Ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 87 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Lipiec 2024

1.XIII EURO CHAMBER MUSIC FESTIVAL

BAZYLIKA MARIACKA

7 LIPCA GODZ.11            WSTĘP WOLNY

Zapraszamy na koncert IN MEMORIAM w ramach Euro Chamber Music Festival 2024. Wykonawcy DUO DEL GESÙ.

W programie:
Mozart, Haydn, Schubert, Debussy, Bartók, Matuszewski...

2. MUZYKA W ALTANIE

PARK OLIWSKI

06.07-27.06 /KAŻDA SOBOTA     WSTĘP WOLNY

Był rok 1997, kiedy Jan Łukaszewski zaprosił wybitną piosenkarkę Łucję Prus do przygotowania programu w ramach obchodów 1000-lecia Gdańska. Pomysł ten tak spodobał się mieszkańcom miasta, że dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego postanowił kontynuować wyjątkowe muzyczne spotkania.
Park Oliwski już po raz dwudziesty ósmy w lipcu ożyje dźwiękami muzyki! W każdą sobotę o godzinie 12:00 w urokliwej altanie odbędą się koncerty w ramach cyklu "Muzyka w altanie: goście Polskiego Chóru Kameralnego". Ten letni festiwal to doskonała okazja, aby spędzić sobotnie popołudnia w otoczeniu przyrody i cieszyć się pięknem muzyki na żywo.
Muzyka w Altanie 2024 - program:

6 lipca: Marta Różańska (obój), Monika Dżuła-Radkiewicz (gitara) - wykonają utwory Piazzolli, Bizeta oraz Morricone.
13 lipca: Natalia Egielman (flet), Dariusz Egielman (flet), Izabela Paszkiewicz-Ginter (akompaniament) - w repertuarze znajdą się kompozycje Chopina, Zgrai, Szałowskiego i Danziego.
20 lipca: Kapela od 100 dni - śpiew, skrzypce, basy, bębenek, tancerze - zaprezentują
tradycyjną muzykę kaszubską, łowicką, radomską i suwalską.

27 lipca: Akademia Głosów Tradycji - wykonają polskie pieśni tradycyjne związane z cyklem rocznym.

3. LATA TEMU W BRZEŹNIE

GDAŃSK BRZEŹNO DOM ZDROJOW

21 LIPCA DO 18 SIERPNIA     WSTĘP WOLNY

Zapraszamy na spotkania poświęcone historii Brzeźna. Rozmowy, prowadzone w lekkiej, przystępnej formie w pięknych wnętrzach zabytkowego Domu Zdrojowego, pozwolą zagłębić się w dzieje tej nadmorskiej dzielnicy Gdańska. To doskonała okazja, aby odkryć dawne Brzeźno, dostrzec przemiany i poznać znaczenie, jakie miało dla mieszkańców oraz turystów. Spotkania z cyklu Lata temu w Brzeźnie to oferta dla całych rodzin, turystów oraz pasjonatów historii!   Szczegółowe informacje na temat wakacji w Hevelianum dostępne na:www.hevelianum.pl

  

4.POLSKO-NORWESKI KONCERT CHÓRALNY

KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY

30 CZERWCA GODZ.16,00       WSTĘP WOLNY

Niezależny chór amatorski Moss Kammerkor istnieje od 1984 roku. Wykonuje zarówno duże dzieła muzyki kościelnej z orkiestrą i solistami, jak i szeroki repertuar a cappella, obejmujący zarówno pieśni świeckie, jak i kościelne z różnych okresów stylistycznych i kultur. Chór od 1987 roku pracuje pod dyrekcją Kjetila Ertresvåga.Podobnie, amatorski Sopocki Chór Kameralny CONTINUO istniejący od 1986 roku, ma w swoim repertuarze zarówno utwory a capella, jak i dzieła oratoryjne czy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej - świeckie i sakralne. Od 2022 roku chór pracuje pod kierownictwem artystycznym Joanny Sołowiej.

Obydwa chóry działają artystycznie i społecznie - lokalnie, ale i promują swój region i kraj za granicą. Ten wyjątkowy koncert to cudowna okazja do wymiany doświadczeń i porozumienia we wspólnym języku muzyki.

5.V FESTIWAL LETNIE WIECZORY U MENONITÓW

KOŚCIÓŁ ZIELONOŚWIĄTKOWY

W KAŻDY CZWARTEK DO 08.08 .2024   WSTĘP WOLNY

W dniach 27 czerwca - 22 sierpnia odbędzie się kolejna, piąta już edycja Festiwalu Letnie wieczory u Menonitów. Rozpoczniemy koncertem Konstantego Andrzeja Kulki z towarzyszeniem orkiestry Cappelli Gedanensis by w kolejne wakacyjne czwartki prezentować muzykę w wykonaniu zarówno artystów o ugruntowanej już pozycji, jak i młodych muzyków rozpoczynających swoją muzyczną karierę.

Tegorocznymi festiwalowymi gośćmi Cappelli Gedanensis będą m.in.: Paweł Zagańczyk (akordeon), Anna Wandtke (skrzypce), Cracow Guitar Quartet, Elżbieta Drozdowska (flet), Carlos Penya Montoya (harfa), duet gitarowy Adam Woch & Robert Guzik, tworzący Duo del Gesú Arnaud Kaminski (skrzypce) i Krzysztof Komendarek-Tymendorf (altówka), Gdański Kwartet Akordeonowy, Elvira Yefymenko (sopran), Mykola Yefymenko (tenor), Eugenia Mazur (fortepian).

6. PREZENTACJA ORGANÓW W KOŚCIELE ŚW.JANA

15.07- 18.08.2024      WSTĘP WOLNY

poniedziałek – sobota godz. 12.00 i 13.00; 
niedziela godz. 14.00 i 15.00

Kolejna okazja by podczas wakacji usłyszeć brzmienie świętojańskich organów bocznych. Organy po pracach konserwatorskich i rekonstrukcyjnych powróciły na swoje historyczne miejsce w 2019 r. Oryginalny, rokokowy prospekt organowy wykonany przez Jana Henryka Meissnera przetrwał pożogę wojenną, a przez 70 lat czekał w magazynach na odnowienie i powrót  na swoje miejsce. Od czterech lat ponownie zdobi wnętrze Centrum św. Jana. Natomiast zniszczone w 1945 r. organy, zostały wiernie zrekonstruowane według oryginału Jana Fryderyka Rhodego z połowy XVIII wieku. W czasie wakacji prezentujemy brzmienie tego instrumentu.

7. DRŻENIA – ARCHITEKTURA, ZMYSŁY I SZTUKA

KOŚCIÓŁ ŚW JANA            

26.07-30.09.2024    WSTĘP   WOLNY

Odbiór architektury jest złożonym procesem. Współcześnie podkreśla się wagę holistycznego, wielozmysłowego odczuwania. Klasyczny, arystotelesowy podział na pięć zmysłów został zanegowany i dziś wiemy, że jest ich znacznie więcej i nie działają w odrębności od siebie, a stanowią zespół receptorów poznawczych. Na odbiór mają także wpływ indywidualne cechy i doświadczenia każdego człowieka, które wnosi przekraczając próg budynku.
Centrum św. Jana to przestrzeń pełna napięć. Mieszczące się w gotyckim kościele, wciąż odbierane jako świątynia kultu religijnego, pełni dziś głównie funkcję świątyni sztuk. Ta majestatyczna przestrzeń wywołuje w odwiedzających dysonans poznawczy. Pomimo desakralizacji kościoła, jego typowa gotycka architektura oraz zachowane we wnętrzu zabytki związane z kultem chrześcijańskim, w mimowolny sposób wymuszają na odwiedzających specyficzne zachowania. Ściszają oni głos, zwracają głowy w stronę ołtarza, z rezerwą zbliżają się do dawnej przestrzeni sacrum. Pomimo zmiany funkcji budynku na świecką, przestrzeń ta nie wyzbyła się swojego ceremonialnego charakteru. 
Bogata historia oraz sprzeczności we współczesnym odczytywaniu wnętrza stały się inspiracją dla artystów do stworzenia prac integrujących historię, sztukę i kulturowe tradycje z ich indywidualnym doświadczeniem. Zmagania z tą przestrzenią, nie zawsze komfortowe i pozytywne, zaowocowały stworzeniem zupełnie nowej opowieści o wnętrzu. W ten sposób „Drżenia” stają się nie tylko prezentacją sztuki, lecz także artystyczną rozmową twórców z architekturą i alternatywną ścieżką zwiedzania.

8.KABINETY - WYSTAWA CZASOWA

MUZEUM BURSZTYNU – WIELKI MŁYN

DO 28 .09 2024      WSTĘP WOLNY

28 lipca 2024 r. minie 300 lat od powstania jednego z najcenniejszych zabytków w zbiorach Muzeum Bursztynu – kabinetu Johanna Georga Zernebacha. Chcemy upamiętnić tę wyjątkową rocznicę oraz podkreślić, jak ważny dla bursztynowej kolekcji w Gdańsku był zakup tego obiektu. Przygotowaliśmy więc szczególną ekspozycję: ,,Kabinety. Wystawa z okazji 300-lecia powstania kabinetu Johanna Georga Zernebacha”, która będzie prezentowana w sali wystaw czasowych w Wielkim Młynie.

OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA