Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Grudzień 2022

1. MUZEUM BURSZTYNU

1 GRUDNIA GODZ.17 WSTĘP WOLNY

AKADEMIA BURSZTYNU: BURSZTYN JAKIEGO NIE ZNASZ

W Muzeum Bursztynu obędzie się drugie spotkanie z cyklu Akademia Bursztynu.
O właściwościach fizykochemicznych wybranych eksponatów z Muzeum Bursztynu opowiedzą dr Anna Klisińska i dr Anna Anna Ryguła z Muzeum Narodowego w Krakowie. Specjalistki podzielą się wiedzą z przeprowadzonych badań w Laboratorium Analiz
i Nieniszczących Badań Zabytkowych.

Anna Klisińska i Anna Reguła uczestniczyły w zrealizowanym w 2017 roku projekcie badań konserwatorskich pięciu najcenniejszych obiektów z kolekcji Muzeum Bursztynu. Jednym
z nich był kabinet wykonany w Gdańsku w 1724 r. przez Johanna Georga Zernebacha.

Program był realizowany w ramach Krajowego Centrum Badań nad Dziedzictwem, finansowanego z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Dla słuchaczy będzie dostępne 40 miejsc siedzących.

2. RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA GDAŃSKA

1 GRUDNIA GODZ. 17-18 WSTĘP WOLNY

SEKRETY DAWNEJ KUCHNI ŚWIĄTECZNEJ

W Ratuszu Głównego Miasta w ramach projektu Czwartki w Muzeum Gdańska odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Kucharską i Katarzyną Fiszer, autorkami książki "Smaki Gdańska". Podczas otwartej prelekcji przybliżone zostaną arkana kuchni świątecznej i najciekawsze przepisy kulinarne związane z celebracją Świąt Bożego Narodzenia.

Po prelekcji będzie można nabyć publikację "Smaki Gdańska". Książka powstała w wyniku połączenia zamiłowania do jedzenia, historii i piękna. Z pasji obydwu autorek do odtwarzania potraw z dawnych przepisów jak i uwieczniania ich w kadrach nawiązujących do dawnych obrazów. Publikacja jest albumem kulinarnym, który zawiera ponad sto przepisów przetłumaczonych, przeliczonych i opracowanych tak by można je było wykonać we współczesnej kuchni.

3. KINOPORT

7 GRUDNIA GODZ. 18 WSTĘP WOLNY

ŚWIATŁOCZUŁA KLASYKA W KINOPORCIE

WŚRÓD NOCNEJ CISZY”

W cyklu Światłoczuła Klasyka prezentujemy wybitne dzieła filmowe utrwalone na tradycyjnej taśmie 35 mm. Po ponad stuletniej epoce powszechnego stosowania taśmy filmowej jako nośnika obrazu coraz rzadziej mamy okazję oglądania filmów zapisanych na tym zasłużonym dla historii kinematografii materiale. Ideą naszego cyklu jest umożliwienie miłośnikom klasycznego kina oglądania filmów w tradycyjnej formie.

Bilety można zarezerwować przez Messenger

KinoPortu: facebook.com/kinoport lub telefonicznie, kontaktując się z kasą kina pod numerem 585 000 232

4. AKADEMIA MUZYCZNA SALA KONCERTOWA

8 GRUDNIA GODZ. 19 WSTĘP WOLNY

Czwartki z aMUz : KALEJDOSKOP BARW I NASTROJÓW W TWÓRCZOŚCI
K. SZYMANOWSKIEGO

Koncert odbędzie się w 140. rocznicę urodzin i 85. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego. WYKONAWCY: STUDENCI aMUZ

5.RATUSZ STAROMIEJSKI

8 GRUDNIA GODZ. 17,30 WSTĘP WOLNY

SŁAWNI LUDZIE ZWIAZANI Z POMORZEM. POECI

WYKŁAD PROFESORA ANDRZEJA JANUSZAJTISA

Cykle wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa powstają na zamówienie NCK od wielu lat i mają szerokie grono miłośników i odbiorców. Andrzej Januszajtis wraca do Ratusza Staromiejskiego (siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury) z wykładami na żywo. Najnowszy wykład z osobistym udziałem p. Januszajtisa z cyklu Sławni ludzie Pomorza Gdańskiego już niebawem! Tym razem poświęcony zostanie, pomorskim poetom tworzącym na przestrzeni wieków. A że losy ziemi pomorskiej posiadają bogatą wielokulturową historię, to będzie to wgląd w poezję łacińską, niemiecką i polską. 

Wspomniana będzie m.in. „Pieśń Wojów Bolesława Krzywoustego” Galla Anonima

6.KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA

9 GRUDNIA GODZ. 20 WSTĘP WOLNY

KONCERT ADWENTOWY CHÓRU ŚW. MIKOŁAJA

Koncert adwentowy "Veni, Veni Emmanuel będzie pierwszym po kilkudziesięcioletniej przerwie występem Chóru św. Mikołaja. Zostaną zaprezentowane znane i mniej znane utwory, które pozwolą poczuć niezwykły klimat oczekiwania na narodziny Emmanuela.

W części wokalno-instrumentalnej usłyszymy zarówno polskie pieśni adwentowe, jak
i opierający się na tzw. Wielkich Antyfonach O słynny utwór Veni, veni Emmanuel. Chórowi będzie towarzyszył zespół instrumentalny. Dyryguje Faustyna Hinc.

7. WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

FILIA NAUKOWA UL OBROŃCÓW WYBRZEŻA 2

DO 31 GRUDNIA GODZ.10 WSTĘP WOLNY

MOSTY GDAŃSKA, CO NA WODZIE STOI

Były w Gdańsku nad Motławą i Martwą Wisłą mosty drewniane, stalowe i kamienne. Ich przęsła podnosiły się lub obracały, żeby pogodzić potrzeby żeglugi i mieszkańców. Niektóre przeprawy zniknęły z mapy miasta, niektóre istnieją do dzisiaj, chociaż wyglądają zupełnie inaczej.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy fotograficznej autorstwa Danuty Kobylarz.
/ koleżanka z klubu „Bąbelki”/

Opracowanie : Alina Lewicka