Ostatnia aktualizacja: 03.05.2025 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.
Kalejdoskop kulturalny - Maj 2025
1.POKAZY FILMOWE Z CYKLU „ETNOMATOGRAF”
ODDZIAŁ ETNOGRAFII MNG GDAŃSK UL.CYSTERSÓW19
06-27 MAJA GODZ18,00 WSTĘP WOLNY
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zaprasza na projekcje filmowe w każdy wtorek. W Etnomatografie poznajemy ciekawe, często nieznane, obszary oraz zagadnienia współczesnego świata i różne oblicza człowieka.
6.05, godz.. 18:00 Lynch/Oz reż. Alexandre O. Phillippe | USA | 2022 | 110 min
Co łączy filmy Davida Lyncha z "Czarnoksiężnikiem z krainy Oz" Lymana Franka Bauma? Fascynacja, inspiracja, czy obsesja? "Nie ma dnia, abym o tej książce nie myślał" - przyznaje reżyser. Oparty na wyobraźni świat Bauma i niecodzienna wersja rzeczywistości Lyncha wydają się bardzo podobne. Odniesienia do "Czarnoksiężnika z krainy Oz" obecne są w całej twórczości Lyncha, od czerwonych butów, pustych wiatrów, bąbelków z pajęczyny, naiwnych młodych kobiet w strasznych tarapatach i bohaterek o imieniu Judy, po dosłowne podobieństwo Dorotki z "Czarnoksiężnika z krainy Oz" z Lulą z "Dzikości serca".Film pokazuje, jak bardzo kultowa książka dla dzieci obecna jest w twórczości wyrosłego z kultury amerykańskiej reżysera.
20.05, godz. 18:00 Jean Paul Gaultier. „Szyk i krzyk” reż. Yann LHénoret | Francja | 2018 | 90 min
Jean Paul Gaultier to ekscentryczny projektant, który w branży nazywany bywa "enfant terrible" paryskiego świata mody. Jego oryginalny charakter i zamiłowanie do łamania konwenansów powodują, że kojarzony jest z bezkompromisowością i ekstrawagancją. Ten niezwykły wizjoner znany jest z uderzających i wywrotowych kreacji. Gaultier opowiada o swoim życiu, a najważniejsze etapy jego biografii ukazane zostały w teatralnym show, którego on sam jest autorem, w legendarnej sali Folies Bergère.
Poznajemy postać kultowego projektanta, jak również najlepszą francuską modę w jej niepowtarzalnym i rozpoznawanym stylu. Zanurzamy się w ekscentryczny, często prowokacyjny świat Gaultiera, obserwując w jaki sposób pracuje i zbiera inspiracje. Opowiada on o swoich doświadczeniach z Pierreem Cardinem i Jeanem Patou oraz składa hołd osobom, które na niego wpłynęły, w tym Josephine Baker.
27.05, godz. 18:00 „Georgie ma się dobrze” reż. Charlotte Regan | Wielka Brytania | 2023 | 84 min
Kipiąca energią, zabawna i wzruszająca opowieść o relacji ojca i córki, która otrzymała Nagrodę Główną w konkursie międzynarodowym w Sundance. Chociaż Georgie ma dopiero 12 lat, potrafi poradzić sobie w każdych warunkach. Po śmierci matki postanowiła udawać, że mieszka z wujkiem. Zarabia na życie, kradnąc rowery z najbliższym kumplem - Alim. Mieszkając na przedmieściach Londynu, nikomu nie może w pełni zaufać. Kiedy nagle pojawia się w jej życiu ojciec, Jason, Georgie nie wita go z otwartymi ramionami. Powoli zaczynają oswajać się ze swoją obecnością i zbliżać, co z humorem ogrywa aktorski duet Loli Campbell i Harrisa Dickinsona (gwiazdy "W trójkącie" Rubena Ostlunda). W efekcie otrzymujemy szaloną historię przyjaciół, którzy przy okazji stają się rodziną.
2.GOORAL. DOWNTEMPO LIVE ACT
PARK ORUŃSKI
11 MAJA 2025 GODZ.13,00 WSTĘP WOLNY
Rozpoczynamy cyklu koncertów w Parku Oruńskim. 11 maja 2025 roku o godz. 13:13 wystąpi Gooral Mateusz Górny. Artysta zagra utwory z albumu Wolno 2 oraz materiał z nadchodzącej płyty Sound Spa.
Kim jest Gooral? Mateusz Górny, znany jako Gooral, to producent muzyczny z Bielska-Białej, który zasłynął dzięki oryginalnemu łączeniu muzyki elektronicznej, drumnbassu i dubstepu z etniczną muzyką góralską. Jego hit Karczmareczka z debiutanckiego albumu Etno Elektro zna niemal każdy.
W ciągu ostatnich 15 lat wystąpił na ponad tysiącu koncertów w 20 krajach, grał na renomowanych europejskich festiwalach, wydał sześć albumów studyjnych oraz DVD z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze bestseller w Empiku.
3.ORGANY PLUS/ BACH IN GDAŃSK V1704
MISTRZOWSKIE INSPIRACJE. KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY
29 MAJA GODZ.19,00 WSTĘP WOLNY
Drugiego dnia festiwalu ORGANy PLUS+® 2025 skupimy się wyłącznie na muzyce Jana Sebastiana Bacha. Będzie to kontynuacja cyklu rozpoczętego cztery lata temu, w ramach którego prezentujemy chronologicznie wszystkie dzieła organowe tego mistrza nad mistrze, rozpoczynając od najwcześniejszych. W trakcie tegorocznego koncertu + BACH IN GDAŃSK V 1704 - mistrzowskie inspiracje przeniesiemy się do lat 1703-1704, kiedy to pełnoletni Jan Sebastian po raz pierwszy zetknął się z dziełami Pachelbela oraz sztuką francuską. Koncert Andrzeja Szadejki odbędzie się na wielkich zrekonstruowanych organach Mertena Friese w czwartek 29 maja o godz. 19:00 we franciszkańskim kościele św. Trójcy. Wstęp wolny.
Młodzieńcze dzieła Jana Sebastiana Bacha zabrzmią na wielkich organach we franciszkańskim kościele św. Trójcy w 340. rocznicę urodzin kompozytora!
4. PIKNIK „NAUKI FAHRENHEITA”
HEVELIANUM
25 MAJA GODZ. 11,00-16,00 WSTĘP WOLNY
Czy da się połączyć zabawę z nauką, historię z nowoczesnością, a piratów z ekologią?
Na 4. Pikniku Nauki Fahrenheita jak najbardziej!
Już niedługo teren centrum nauki Hevelianum znów zamieni się w tętniące energią laboratorium pod gołym niebem. To wydarzenie dla każdego niezależnie od wieku, zainteresowań czy poziomu wtajemniczenia w świat nauki. Lubicie eksperymentować, poznawać niezwykłe historie albo po prostu dobrze się bawić? Nie może Cię tam zabraknąć!
> Scena naukowa
Nie zabraknie fascynujących pokazów i inspirujących spotkań w programie m.in. pokaz mody zero waste, widowiskowy science show o historii oceanów oraz opowieść o odpadach w kosmosie. Uczestnicy poznają tajemnice leśnych skarbów czy innowacyjne projekty studentów, takie jak autonomiczna łódź nawodna i stacja samoobsługowa do monitorowania zdrowia, pokazując, jak nauka może wspierać codzienne życie.
-> Miasteczko Atrakcji
Na uczestników wydarzenia czeka ponad 60 namiotów pełnych atrakcji z zakresu medycyny, nauk ścisłych i humanistycznych, czy ekologii przygotowanych przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską oraz Uniwersytet Gdański, a także wyzwań sportowych. Listę atrakcji wzbogacą aktywności przygotowane przez naszych Partnerów symulacje VR, teleskop słoneczny, ciekawostki historyczne i ekologiczne, spacery leśne, gra wielkoformatowa, autobus wodorowy, mobilne laboratorium i wiele więcej!
> Sala Pitagorasa
Szybkie testy z palca? Sprawdzicie poziom cukru, cholesterolu i kwasu moczowego. Wyniki omówią specjaliści, podpowiadając, jak lepiej zadbać o siebie na co dzień
5. NIE/ZAPOMNIANE :ERUDYCYJNE REBUSY ALBRECHTA DURERA
POKAZ RYCIN Z KOLEKCJI MNG – MUZEUM UL. TORUŃSKA
6 MAJA GODZ.17,30 WSTĘP WOLNY
W kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku znajduje się zespół ponad pięćdziesięciu dzieł graficznych Albrechta Dürera. Jest to jeden z największych zespołów prac tego artysty w polskich zbiorach.
Miedzioryty Albrechta Dürera pełne są ukrytych znaczeń, skomplikowanych narracji, odniesień do literatury i kultury antyku - do dzisiaj pozostają jedną z najbardziej fascynujących zagadek w historii sztuki. Tworzone dla wykształconych odbiorców były kolekcjonerskim rarytasem i intelektualnym wyzwaniem. Od czasu ich powstania minęło ponad pięćset lat, a dzieła te nadal budzą emocje i podziw, zarówno ze względu na treść jak i mistrzostwo wykonania.
Jedną z najcenniejszych prac o niezwykle skomplikowanym programie ikonograficznym jest "Melancholia", która podzieliła los wielu innych dzieł podczas wojny i nie powróciła do Gdańska. To ona będzie punktem wyjścia w rozważaniach na temat twórczości graficznej jednego z najwybitniejszych artystów w sztuce europejskiej. Podczas wykładu będzie można także zobaczyć kilka dzieł mistrza z gdańskiej kolekcji, które szczęśliwie przetrwały do czasów obecnych.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "(Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku" w ramach projektu "Badanie polskich strat wojennych".
6. DUCHOWOŚĆ JAPONII W OBIEKTYWIE
PAŁAC OPATÓW
7 MAJA GODZ. 18 -19,30 WSTĘP WOLNY
Zapraszamy na spotkanie z podróżnikami i fotografami zafascynowanymi Japonią - Agnieszką Kmieciak i Jackiem M. Kozłowskim. Opowiedzą o swoich wieloletnich wyprawach do Kraju Kwitnącej Wiśni oraz o osobistym doświadczaniu japońskiej duchowości.
Wspólnie odwiedzimy szintoistyczne chramy i buddyjskie świątynie, malowniczo wkomponowane w krajobraz otaczających je ogrodów. Przekroczymy bramy torii, wchodząc w przestrzeń sacrum. Wespniemy się na szczyt świętej góry Fudżi i popłyniemy na wyspę Miyajima, by odwiedzić chram Itsukushima-jinja. Przenocujemy na tradycyjnych futonach, a o świcie zasiądziemy w ciszy do medytacji zazen w zendo. Poznamy japońską duchowość, która przybiera różne formy, lecz zawsze pozostaje w harmonii z naturą.
7.WYSTAWA „SPHERES”. FANGOR - HEWELIUSZ
WIELKA ZBROJOWNIA
01-14 MAJA , GODZ.12,00-18,00 WSTĘP WOLNY
Znajomość astronomii, układu gwiazd i planet od zawsze była drogą nie tylko do odkrywania naszego świata, ale również wiedzą, która bada tajemnicę i porządek istnienia kosmosu i nas samych. Odkrywanie tych sfer jest domeną astronomów i artystów. To jest miejsce spotkania Jana Heweliusza, astronoma, matematyka i konstruktora urządzeń badawczych, który w 1664 roku stał się pierwszym w historii zagranicznym członkiem londyńskiego Royal Society i Wojciecha Fangora, artysty, którego pasją od zawsze była obserwacja nieba i budowanie narzędzi obserwacyjnych. Obaj byli całe życie zafascynowani odkrywaniem nowych przestrzeni. Twórczość Wojciecha Fangora to ciągłe podróże poza obszar płótna w poszukiwaniu doświadczenia tego, co nieuchwytne i niedefiniowalne.
Obrazy Wojciecha Fangora z cyklu "Heweliusz" zamykają jego twórczość. To ekspozycja obrazów tajemnych, które powstały poza czasem i przestrzenią. Obok dzieł artysty pokazane zostaną dzieła profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Macieja Gorczyńskiego, Aleksandry Jadczuk, Katarzyny Józefowicz, Roberta Kaji, Jacka Staniszewskiego, Arkadiusza Sylwestrowicza, Marii Targońskiej i Marka Wrzesińskiego.
Wystawa odbywa się w Gdańsku, miejscu urodzenia Heweliusza oraz nadania doktoratu Honoris Causa Wojciechowi Fangorowi przez Gdańską Akademię Sztuk Pięknych w 2015 roku.
8.WYSTAWA „BEZ KOŃCA” JULITY WÓJCIK
GALERIA GUNTERA GRASSA UL. SZEROKA 37
01-31.05 MAJA GODZ. 12,00 -19,00 WSTĘP WOLNY
Bez końca konsumujemy, gromadzimy, wyrzucamy. Wystawa Julity Wójcik to opowieść o nadmiarze, o próbie odzyskiwania tkanin i przede wszystkim o współpracy. Nie będzie to klasyczna wystawa eksponatów, lecz prezentacja akcji wykonywanej przez grupę osób. Artystka zorganizuje nietypowy warsztat i wyreżyseruje swego rodzaju układ choreograficzny, w którym uczestnicy będą działali jak wielkogabarytowe krosno.
Warsztaty odbędą się 9, 16 i 23 maja o godzinie 12.00.
9.FESTIWAL WYJĄTKOWYCH SMAKÓW W LODZIARNI „MIŚ”
W NOC MUZEÓW.
17 MAJA GODZ. 10,00-22,00
Smaki lodów:
*Ogórkowe
*Pomidor z bazylią
*Malina na winie Porto
*Rumowe Dla orłów
*Gruszka z błękitnym serem
*Śmietanka z czarnym pieprzem
*Śmietanka z karmelizowaną cebulką
*Sorbet czekoladowy z Jägermeisterem
* Śmietanka z absyntem Zielona Wróżka
10. NOC MUZEÓW W IZBIE ADMINISTRACJISKARBOWEJ UL. DŁUGA 75/76
16 MAJA GODZ. 18,00 – 21,00 WSTĘP WOLNY
Noc Muzeów 2025. Zapraszamy do Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Noc Muzeów już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych. Do tego grona w ubiegłym roku dołączyła pomorska KAS.
W programie:
*Odkryj podziemia kamienicy przy ul. Długiej z muzealnymi eksponatami.
*Poznaj wyjątkowe psy - funkcjonariuszy na 4 łapach.
*Dowiedz się czego nie wolno przywozić z wakacji.
W tym roku zaprezentujemy m.in: historię cła i skarbowości zgromadzoną w Izbie Pamięci Cła i Skarbowości, przedwojenne podziemia siedziby pomorskiej KAS, wyjątkowe psy wykrywające narkotyki i tytoń, poznamy techniki skutecznej samoobrony.
Podczas wyjątkowego i specjalnie przygotowanego na ten dzień programu, będziecie mogli między innymi: odkryć z naszym kustoszem wspólną historię, zobaczyć unikatowe na skalę światową eksponaty oraz dowiedzieć się jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem.
OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA