26 10 2013 Żółty szlak VI etap

Na VI etapie żółtego szlaku trójmiejskiego
Dnia 26.07.2013r, odbył się VI, ostatni odcinek „Żółtego szlaku” wzgórzami Trójmiasta. W wycieczce wzięła udział 20 osobowa grupa członków i sympatyków Koła Grodzkiego. Trasa wycieczki od ul. Wiczlińskiej do dworca PKP Gdynia Główna wynosiła około 10 km. Uczestników wycieczki zebranych w pobliżu przystanku autobusowego ,,Wiczlińska Las” przywitał kol. Andrzej Kuligowski i przekazał nas pod ,,skrzydła” kol. Jana Lewickiego który był naszym przewodnikiem na wszystkich etapach żółtego szlaku. Po krótkim omówieniu trasy wyruszyliśmy w kierunku wschodnim do doliny potoku Kacza. W tym miejscu z żółtym szlakiem spotyka się szlak czarny który biegnie od Zagórskiej strugi z Gdyni Witomina do Wejherowa. Żółty szlak prowadzi nas lewym brzegiem potoku a następnie, w pobliżu obwodnicy trójmiejskiej, przechodzimy na drugą stronę potoku i udajemy się w kierunku polany Krykulec, zwanej tak od istniejącej kiedyś w tym miejscu zabudowy. I znowu dotarliśmy nad potok Kacza. Szlak prowadził przez stary liściasty las, szczególnie pięknie wyglądający jesienią ze złocistymi liśćmi. Na kolejnym skrzyżowaniu z potokiem Kacza spotykamy szlak czerwony zdążający z Sopotu do Wejherowa. Żółtym szlakiem dochodzimy do ul. Chwarznieńskiej, aktualnie przebudowywanej, łączącej dwie gdyńskie dzielnice Witomino i Chwarzno. Następnie przechodząc krotki odcinek szlaku szeroką leśną drogą w kierunku Demptowa, wzdłuż rurociągu ciepłowniczego kierujemy się na wschód w stronę cmentarza witomińskiego. Ten odcinek trasy był bardzo pofałdowany, schodziliśmy z dość stromego wzniesienia by za cmentarzem witomińskim znów się wspinać. Niedługo potem dotarliśmy na skraj lasu gdzie przy ul. Tatrzańskiej zakończyła się nasza wędrówka. Wszyscy byli bardzo zadowoleni po spacerze i myślami byli już przy następnych trasach. Na zakończenie podziękowaliśmy naszemu przewodnikowi a zarazem naszemu koledze klubowemu Jankowi Lewickiemu za bardzo sprawne poprowadzenie nas po trasach żółtego szlaku, który wiódł po ciekawych rejonach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Opracowanie: kol. Marianna Siarnowska