2013 03 21 Politechnika Gdańska

Zwiedzanie Willi Patschkego oraz Politechniki Gdańskiej
W dniu 16.03.2013 r.17 członków i sympatyków Koła Grodzkiego spotkało się przy budynku Opery Bałtyckiej we Wrzeszczu aby zwiedzić Willę Patschkego oraz gmach Politechniki Gdańskiej. Po przywitaniu grupy przez  kol. Andrzeja Kuligowskiego powadzenie wycieczki przejęła przewodniczka miejska, nasza koleżanka Genowefa Franczak. Po ustaleniu czasu zwiedzania obiektów udaliśmy się do Willi Patschkego w której obecnie znajduje się Klub Biznesu oraz stylowa ogólnodostępna restauracja. Willę zbudował bogaty gdańszczanin Rudolf Patschke który był współwłaścicielem wytwórni likierów w której wytwarzano między innymi gdański likier Goldwasser. W willi czekała na nas Pani Dorota Sobieniecka-Kańska - Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Pani Dyrektor oprowadziła nas po stylowych, pieczołowicie odrestaurowanych pomieszczeniach. Zachowało się w nich wiele oryginalnych elementów wystroju. Omówiła również historię budowy willi oraz   sąsiadującego z nią parku. Park ten, w okresie międzywojennym, miasto zamierzało zlikwidować i teren przeznaczyć na zabudowę. Po protestach mieszkańców dzielnicy miasto odstąpiło od tego zamiaru i park stoi do dzisiaj. Podziękowaliśmy Pani Dyrektor i udaliśmy się do Politechniki Gdańskiej. W gmachu Politechniki przywitała nas pani Pani Barbara Ząbczyk-Chmielewska : Kustosz-Kierownik Pracowni Historii Politechniki Gdańskiej, Czł. Kraj.Samorządu Przewodników Turystyki PTTK, Przewodnicząca Pomorskiej Federacji Przewodników PTTK, przewodnik po Trójmieście. Pani kustosz przedstawiła nam kierunki studiów oraz przeznaczenie budynków uczelni. Następnie udaliśmy się do sali senatu uczelni. Sala ta jest wyposażona w elektroniczny system do głosowania, ekran do prezentacji, stoją w niej  gdańskie krzesła a na ścianie wiszą portrety wszystkich powojennych rektorów uczelni. Pani kustosz przybliżyła nam historię budowy uczelni oraz kierunki studiów w pierwszym okresie nauki. Omówiła również udział polskich studentów w historii Politechniki oraz sytuację polskich wykładowców i studentów przed wybuchem II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się jak odbudowywano uczelnię po zniszczeniach wojennych oraz jak kompletowano kadrę wykładowców i rozpoczynano naukę na uczelni. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie obiektów uczelni oraz zabudowanych dziedzińców  Północnego i Południowego. Na dziedzińcu Południowym im Jana Heweliusza podziękowaliśmy Pani kustosz i udaliśmy się do Katedry Elektroniki i Informatyki. Dokonania uczelni w zakresie budowy sieci światłowodowej oraz stworzeniu komputerowego centrum obliczeniowego omówił Pan Daniel Tylman - pracownik Trójmiejskiej Akademii Sieci Komputerowych. Po podziękowaniu kol. Genowefie Franczak za przygotowanie ciekawego programu zwiedzania i sprawne jego przeprowadzenie, zakończyliśmy naszą wycieczkę.
Opracował Eugeniusz Koczara