Ostatnia aktualizacja: 08.12.2024 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.
Spotkanie z europosłem Jarosławem Wałęsą
SPOTKANIE Z EUROPOSŁEM JAROSŁAWEM WAŁĘSĄ.
10 luty 2016r.
STRUKTURA I FUNKCJE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO.
Europoseł Jarosław Wałęsa swoim wykładem i prezentacją schematów przybliżył nam złożone struktury i różnorakie funkcje Unii Europejskiej.
Europoseł Jarosław Wałęsa rocznik 1976.
Jarosław Wałęsa w 1995r wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył szkołę średnią i rozpoczął studia na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Massachusetts.
W 2001 roku otrzymał dyplom Bachelor of Arts z kierunkiem Politologia (Jest także absolwentem studiów magisterskich na Uniwersytecie Gdańskim - kierunek Politologia). Został zatrudniony na stanowisku analityka struktur medialnych w firmie komputerowej zajmującej się oprogramowaniem Media Map. Po 12-miesięcznym stażu przeprowadził się do stanu Indiana, gdzie podjął pracę przy nawiązywaniu kontaktów instytucjonalnych w Instytucie Hudsona.
W grudniu 2002 roku wrócił do Polski, rozpoczął pracę w gdańskim Biurze prezydenta Lecha Wałęsy. W 2005 roku został wybrany na posła RP z listy Platformy Obywatelskiej. W 2007 roku ponownie otrzymał mandat poselski.
W czerwcu 2009 roku z powodzeniem kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Został członkiem Komisji Rybołówstwa, zastępcą koordynatora Komisji Petycji, członkiem Delegacji do Wspólnej Komisji Parlamentarnej UE - Turcja, zastępcą członka Komisji Handlu Międzynarodowego oraz Delegacji do spraw z Japonią.
W maju 2014 roku wyborcy ponownie okazali mu swoje zaufanie i zdobył mandat posła do Parlamentu Europejskiego na kolejną kadencję. Pełni funkcję jej wiceprzewodniczącego, w Komisji Petycji jest zastępcą koordynatora, w komisji Handlu Międzynarodowego, jest zastępcą członka. Jest także członkiem Delegacji do spraw stosunków z Japonią oraz zastępcą członka w Delegacji do spraw stosunków z państwami Ameryki Środkowej oraz Delegacji do Euro-Latynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego.
STRUKTURY I FUNKCJE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO.
W procesie stanowienia prawa w UE uczestniczą trzy główne instytucje:
RADA EUROPEJSKA – szefowie państw lub rządów państwczłonkowskich określają ogólny kierunek UE i jej priorytety.
PARLAMENT EUROPEJSKI – 751 Posłów reprezentuje 507 milionów obywateli UE.
KOMISJA EUROPEJSKA: 28 Komisarzy, wyznaczonych przez rządy krajowe ,reprezentuje wspólne interesy Unii Europejskiej.
PARLAMENT EUROPEJSKI
Parlament Europejski jest jedyną instytucją ponadnarodową, której członkowie są demokratycznie wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich. PE jest wybierany co 5 lat i ustanawia liczne prawa (dyrektywy, rozporządzenia itp.),które mają wpływ na życie codzienne każdego obywatela.
ORGANIZACJA PARLAMENTU
- Przewodniczący
- Posłowie
- Grupy Polityczne
- Komisje parlamentarne
- Delegacje
- Organy polityczne
- Sekretariat Generalny
- Komisja
- Rada Unii Europejskiej
1.Przewodniczący
Przewodniczący reprezentuje Parlament na zewnątrz i w stosunkach z innymi instytucjami wspólnotowymi.
Jest on wspomagany przez 14 wiceprzewodniczących. Zadanie przewodniczącego polega na kierowaniu całością prac Parlamentu Europejskiego i jego organów (Prezydium i Konferencja Przewodniczących) oraz prowadzeniu debat na posiedzeniach plenarnych. Co roku dwanaście sesji plenarnych odbywa się w Strasburgu, zaś sześć dodatkowych posiedzeń ma miejsce w Brukseli.
Przewodniczący czuwa nad przestrzeganiem Regulaminu PE.
Przewodniczący reprezentuje Parlament w sprawach prawnych i wszelkich stosunkach zewnętrznych. Wypowiada się między innymi we wszystkich istotnych kwestiach międzynarodowych.
Przewodniczący PE podpisuje wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej wszystkie akty prawne podjęte w ramach wspólnych decyzji.
2.Posłowie
Każde Państwo Członkowskie określa własną ordynację wyborczą, lecz stosuje identyczne zasady demokratyczne, to jest prawo do głosowania w wieku 18 lat (z wyjątkiem Austrii, której obywatele mogą głosować po ukończeniu 16 lat), równość płci i tajność głosowania.
Zgodnie z ogólną zasadą miejsca są podzielone proporcjonalnie do liczby mieszkańców każdego kraju. Każde Państwo Członkowskie posiada stałą liczbę miejsc: maksymalnie 99 a minimalnie 5.
Poseł do Parlamentu Europejskiego dzieli swój czas pracy między Brukselę, Strasburg i swój okręg wyborczy. W Brukseli uczestniczy w posiedzeniach komisji parlamentarnych, grup politycznych, dodatkowych posiedzeniach plenarnych, w Strasburgu bierze udział w dwunastu sesjach plenarnych. Oprócz wspomnianej działalności głównej poseł europejski musi oczywiście poświęcać swój czas również na działania w swoim okręgu wyborczym.
3.Grupy Polityczne
Posłowie są członkami grup politycznych; do grup wstępują bez względu na narodowość, w zależności od poglądów politycznych. Obecnie w Parlamencie Europejskim istnieje 7 grup politycznych.
Grupy określają własną organizację wewnętrzną powołując przewodniczącego (lub, w przypadku niektórych grup, dwóch współprzewodniczących), prezydium i sekretariat.
W sali posiedzeń plenarnych miejsca są przydzielane posłom w zależności od ich przynależności politycznej, od lewej strony do prawej, po uzyskaniu zgody przewodniczących grup.
Aby utworzyć grupę polityczną, potrzeba 25 posłów reprezentujących co najmniej jedną czwartą Państw Członkowskich. Przystępowanie do kilku grup politycznych jest zabronione.
Niektórzy posłowie nie należą do żadnej grupy politycznej, są to posłowie niezrzeszeni.
Przed każdym głosowaniem na posiedzeniu plenarnym grupy polityczne analizują sprawozdania opracowane przez komisje parlamentarne i wnoszą poprawki.
4. Komisje parlamentarne
Każda z 20 komisji składa się z 24 – 76 posłów. Każda posiada przewodniczącego, prezydium i sekretariat. Skład polityczny komisji odzwierciedla skład Parlamentu.
Komisje parlamentarne odbywają posiedzenia raz lub dwa razy w miesiącu, w Brukseli, a ich obrady są jawne.
W komisjach parlamentarnych, posłowie opracowują projekty legislacyjne i sprawozdania z własnej inicjatywy, wprowadzają poprawki i głosują nad nimi.
5.Delegacje
Delegacje Parlamentu Europejskiego utrzymują stosunki z parlamentami krajów, które nie należą do Unii Europejskiej.
W Parlamencie istnieje 35 delegacji. Każda składa się z około piętnastu posłów.
Parlament uczestniczy również w 5 zgromadzeniach wielostronnych, które skupiają posłów i parlamentarzystów z krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku (Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne AKP-UE), Basenu Morza Śródziemnego (EMPA), Ameryki Łacińskiej (EUROLAT), wschodnich krajów sąsiedzkich UE (EURONEST) oraz państw NATO.
Przewodniczący delegacji koordynują ich prace w ramach Konferencji Przewodniczących Delegacji.
6.Organy polityczne:
- Konferencja Przewodniczących
Konferencję Przewodniczących tworzą przewodniczący Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Grup Politycznych. Odgrywa również istotną rolę w stosunkach Parlamentu Europejskiego z innymi instytucjami wspólnotowymi, państwami trzecimi i organizacjami poza wspólnotowymi.
- Prezydium
Kieruje ono wewnętrznym funkcjonowaniem Parlamentu i odpowiada za:
preliminarz Parlamentu Europejskiego, organizację administracyjną i finansową, sekretariat.
- Kwestorzy
Kwestorzy są odpowiedzialni za sprawy administracyjne i finansowe bezpośrednio dotyczące posłów, w zależności od zarządzeń Prezydium
7.Sekretariat Generalny
Sekretariat Generalny ma swoją siedzibę w Luksemburgu i w Brukseli. Stojącemu na jego czele Sekretarzowi Generalnemu podlega około 4 600 urzędników pracujących w PE, wyłonionych w drodze konkursów we wszystkich krajach Unii.
Parlament Europejski wyróżnia się na tle wielojęzyczności. Prace Parlamentu Europejskiego są prowadzone we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej; od rozszerzenia Unii o Rumunię i Bułgarię w 2007 r. i po nadaniu statusu oficjalnego językowi irlandzkiemu jest ich 23.
Wszystkie dokumenty pojawiające się na sesji plenarnej powinny być przetłumaczone na 22 języki, gdyż w drodze wyjątku na język irlandzki tłumaczone są tylko dokumenty legislacyjne.
Parlament Europejski zapewnia również obsługę w zakresie tłumaczeń ustnych, aby każdy poseł mógł wypowiadać się w języku ojczystym. Parlament Europejski jest zatem największym na świecie pracodawcą rekrutującym tłumaczy ustnych i pisemnych; 1/3 personelu jest zatrudniona w ramach tejże struktury.
8.Komisja Europejska
Komisja Europejska stoi na straży Traktatów i jest organem wykonawczym Wspólnoty, działając w ścisłej współpracy z Parlamentem Europejskim. Komisja uczestniczy we wszystkich posiedzeniach plenarnych Parlamentu i jest zobowiązana do udzielenia odpowiedzi na pisemne i ustne pytania posłów.
9. Rada Uni Europejskiej
Rada Unii Europejskiej jest kolejnym organem prawodawczym Unii składającym się z ministrów Państw Członkowskich. Uczestniczy ona w pracach Parlamentu Europejskiego. Urząd Przewodniczącego pełnią kolejno wszystkie Państwa Członkowskie przez okres 6 miesięcy.
W rzeczywistości w kwestiach określanych jako istotne (podatki, polityka przemysłowa, polityka rolna, itp.) Parlament Europejski pełni jedynie funkcję opiniodawczą w ramach tzw. procedury konsultacji. W niektórych przypadkach Traktat (traktat z Maastrcht 1992) przewiduje, że konsultacja ma charakter obowiązkowy, zaś projekt nie może nabrać mocy prawnej, jeżeli Parlament nie wyda opinii. W takim przypadku Rada nie jest uprawniona do samodzielnego podejmowania decyzji.
Uprawnienia budżetowe
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej tworzą władzę budżetową Unii Europejskiej, która corocznie określa wydatki i dochody Unii. Procedura rozpatrywania projektu, a następnie przyjmowania budżetu trwa od czerwca do końca grudnia.
Budżet Uni Europejskiej
Unia Europejska nie pobiera żadnego podatku. W związku z powyższym budżet Unii Europejskiej jest finansowany z „zasobów własnych” udostępnionych przez Państwa Członkowskie po konsultacji z Parlamentem Europejskim.
Na „zasoby własne” składają się: cła na artykuły rolne, cła pobierane z importu od państw trzecich, opłaty rolne i zasoby VAT.
Na tym pan Jarosław Wałęsa zakończył swoje wystąpienie. Na pytania związane z aktywnością posłów podczas obrad parlamentu, dyscypliny i warunków życia parlamentarzystów w Brukseli udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze. Trwało około 2 godzin. Europosłowi towarzyszyła Pani Magdalena Gielo-Politewicz, dyrektor jego biura poselskiego. Na zakończenie spotkania wspólne zdjęcia z europosłem były dodatkową atrakcją wieczoru.
Organizatorem spotkania z europosłem Jarosławem Wałęsą była nasza koleżanka, wiceprezes koła Ewa Banasiak. Dziękujemy jej bardzo za przygotowanie interesującego wydarzenia.
Kol. Gienia Franczak, prezes Koła Grodzkiego serdecznie podziękowała posłowi za spotkanie oraz interesujący wykład na temat struktur i funkcji Parlamentu Europejskiego.
Relacje przygotowała: kol. Majka Ścisk
{phocagallery view=category|categoryid=153|limitstart=0|limitcount=0}