dla księcia Wilhelma Hohenzollerna i jego małżonki Cecylii w stylu z okresu dynastii Tudorów. Na małym dziedzińcu wśród zieleni ujrzeliśmy fontannę Narcyza. Następnym obiektem był zespół pałacowo – parkowy Sanssouci z XVIII w. Wzgórze, na którym stoi rokokowy pałac pokrywają zielone winnice a u jego podnóża rozciąga się ogromny park z licznymi fontannami,  posągami, oranżerią, rzymskim łażniami i chińską herbaciarnią kapiącą złotem a także pałacem, który służył jako dom gościnny. Oglądaliśmy nawet imitację antycznych ruin. Na przeciwległym krańcu znajduje się Pałac Nowy – okazała barokowa budowla. Zespół Sanssouci w 1990r został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pełni wrażeń wyruszyliśmy do Poznania. Na trasie w zajeżdzie Chrobry odpoczęliśmy przy obiedzie i wkrótce zakwaterowaliśmy się w hotelu w samym centrum miasta. Następnie żeby usystematyzować wrażenia minionego już prawie dnia wybraliśmy się do Centrum Handlowego Browar położonego niedaleko hotelu.
4.dzień
POZNAŃ
Wypoczęci, po dobrym śniadaniu, w piękny słoneczny dzień wyruszyliśmy pieszo  na Stare Miasto. W centralnej części okazały, renesansowy  Ratusz, waga miejska, sukiennice, ławy chlebowe, odwach, pręgierz i kramy.
Pałac Działyńskich z barokową elewacją wschodnią podzieloną plastrami w stylu korynckim.
Pałac Górków z XVI w o zmiennych kolejach losu. Po przebudowie odsłonięto renesansowe arkady na dziedzińcu i dwa renesansowe portale.
Pałac Mielżyńskich – klasycystyczny budynek o skromnej posadzie z wysuniętym gzymsem i attyką zwieńczoną herbem podtrzymywanym przez lwy. W 1806r był kwaterą Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego.
Kościół farny św. Stanisława Biskupa – przepiękny, barokowy. Wewnątrz posiada liczne rzeżby i zdobienia. Najcenniejszym zabytkiem fary są XIX wieczne organy (2600 piszczałek).
Kościół św. Wojciecha z XIII w zniszczony całkowicie w czasie wojny lecz  skarbiec ocalał.  Przed odbudowanym kościołem stoi dzwonnica z XVI w – najstarszy drewniany zabytek Poznania. W 1923r powstała Krypta Zasłużonych Wielkopolan gdzie znajdują się prochy m.inn. Józefa Wybickiego i serce gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Spacerowaliśmy oglądając cztery mitologiczne fontanny: Prozerpiny, Marsa, Apolla i Neptuna. Wróciliśmy do hotelu i z Panem Szymonem, naszym świetnym kierowcą, pojechaliśmy na Wzgórze Przemysła. Zatrzymaliśmy się przed pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 na placu Adama Mickiewicza a póżniej kolejno zwiedzaliśmy historyczne budowle.
Zamek Królewski wzniesiony przez Przemysła II był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, została odbudowana tylko część południowa.
Bazylika Archikatedralna na Ostrowiu Tumskim(wyspa otoczona korytem Warty i Cybiny). Kościół sięga początków chrześcijaństwa w Polsce, jest z drugiej połowy X w . Ściany nawy głównej wraz z prezbiterium i Złotą Kaplicą wiąże sklepienie gwiaździste. Piękne witraże. Prawdziwym klejnotem jest wielki ołtarz z XIV –XV w. Zwiedziliśmy też podziemia gdzie obejrzeliśmy relikty grobowców prawdopodobnie Mieszka I i Bolesława Chrobrego a także fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej. Spoczywają tam też arcybiskupi poznańscy. Z okien autobusu popatrzyliśmy na Maltę ze sztucznym jeziorem Maltańskim utworzonym przez spiętrzenie wód Cybiny. Jest to centrum sportów wodnych i imprez kulturalnych. Pożegnaliśmy się z Poznaniem ale dalej słuchaliśmy o historii Piastów bo jechaliśmy piastowskim szlakiem. Na trasie zrelaksowaliśmy się przy wspólnym posiłku i o przyzwoitej porze wróciliśmy do swoich domów.
Opracowała kol. Majka Ścisk
{phocagallery view=categories|imagecategories=1|imagecategoriessize=0|hidecategories=1,30,7,6,13,17,2,3,4,9,10,11,14,15,16,18,19,20,21,22,23,24,25,26,28,27,29,31,32,33,34,35,39,45,46,60,63,36,37,38,40,41,42,43,44,47,48,55,59,61,62,64,65,56,57}