Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.
Kalejdoskop kulturalny - Październik 2024
1.FESTIWAL ORGANY PLUS – JESIEŃ PREMIERY
KOŚCIÓŁ ŚW. JANA BOSKO, ORUNIA ul. Gościnna 15
Piątek 4 października , godz.19,30 wstęp wolny
Odkąd neoromantyczne organy Eduarda Witteka w kościele salezjańskim na Oruni zostały zrekonstruowane i przywrócono im pierwotny kształt brzmieniowy, staramy się na festiwalu ORGANy PLUS+® pokazywać także i to dziedzictwo gdańskiej kultury muzycznej. Przełom dziewiętnastego i dwudziestego wieku był bowiem w muzyce organowej bardzo intensywny i obfitował w zupełnie nowe stylistycznie propozycje. W trakcie koncertu pod tytułem + PIEŚNI BIBLIJNE usłyszymy dwoje artystów z Belgii, organistę tytularnego katedry w Antwerpii Petera Van de Velde oraz mezzosopranistkę Anastasiię Staroselską o ukraińskich korzeniach. Muzycy przygotowali na nasz Festiwal specjalny program poświęcony Psalmom Dawida, które były opracowywane w stylistyce neoromantycznej w różnych krajach europejskich. Posłuchamy pieśni angielskich, polskich i ukraińskich. Niektóre z nich - po raz pierwszy. Na naszym festiwalu mamy już małą tradycję sztuki wokalnej w tym urokliwym kościółku i wiemy, że jego oryginalna dwustuletnia akustyka i niewielki rozmiar są wprost stworzone do tego, aby prezentować taki wysublimowany kameralny repertuar. Melomani chcący doświadczyć romantycznych wzruszeń powinni czym prędzej zarezerwować sobie ten wieczór, bo wybitni artyści wspierani przez Ambasadę Belgii i przedstawicielstwo Flandrii wystąpią w Polsce tylko raz - na naszym festiwalu.
2.WERISAŻ MARINA GRZINIĆ. HISTORIE DYSYDENCKIE
GALERIA GUNTERA GRASSA ul. Szeroka 37
Wtorek, 8 października, godz.18,00 - werniaż wstęp wolny
Godziny otwarcia wystawy: wtorek-niedziela, godz. 12.00-18.00
Centralnym punktem odniesienia, wokół którego została zorganizowana cała wystawa Mariny Gržinić, jest proces przewartościowania naszego spojrzenia na zmiany zachodzące w kulturze i sztuce pod wpływem nowych prądów, rewolucjonizujących zachodnie myślenie w czasach nowej wędrówki ludów. Nieodwracalnie. Ponieważ jest to naturalna cecha takich wędrówek.
Aby dokonać zmian, potrzebny jest nowy standard myślenia nie tylko o przyszłości, ale i o historii. Historia europejska była historią poszczególnych noble house. Także historia rozbiorów Polski była wewnętrzną sprawą rodzin europejskich. Państwa narodowe, w tym Polska, powstały po I wojnie światowej, a proces ten był kontynuowany w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy powstała Słowenia. Dziś to nowa wędrówka ludów kształtuje nową historię w Europie. Nie jest to już historia państw, gdyż państwo narodowe jest oparte na wykluczaniu Innych. Nowa historia to historia społeczna Innych, ludzi i kultur. Na naszych oczach powstaje nowe społeczeństwo europejskie ery post migracyjnej.
3.WILNO W GDAŃSKU
Piątek – niedziela 4-6 października wstęp wolny
Wilno w Gdańsku 2024 / Vilnius Gdanske 2024. Między Neris a Motławą - 21. edycja wydarzenia
Po raz dwudziesty pierwszy Gdańsk stanie się przestrzenią spotkania z kulturą litewską.
W dniach od 4 do 6 października Gdański Archipelag Kultury zaprasza na trzydniowe wydarzenie Wilno w Gdańsku/Vilnius Gdanske 2024. Wilno w Gdańsku to jedyna w swoim rodzaju okazja, by poczuć atmosferę litewskiej stolicy w sercu Gdańska oraz zrozumieć unikalne więzi, jakie łączą oba miasta. Tegoroczna edycja obfituje w wydarzenia artystyczne, takie jak: pokazy filmowe, koncerty, wystawy, a także spotkania literackie i prelekcje. Nie zabraknie również nieformalnych rozmów o kulturze Wilna, które dodatkowo wzbogacą ten wyjątkowy program.
Na uczestników czeka szeroki wybór wydarzeń - od warsztatów poetyckich, performansu, koncertu współczesnej muzyki litewskiej, spotkań z pisarzami czy ciekawych wykładów po seanse filmowe i wystawę fotograficzną. Każdy będzie mógł doświadczyć litewskiej kultury na własny sposób, zarówno jako aktywny uczestnik, jak i obserwator.
Szczególnym punktem tegorocznej edycji będzie przypomnienie twórczości Czesława Miłosza, który patronuje 2024 rokowi. Goście wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać rozmów o jego związkach z Litwą oraz spotkać osoby, które znały poetę osobiście. To wyjątkowa okazja, by poznać nieznane fakty z życia noblisty i wymienić się przemyśleniami z innymi miłośnikami jego twórczości. Wydarzenie symbolicznie zbliży Gdańsk i Wilno, Polskę i Litwę, tworząc przestrzeń przyjaźni i współpracy między kulturami. Każda edycja Wilna w Gdańsku to niepowtarzalne doświadczenie wspólnoty i dialogu, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Program godzinowy na stronie GAK.
4. CO WSPÓLNEGO MAJĄ OBRAZY NICOALE GRIGORESCU
Z MALARSTWEM POLSKIM XIX WIEKU? PAŁAC OPATÓW
Środa, 2 października godz.18,00 wstęp wolny
Paryż w XIX wieku był niekwestionowaną stolicą artystyczną nie tylko Europy, ale i świata. To tu przyjeżdżali artyści pragnący w swojej sztuce doświadczyć czegoś innego, świeżego, modnego. To tu mogli skonfrontować swoje artystyczne
postrzeganie świata z innymi towarzyszami artystycznej "niedoli". To tylko tu odważne marzenia o tworzeniu nowego w sztuce mogły się ziścić. W poszukiwaniu nowości Paryż odwiedził również Nicolae Grigorescu. Podczas spotkania z Małgorzatą Paszylką-Glazą zastanowimy się wspólnie, czy nowoczesna metropolia mogła być miejscem spotkania tego rumuńskiego artysty z artystami polskimi. Sprawdzimy także, czy można znaleźć korelacje pomiędzy malarskim widzeniem świata Nicolae Grigorescu a artystycznym spojrzeniem na rzeczywistość Piotra Michałowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego i Jana Stanisławskiego oraz w czyim malarstwie znajdziemy większy procent ludowości.
5. FINISAŻ „SZTUKA GRAFIKI WARSZTATOWEJ”
WIELKA ZBROJOWNIA
Poniedziałek , 21 października godz. 19 wstęp wolny
Międzynarodowa wystawa "Sztuka Grafiki Warsztatowej" jest to prezentacja prac artystów używających w swojej twórczości szeroko pojętego warsztatu graficznego, czyli technik takich jak linoryt, drzeworyt, litografia, serigrafia itp. Na wystawie swoje prace prezentują artyści zarówno w sposób tradycyjny opracowujący matrycę graficzną, gdzie efektem ich pracy jest odbitka drukarska - grafika artystyczna. Oraz twórcy dla których matryca i klasyczny druk są początkiem bądź tylko aktywatorem artystycznej kreacji a finalnymi prezentacjami są np. instalacje czy filmy, czy realizacje jake można określić mianem grafiki post-cyfrowej.
6.II GDAŃSKI SALON KULTURALNY
OCEiK ul. Elżbietańska 9/10
Niedziela, 20 października godz.16,00 wstęp wolny
Laurel Lawshae, amerykańska skrzypaczka pochodząca i rezydująca w Texasie, podczas swojej wizyty na Pomorzu zaprezentuje wiązankę klasycznej muzyki amerykańskiej uznanych kompozytorów z XIX i początku XX wieku. Nazwiska kompozytorów które artystka zestawiła ze sobą w tym programie, często nie są znane polskiej publiczności. Stanowią jednak niejednokrotnie filar amerykańskiej klasyki, i niosą za sobą nie tylko ogromną wartość ale i niezmiernie ciekawe historie przenikające się z europejskim kręgiem kulturowym w sposób zaskakujący. Sylwetki takich kompozytorów jak Florence Price, czy William Grant Still wraz z ich muzyką mogą być dla gdańskiej publiczności fascynującym odkryciem.
Przy fortepianie Lauren Lawshae towarzyszyć będzie znakomita Gdańska pianistka-kameralistka Anna Prabucka-Firlej, Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku.
7. 19 FESTIWAL FILMÓW JEDNOMINUTOWYCH
NCK - Ratusz Staromiejski, NCK - Centrum św. Jana
Środa, czwartek 23-24 października wstęp wolny
Program festiwalu na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury
Zastanawialiście się kiedyś, ile trwa minuta? W teorii – zawsze tyle samo; w praktyce – różnie to bywa! Wpadnijcie w październiku do Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, gdzie będziemy testować 60 sekund na wszelkie możliwe sposoby. Opowieści o kinie, spotkania z profesjonalistami, dużo śmiechu (polecamy na jesień) i wreszcie filmy – mnóstwo filmów! A wszystko to w ramach najbardziej kompaktowego festiwalu na rynku.
8. GDAŃSKIE WODY- PORTY- WYKŁAD PROFESORA
ANDRZEJA JANUSZAJTISA. NCK RATUSZ STAROMIEJSKI
Środa 16 października , godz. 17,30 wstęp wolny
We wczesnym średniowieczu powstała najwcześniejsza infrastruktura portowa na wybrzeżu gdańskim. W XII i XIII wieku powstał port Starego Miasta. W okresie panowania Krzyżaków, magazyny portowe przeniesiono na Wyspę Spichrzów gdzie powstał największy dźwig średniowieczny czyli Żuraw. Przy nabrzeżach w roku 1643 istniała imponująca liczba 315 spichlerzy gdzie głównie przeładowywano zboże. Jednak później w okresie zaborów port gdański stracił na znaczeniu. Dopiero po okresie I wojny światowej port znowu zaczął się rozwijać i przynosić olbrzymie zyski. Obecnie w Gdańsku znajdują się dwa porty: Port Północny, z bezpośrednim dostępem do Zatoki Gdańskiej oraz Port Wewnętrzny, usytuowany wzdłuż Martwej Wisły. Największy port kontenerowy Bałtyku znajduje się właśnie w Gdańsku. Tereny portu Gdańsk znajdują się w obszarach takich dzielnic jak: Nowy Port, Letnica, Młyniska, Śródmieście, Rudniki, Wyspa Sobieszewska, Krakowiec-Górki Zachodnie, Stogi i Przeróbka. Ruchem statków w porcie kieruje Kapitanat Portu Gdańsk.
OPRACOWAŁA : ALINA LEWICKA