Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.
Kalejdoskop kulturalny - Sierpień 2024
1.SWINGUJĄCE 3- MIASTO
MUZEUM SOPOTU
CZWARTEK,1 SIERPNIA GODZ.19,00 WSTĘP WOLNY
Muzeum Sopotu zaprasza na koncerty z cyklu Swingujące 3-miasto. Wydarzenia odbywają się w ogrodzie Muzeum Miasta Sopotu w każdy czwartek z wyjątkiem 15 sierpnia.
01.08 – Olko.m.trio: Aleksandra Mularczyk (p), Konrad Żołnierek (bg), Adam Golicki (dr)
08.08 – Jakub Żołubak Trio: Jakub Żołubak (g), Radosław Łukasiewicz (db), Jakub Kinsner (dr)
22.08 – Krzysztof Pawłocki Quartet: Krzysztof Pawłocki (g), Dominik Kisiel (p), Konrad Żołnierek (bg), Łukasz Łapiński (dr)
29.08 – Michał Sasinowski Quintet: Michał Sasinkowski (sax), Agata Ławicka (tp), Jan Jarecki (p), Adam Pachla (db), Nikodem Wojtkiewicz (dr)
2.MUZYKA W ZABYTKACH STAREGO GDAŃSKA
HEVELIANUM
WTOREK, 6 SIERPNIA GODZ. 19,00 WSTĘP WOLNY
Czastrwania koncertu: ok. 75'
Cykl koncertowy "Muzyka w zabytkach starego Gdańska" to organizowane od kilkunastu lat muzyczne spotkania w historycznych obiektach grodu nad Motławą, połączone z prelekcjami na temat historii miasta oraz jego zabytków.
Wystąpią:
$1· Amelia Chilewska - śpiew
$1· Tomasz Diakun - skrzypce
$1· Igor Kisiel - pianino
$1· Dariusz Gutomski – kontrabas
3.KONCERTY POD GWIAZDAMI :
MUZYKA BEZ ZMARSZCZEK
POMNIK HEWELIUSZA
WTOREK, 6 SIERPNIA GODZ.19,00 WSTĘP WOLNY
Cykl,,Koncerty pod Gwiazdami" to już znane i lubiane przez Was wydarzenie. Poruszamy się w stylistyce operetkowo-klasycznej.
Wraz z muzyką przeniesiemy się w lata 20 i 30 ubiegłego stulecia - w świat automobilów i muzyki, która zachowa żywotność i świeżość, po prostu jest dobra. Interesujące interpretacje, kreatywność, ciekawe aranżacje w pełni zaspokoją naszą tęsknotę za pięknem dawnych lat. Na chwilę zatrzymamy się w klimacie muzyki Edit Piaf.
4. KONCERTY POD GWIAZDAMI:
BYĆ TENOREM ….KONCERT TRZECH TENORÓW
POMNIK HEWELIUSZA
WTOREK, 13 SIERPNIA GODZ.19.00 WSTĘP WOLNY
Kochamy tenorów - uśmiech, zadziorność, niezwykły żar interpretacji, wywołują emocje a ich radość śpiewania sprawia, że poddajemy się magii. W programie po prostu utwory, które nas poruszają - wirtuozowskie popisy solowe, duety, tercety. Tenorzy: Marcin Pomykała, Łukasz Wroński, Witalij Wydra, Emilia Grażyńska - fortepian, Barbara Źurowska - Sutt - kierownictwo artystyczne i prowadzenie koncertu.
5. SZLAKIEM RADUNII KULTURY - SPACER PO STARYM MIEŚCIE
POMNIK HEWELIUSZA CZAS TRWANIA SPACERU:1,5 h
PONIEDZIAŁEK, 19 SIERPNIA GODZ.18,00 WSTĘP WOLNY
KOLEJNY SPACER: PONIEDZIAŁEK 26 SIERPNIA GODZ.18,00
Stare Miasto w Gdańsku to północna część dzielnicy Śródmieście, malowniczo położona nad Kanałem Raduni, zbudowanym przez Krzyżaków w XIV wieku. Kanał ten, będący wyjątkowym dziełem hydrotechniki, odegrał kluczową rolę w rozwoju gospodarczym Gdańska, umożliwiając powstanie Wielkiego Młyna, największego zakładu produkcyjnego średniowiecznej Europy. Na terenie Starego Miasta znajdują się również liczne cenne zabytki, takie jak Ratusz Staromiejski, Kościół św. Katarzyny, Kościół św. Józefa oraz Dom Opatów Pelplińskich.Współcześnie, mimo że każdy z tych zabytków pełni już inne funkcje, obszar wokół Kanału Raduni wciąż tętni życiem, będąc siedzibą wielu instytucji kultury w mieście. Podczas spaceru z przewodniczką odkryjemy tajemnice Starego Miasta oraz jego mieszkańców, a także poznamy historię Kanału Raduni. Uczestnicy będą mieli również niecodzienną okazję odwiedzić sień Domu Opatów Pelplińskich. Spacerzakończy się w Herbaciarni u Oblatów, usytuowanej w średniowiecznej klasztornej piwnicy, co stanowić będzie idealne zwieńczenie wędrówki.
Sabina Rogalska – Antosik - absolwentka gedanistyki Uniwersytetu Gdańskiego, przewodniczka PTTK po Trójmieście, przewodniczka po Europejskim Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej oraz oddziałach Muzeum Gdańska.
Wydarzenie organizowane jest w ramach RadUNII Kultury – sieci partnerskiej w skład której wchodzą: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Muzeum Bursztynu, Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Nadbałtyckie Centrum Kultury a także Przedszkole im. Panienki z okienka
6. KWARTET OPERA - LATO NA TRAWIE
STARY MANEŻ
CZWARTEK 22 SIERPNIA GODZ.19,00 WSTĘP WOLNY
Zapraszamy na wyjątkowy koncert Kwartetu Opera! Lato na Trawie kontynuuje swoją serię niezapomnianych wydarzeń muzycznych, a tym razem mamy zaszczyt zaprosić Was na koncert Kwartetu Opera. Przygotujcie się na wieczór pełen pięknych dźwięków, w którym klasyka spotyka się z nowoczesnością! O Kwartecie Opera Kwartet Opera to zespół tworzony przez wybitnych muzyków Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W jego skład wchodzą:
Michał Rożek - I skrzypce Przemysław Treszczotka II skrzypce Krzysztof Jakub Szwarc - altówka Barbara Misiewicz - wiolonczela Wszyscy członkowie Kwartetu Opera to profesjonalni artyści z wyższym wykształceniem muzycznym oraz ogromnym doświadczeniem zawodowym. Ich wspólna pasja do muzyki i perfekcja wykonania gwarantują niezapomniane wrażenia.
7. V FESTIWAL LETNIE WIECZORY U MENNONITÓW
KOŚCIÓŁ ZIELONOŚWIĄTKOWY
CZWARTEK , 22 SIERPNIA GODZ.19,00 WSTĘP WOLNY
WIECZÓR UKRAIŃSKI: Elvira Yefymenko, sopran Mykola Yefymenko, tenor Eugenia Mazur, fortepian .REPERTUAR : Rossini „La Danza” (Tarantella), Franz Schubert “Standchen”, Claude Debussy „Pierrot” Vincenzo Di Chiara „La Spagnola”, Imre Kalman duet Nastki i Boni „Bo to jest miłość” z operetki „Księżniczka czardasza”, Anatolij Kos-Anatolski „Och, pójdę na skraj góry”, Anatolij Kos-Anatolski „Och jesteś dziewczyną”, tekst Iwana Franka Platon Majboroda „Moja matko ja wiem…”, tekst Oleksandra Malyszko Ukraińska ludowa pieśń „Och ja wiem, że mam grzech” Muzyka Wolodymyra Wermenycza „Czornobrywcy” (Aksamitki), tekst Mykoli Synhajiwskiego Muzyka Wasyl Mychajliuk, tekst Mykola Jurijczuk „Czeremszyna” Marguerite Monnot „Hymne L’amour” Gatto Panceri, Valerio Zelli „Vivo per lei” z repertuaru Andrea Bocelli
OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA