Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.
Kalejdoskop kulturalny - Czerwiec 2024
1.MUSZTRA I POKAZ ARTYLERYJSKI
HEVELIANUM GÓRA GRADOWA
2 CZERWCA GODZ. 12 WSTĘP WOLNY
Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm Zobacz, jak wygląda wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, którą nazwaliśmy tak na cześć żony patrona Hevelianum, Jana Heweliusza. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentuje jej możliwości. Pokaz odbywa się na Niskim Czole Kurkowym
2.POLSKI GDAŃSK JANA GUMOWSKIEGO
MUZEUM NARODOWE UL. TORUŃSKA
5 CZERWCA GODZ.17.30 WSTĘP WOLNY
W 1928 r. Jan Gumowski, wówczas jeden z czołowych polskich grafików, na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych stworzył cykl litografii z widokami Gdańska. Celem artysty nie było jednak jedynie ukazanie urody historycznego miasta, ale także, a nawet przede wszystkim, przekonanie widza o jego polskości. Podczas spotkania z dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku i kuratorem wystawy, dr. hab. Jackiem Friedrichem, przyjrzymy się temu, w jaki sposób grafik starał się zrealizować tak określone zadanie.
Wydarzenie towarzyszy wystawie "Polski Gdańsk 1928. Teka graficzna Jana Gumowskiego
3. PLENEROWY POKAZ FILMOWY „ MIŁOŚĆ BLONDYNKI”
GDAŃSK UL. WITA STWOSZA 55 /AULA1.43/
7 CZERWCA GODZ. 21,30 WSTĘP WOLNY
Plenerowy specjalny pokaz filmowy w ramach wydarzenia PLENEREK w stylu amerykańskim na Uniwersytecie Gdańskim. Skandalizujący zdobywca Złotej Palmy w Cannes. Wizjonerski i eklektyczny film drogi z wielkimi rolami Nicolasa Cagea i Laury Dern.
Miejsce:Teren zielony przy napisie I Love UG,
Kampus Uniwersytetu Gdańskiego
4. KONCERT Z CYKLU MUZYCZNIE W MUZEUM
RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA GDAŃSKA
8 CZERWCA GODZ.12 WSTĘP WOLNY
Akademia Muzyczna w Gdańsku wraz z Muzeum Miasta Gdańska zapraszają na kolejny koncert z cyklu Muzycznie w Muzeum. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa o historii Hanzy „ Mamy wiatr do żeglowania”.
5.OBJAZDOWY FESTIWAL FILMOWY WATCH DOCS
SCENA TEATRALNA NOT 1 PIĘTRO
7-8 CZERWCA GODZ.16 WSTĘP WOLNY
PROGRAM FESTIWALU
Piątek, 7 czerwca
16:00
"Moja siostra"reż. Mariusz Rusiński, Polska, 2023, 30'
"Nasz cały świat"reż. Frederik Subei, Niemcy, 2023, 81'
18:15
"Ambasadorka z TikToka" reż. Nicola Fegg, Niemcy, 2022, 33'
"Czarnobyl 22" reż. Oleksiy Radynski, Ukraina, 2023, 20'
"Matczyzna" reż. Alexander Mihalkovich, Hanna Badziaka, Szwecja, Ukraina, Norwegia, 2023, 92'
21:00
"20 dni w Mariupolu"reż. Mstyslav Chernov, Ukraina, 2023, 94' [FILM TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH]
Sobota, 8 czerwca
15:00
"Tokio Uber blues. Samotność kuriera" reż. Taku Aoyagi, Japonia, 2022, 93'
16:45
"Dobra wiadomość" reż. Zuzanna Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy, Polska, 2023, 11'
"Rozmowy z granicy"reż. Jonathan Brunner, Niemcy, 2022, 30
"Granica" reż. Joshua Neubert, Niemcy, 2023, 20'
18:00
"Mur"reż. Kasia Smutniak, Włochy, 2023, 107'
Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką (online)
6. 21 FLĄDER FESTIWAL 2024
PARK HAFNERA – BRZEŹNO
14-15 CZERWCA GODZ.18 WSTĘP WOLNY
FLĄDER FESTIWAL to już rozpoznawalny w kraju, plenerowy, niebiletowany festiwal polskiej sceny niezależnej i alternatywnej. Festiwal łączy wiele muzycznych gatunków, wypełnia zapotrzebowanie słuchaczy w różnym wieku ze względu na różnorodność stylów i doświadczenie występujących artystów. I odbywa się nad morzem a to jest jego niewątpliwym atutem.
7. „CZUŁA BIŻUTERIA” WYSTAWA PRAC M. ROZENBERGA
MUZEUM BURSZTYNU – POZIOM 1
DO KOŃCA ROKU 2024 WSTĘP WOLNY
Maciej Rozenberg od trzydziestu ponad lat realizuje autorskie kolekcje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając mu niepowtarzalny charakter. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki antycznej oraz natury, łącząc przeszłość z nowoczesnością. Jego styl rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W kolekcji Macieja Rozenberga znajdziemy kolczyki, naszyjniki, czy bransolety. Wszystkie z nich wykonuje ręcznie, przy użyciu dawnych technik. Korzysta wyłącznie z metali szlachetnych - złota i srebra - które łączy z bursztynem bałtyckim lub diamentami.
Pracochłonne, dopracowane stylistycznie i wykonawczo obiekty złotnicze spotykają się nie tylko z uznaniem projektantów i jubilerów. Przede wszystkim mają cieszyć i cieszą się zainteresowaniem najbardziej wymagających kobiet. Subtelność, szlachetna prostota, elegancja, doskonałe połączenie materiałów oraz serce włożone w każdy detal... to właśnie biżuteria wrażliwa.
8.KULTURA LUDOWA POMORZA GDAŃSKIEGO
ODDZIAŁ ETNOGRAFII MNG GDAŃSK UL CYSTERSÓW 19
DO KOŃCA 2024 ROKU WSTĘP WOLNY
Siedzibą Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku jest trzykondygnacyjny budynek Spichlerza Opackiego wzniesiony za czasów opata Franciszka Mikołaja Zaleskiego na początku XVIII stulecia. Data ukończenia budowy (rok 1723), widnieje na kartuszu umieszczonym nad łukiem wejściowym, wykuta u podstawy herbu Godziemba.
Prezentowana w jego wnętrzach wystawa dotyczy tradycyjnych form gospodarki wiejskiej różnych grup etnicznych, zamieszkujących obszar Pomorza Gdańskiego: Kaszubów Kociewiaków, Borowiaków, Powiślan, Żuławian. Zgromadzony na ekspozycji materiał umożliwia prześledzenie podstawowych zajęć wymienionych grup etnicznych, związanych z codzienną egzystencją, jakimi były rybołówstwo, uprawa ziemi, hodowla zwierząt oraz domowe przetwórstwo spożywcze. Obejmuje swym zasięgiem czas, w którym gospodarka chłopska była jeszcze w dużym stopniu samowystarczalna i wiele niezbędnych narzędzi i sprzętów wyrabiano we własnym zakresie.
Chronologicznie wystawa dotyczy okresu od połowy XIX w. do drugiej połowy XX w., choć wiele znajdujących się na niej sprzętów zachowało formę sięgającą znacznie dłuższej przestrzeni czasowej.
OPRACOWAŁA : ALINA LEWICKA