Ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Maj 2024

1.  SEA THE MUSIC

INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ TARG RAKOWY 2

2 MAJA GODZ.18                           WSTĘP WOLNY

W  Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbędzie się unikalny międzynarodowy projekt muzyczny chórów dwóch uczelni wyższych: Academic Male Choir of Tallinn University of Technology (Estonia) oraz Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.

Dwa koncertujące na co dzień chóry spotkają się po raz pierwszy, aby wspólnie celebrować muzykę łączącą narody na koncercie pt. "Sea the Music" . Ponad godzinny repertuar a cappella, łączący piękno kultury muzycznej Estonii i Polski, zwieńczy wspólne wykonanie utworu Ave Maria Franza Biebla. Chóry połączą siły i wspólnie wykonają znaną kompozycje, tworząc jeden zespół, a trójmiejska społeczność będzie miała okazję wysłuchać ponad 80-osobowego chóru polsko-estońskiego.

2.MUSZTRA I POKAZ ARTYLERYJSKI GARNIZONU GDAŃSK - HEVELIANUM

4 MAJA GODZ.12-14                           WSTĘP WOLNY

Zobacz, jak wygląda wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, którą nazwaliśmy Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm tak na cześć żony patrona Hevelianum, Jana Heweliusza. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentuje jej możliwości.

Pokaz jest bezpłatny i odbywa się na Niskim Czole Kurkowym.

3.FESTIWAL ŚWIATŁA 2024

HEVELIANUM

10-11 MAJA GODZ.16-24                    WSTĘP WOLNY

W ramach festiwalu, na odwiedzających Górę Gradową czekać będąliczne atrakcje pokazujące różnorodne oblicza światła w sztuce, nauce i technologii. Dla pasjonatów sztuk pięknych agencjaartystyczna LarT przygotowała wystawy, pokazy i instalacjestworzone przez artystów z całego świata, między innymi z Japonii, Włoch, Szwecji, Portugalii i Hiszpanii. O atrakcje dla fanów technologii zadba Hackerspace Trójmiasto, który zaprezentuje instalację ze stu zsynchronizowanych, świecących parasolek z programowalną animacją i wiele innych technologicznych niespodzianek. Hevelianum zatroszczy się omiłośników nauki, na których czekać będą eksperymenty, obserwacje astronomiczne i warsztaty.
Wszystkie wystawy będą czynne dla zwiedzających w piątek od godziny 18 oraz w sobotę od 16. Natomiast od godziny 20:00 do północy Górę Gradową opanują niepowtarzalne wizualizacje, pokazy i mappingi, które świecić będą przy akompaniamencie muzyki w wykonaniu polskich i zagranicznych zespołów.

4.GDAŃSKIE WODY. WALKA Z POWODZIAMI.

WYKŁAD PROFESORA A. JANUSZAJTISA

NCK RATUSZ STAROMIEJSKI

15 MAJA GODZ.17.30                          WSTĘP WOLNY

Walka z powodziami
Obecnie Gdańsk posiada rozdzielczy system kanalizacji w trzech strefach wysokościowych – od terenów depresyjnych po wysoczyzny. Natomiast straty, które spowodowała powódź z lipca 2001 r. w infrastrukturze miejskiej, osiągnęły poziom 200 mln złotych. Do tego trzeba doliczyć, indywidualne straty materialne mieszkańców. Skala powodzi spowodowała stworzenie, tzw. karty powodzianina którą otrzymywali mieszkańcy, aby otrzymać pomoc socjalną. Ponieważ Kanał Raduni „przyjmuje” najwięcej wód z okolicznych potoków, postanowiono poddać jego strukturę modernizacji. Dzięki wsparciu funduszy unijnych powstał projekt tworzący systemy gospodarowania wodami opadowymi. Podczas powodzi w lipcu 2016 r. okazało się, że dzięki wprowadzonym inwestycjom, straty poniesione przez miasto były 20 razy mniejsze niż przy poprzedniej powodzi. Historyczne Żuławy to miejsce często ulegające podtopieniom oraz powodziom z wylewających rzek. W dniu 09 kwietnia 1829 r. wody Wisły przerwały wały i rozlały się na Żuławy Gdańskie. Rano fala wpłynęła do miejscowości Trutnowy a wieczorem do Gdańska. Stan wody osiągał 4.30 m ponad średni poziom tafli Bałtyku. Wody powodziowe wlewały się wszystkimi bramami Gdańska, od strony wschodniej i południowej. W Gdańsku rozegrała się tragedia, powódź zalała ¾ powierzchni miasta, woda niszczyła wszystko na swej drodze: śluzy, mosty, rowy, budynki itd. 10 kwietnia pod wieczór zabrzmiał dzwon sztormowy na Bramie Długich Ogrodów…

5. EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2024

18 -19 MAJA 2024                       WSTĘP : 1 ZŁ

Miejsce: wszystkie oddziały Muzeum Gdańska: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu, Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Poczty Polskiej, Kuźnia Wodna w Oliwie, Twierdza Wisłoujście, Wartownia nr 1 na Westerplatte

 Muzeum Gdańska serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania kolejnej edycji Europejskiej Nocy Muzeów. Z okazji tego wyjątkowego muzealnego święta przygotowaliśmy rozliczne atrakcje, które czekać będą we wszystkich oddziałach Muzeum Gdańska.  

Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa – poza możliwością zwiedzenia najbardziej reprezentacyjnych zabytków naszego miasta w niepowtarzalnej nocnej odsłonie proponujemy cogodzinne koncerty fortepianowe. W Ratuszu o pełnych godzinach w Dworze pół godziny później.  

Dom Uphagena gościć będzie dawnych lokatorów, członków GR Garnizon Gdańsk, którzy zaprezentują typowe dla tego miejsca scenki rodzajowe.  

Muzeum Poczty Polskiej zaprasza na dwa oprowadzania kuratorskie o godzinie 19:00 i 20:00, zaś Muzeum Bursztynu zaprasza do nocnej eksploracji bursztynowych zasobów na wystawie stałej i w muzealnym sklepie.  

Muzeum Nauki Gdańskiej przygotowuje się do udostępnienia wystawy stałej oraz (do poziomu carillonu) oraz trzech koncertów carillonowych o godzinach: 19.30, 20.30, 21.30 uzupełnionych o krótką pogadankę. 

Kuźnia Wodna w Oliwie rozświetli nocne niebo pokazami produkcji żelaza metodą dymarkową, natomiast Wartownia nr 1 i Twierdza Wisłoujście kusić będę nowymi ekspozycjami, pokazami rekonstruktorów oraz… wirtualną rzeczywistością.   

6.MSZA MARII TRZPIS – ŚWIATOWE PRAWYKONANIE

KOŚCIÓŁ ŚW. BARBARY

21 MAJA GODZ.19                             WSTĘP WOLNY

Współczesna muzyka religijna? Światowe prawykonanie Mszy Marii Trzpis na chór, perkusję i orkiestrę smyczkową w dwóch polskich miastach. W maju w Gdańsku i w Sopocie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Pierwszy raz na świecie zabrzmi dzieło polskiej kompozytorki Marii Trzpis - będzie to Msza w której oprócz chóru i orkiestry smyczkowej usłyszymy zespół składający się z 15 różnych instrumentów perkusyjnych. W sumie w wykonanie zostało zaangażowanych około 80 muzyków.

Msza Marii Trzpis to kompozycja dyplomowa napisana na zakończenie studiów kompozytorskich I stopnia w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Inspiracją dla kompozytorki tego dzieła było przeniesienie tradycyjnej formy mszy do współczesnego kontekstu, eksplorując zarówno elementy muzyki dawnej, jak i muzyki nowej. Wszystko to będzie można usłyszeć podczas około 30-minutowego wykonania.

7.FESTIWAL ORGANY PLUS AKORDEON

KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY

23 MAJA GODZ. NIE PODANO           WSTĘP WOLNY

Festiwal ORGANy PLUS+® 2024 to jeden z najważniejszych formatów europejskich prezentujących najnowsze dokonania w muzyce dawnej i organowej. Wiosenną edycję tegorocznego jubileuszowego festiwalu ORGANy PLUS+® 2024 zainauguruje koncert z udziałem instrumentu, który kompletnie nie kojarzy się z organami, a wbrew pozorom mam on z nimi wiele wspólnego. Ile? Co to za instrument? Przekonamy się w czwartek 23 maja o godz. 19:00 we franciszkańskim kościele św. Trójcy. W trakcie koncertu pod nazwą + AKORDEON wysłuchamy polskich kompozycji napisanych oryginalnie na organy i akordeon(y). Oprócz utworów Jacka Rabińskiego, oraz gdańszczan Krzysztofa Olczaka, Macieja Zakrzewskiego, czy Pawła Zagańczyka powstałych w ostatnich trzydziestu latach, usłyszymy światową prapremierę czteroczęściowego utworu Dariusza Przybylskiego pod intrygującym tytułem Musica Irrequieta - Muzyka Niespokojna.

8.SPACEREM PRZEZ WIEKI. ODKRYWAMY ŚWIĘTOJAŃSKIE ZAKAMARKI

NCK CENTRUM ŚW. JANA

28 MAJA GODZ.18                                        WSTĘP WOLNY

XV wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.
Wykłady cykliczne w każdy ostatni wtorek miesiąca

Majowy wykład będzie wyjątkowy, inny od dotychczasowych! Zamiast prelekcji będzie spacer po zabytkowym wnętrzu, gdzie z bliska przyjrzymy się świętojańskim zabytkom i poznamy ich tajemnice. Będzie też okazja do wejścia na wieżę, na szczycie której można podziwiać panoramę Gdańska i oryginalny dzwon zegarowy z 1543 r. W drodze na szczyt wieży dostępne są inne „atrakcje” takie jak garderoby dla artystów czy odnowione poddasze.  

Prelegentki: 

mgr Iwona Berent –– absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, na kierunku Konserwatorstwo i muzealnictwo. W latach 1995-2006  pracowniczka służb konserwatorskich w Gdańsku. W latach 2007-2020 nadzorowała prace przy odbudowie kościoła św. Jana w Gdańsku, a także prace konserwatorskie w Ratuszu Staromiejskim. Od 2006 r. Kierowniczka Biura Odbudowy kościoła św. Jana, obecnie kierowniczka Działu  Opieki nad Zabytkami w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

mgr inż. arch. Dominika Król –– z wykształcenia architekt (Politechnika Gdańska, wydz. Architektury i Urbanistyki) i zabytkoznawca (UMK, wydz. Sztuk Pięknych); zainteresowania pozazawodowe: ilustracja książkowa/ picturebook, kognitywistyka, biblistyka; Obecnie pracuje w dziale Opieki nad Zabytkami w Nadbałtyckim Centrum Kultury.
 

9.AKADEMIA BURSZTYNU: CZUŁA BIŻUTERIA M. ROZENBERGA- MUZEUM BURSZTYNU WIELKIE MŁYNY

24 MAJA GODZ.17-18                        WSTĘP WOLNY

Maciej Rozenberg od trzydziestu ponad lat realizuje autorskie kolekcje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając mu niepowtarzalny charakter. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki antycznej oraz natury, łącząc przeszłość z nowoczesnością. Jego styl rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą.  

Podczas spotkania z projektantem zaprezentowany zostanie katalog… pełen nowej niecodziennej biżuterii okraszony esejami, w których bursztynowa przeszłość zbiega się teraźniejszością i przyszłością…  

OPRACOWAŁA:   ALINA LEWICKA