Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Kwiecień 2024

1. KONCERT PAPIESKI

KATEDRA OLIWSKA

5 KWIETNIA GODZ.19 WSTĘP WOLNY

Zapraszamy na Koncert Papieski do Archikatedry Oliwskiej z udziałem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.Wystąpią:
Orkiestra PFB
Radosław Droń- dyrygent
Carlos Peña Montoya- harfa
Juliusz Wesołowski- harfa
Jakub Kornacki- narrator

W programie:
Andrzej Panufnik -Suita staropolska[9]
Maciej Małecki - Concertino w dawnym stylu na dwie harfy i orkiestrę smyczkową [13]
Ludwig van Beethoven - II Symfonia D-dur op. 36 [32]
Recytacje fragmentów twórczości Jana Pawła II
Czas trwania koncertu: ok. 90

2. BAŁTYK NA HORYZONCIE. MITY NORDYCKIE

NCK RATUSZ STAROMIEJSKI

9 KWIETNIA GODZ.19 WSTĘP WOLNY

Mity nordyckie to bogate dziedzictwo kulturowe Skandynawii, oparte na mitologii i legendach ludów takich jak Norse, zamieszkujących obszary Danii, Norwegii, Szwecji i Islandii przed chrześcijaństwem. Opowiadają o stworzeniu świata, przygodach bogów czy herosów. Wśród postaci znajdziemy także olbrzymów, elfów, duchów czy ludzi. Najbardziej znanymi są Odyn, Thor, Freyja czy Loki. Ale czy znamy ich historie? Mitologia nordycka rozwija wyobraźnię i pozwala spojrzeć na ludzką naturę i moralność – jest fascynującym obszarem kultury, który kształtuje nasze zrozumienie świata i samych siebie. Wydarzenie jest innowacyjną inicjatywą, która ożywi mitologię i legendy nordyckie w nowoczesny, nierzadko zabawny sposób. Za pomocą komediowej improwizacji teatralnej. Jest to forma teatru, w której aktorzy tworzą sceny, dialogi i akcje spontanicznie, bez wcześniejszego przygotowania scenariusza. To proces twórczy, w którym uczestnicy reagują na siebie nawzajem, na podstawie impulsów i sugestii, tworząc w ten sposób historię na żywo.
Wybrane mity przedstawi autor książki „Mity nordyckie” Mateusz Sawczyn, a to będzie sugestią dla grupy SzaFoFe do stworzenia unikalnego, komediowego spektaklu. Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Królestwa Norwegii.

3. MUZYCZNA SCENA LAS FEMMES

u Oblatów - Musica Contemplorum .OCEiK ul. Elżbietańska 9/10

13 KWIETNIA GODZ.19 -22 WSTĘP WOLNY

Na repertuar koncertu składają się utwory trzygłosowe a capella, utwory solowe oraz duety z towarzyszeniem skrzypiec, a także utwory na skrzypce solo. Sięgamy do utworów kompozytorów klasycznych tworzących muzykę sakralną. Nieoczywista aranżacja i świadoma interpretacja nadają wyjątkową przestrzeń do przeżycia sztuki w sferze sakralnej. Kontemplacja to słowo klucz, które otwiera przestrzeń wyciszenia, skupienia i poszukiwania. Prowadzi do duchowego katharsis. Ten koncert staje się modlitwą, gdzie językiem duszy jest muzyka.

W programie:
A. Dvorak, J.S. Bach, M. Ravel, A. Vivaldi, C. Miklos, F. Poulnec, E. Esenvalds

4.GDAŃSKIE WODY. JEZIORA. WYKŁAD PROF. A. JANUSZAJTISA

NCK RATUSZ STAROMIEJSKI

17 KWIETNIA GODZ. 17.30 WSTĘP WOLNY

W obrębie granic Gdańska, znajduje się aż siedem jezior i każde jest szczególne w zakresie położenia i oferty turystycznej. Jeziora te są alternatywą rekreacyjną, dla przepełnionych niejednokrotnie turystami, trójmiejskich plaż. Jezioro Jasień położone jest 120 metrów n.p.m. i w średniowieczu z tego właśnie terenu doprowadzono wodę pitną do Gdańska. Natomiast Jezioro Osowskie ma 9 metrów głębokości i ma najwyżej położoną taflę wody w stosunku do Bałtyku ze wszystkich jezior Gdańska 144,7 metra n.p.m. Jezioro Wysockie pięknie wygląda z najwyżej położonego punktu w Gdańsku czyli Studenckiej Góry która usytuowana jest 180 metrów n. p. m. Jest to jezioro rynnowe. Jezioro Karaś z kolei, leży w pasie nadmorskim i należy do obszaru Mierzei Wiślanej a znajduje się na terenie rezerwatu ,, Ptasi Raj’’i jest stosunkowo płytkie. Powstało w 1840 roku, a obecnie zajmuje 8,8 ha. Natomiast samo jezioro Ptasi Raj, położone jest na gdańskich Górkach Wschodnich i można podejść pod sam brzeg co oddaje piękny jego widok od strony Mierzei Messyńskiej. Jest jeszcze gdańskie jezioro o tajemniczej nazwie - Bursztynowe, również w pasie nadmorskim. Położone jest głęboko w lesie i niełatwo do niego dotrzeć. Podobnie Jezioro Borowe zwane Pustym Stawem które również znajduje się w lesie. W gdańskiej dzielnicy Stogi. W połowie XIX wieku zbudowano tam kąpielisko z Hotelem Kuracyjnym i salą taneczną. Obecnie na jeziorze jest pomost i fontanna.

5. SEA YOU TRÓJMIEJSKA SCENA GRA TRÓJMIEJSKIE PIOSENKI INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJTARG RAKOWY 11

11 KWIETNIA GODZ.19 WSTĘP WOLNY

Polska młodzież śpiewa polskie piosenki w latach 60. takie hasło rzucili Niebiesko-Czarni, wywodząca się z Trójmiasta grupa, która chciała nakłonić młodzież, żeby zakładać zespoły i śpiewać po polsku. Ponad pół wieku później odświeżamy tę ideę, koncentrując się na trójmiejskiej scenie. W ramach specjalnego koncertu towarzyszącego trzeciej edycji Sea You 3city Music Showcase zapraszamy pieprz i sól tej ziemi - przedstawicieli młodszej sceny, obiecujących artystów i artystki, do przyjrzenia się dorobkowi trójmiejskiej sceny muzycznej z naciskiem na piosenki. W programie: Kobiety, Homosapiens, Bom wakacje w Rzymie, Marylin Monroe, Pancerne Rowery, Trzy korony, IMTM, Savana czy Ścianka i jeszcze inne!

6.TAJEMNICE DEKORACJI RZEŹBIARSKIEJ.

NCK- CENTRUM ŚW. JANA

30 KWIETNIA GODZ.19 WSTĘP WOLNY

W trakcie wykładu uchylony zostanie rąbek tajemnicy, jakim okryte są tajniki historycznych technik i technologii zastosowanych przez mistrza Jana Henryka Meissnera podczas prac nad dekoracją rzeźbiarską świętojańskich organów bocznych i uzyskane przez niego niezwykłe efekty plastyczne. J.H. Meissner uważany jest za najwybitniejszego gdańskiego rzeźbiarza doby rokoka. Poznamy  przemiany i zniszczenia jakim dekoracja rzeźbiarska uległa na przestrzeni wieków oraz działania konserwatorskie, które przywróciły mu dawny blask.

mgr Jolanta Pabiś-Ptak – magister sztuki, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracuje w zawodzie od 1985 roku, specjalizując się w konserwacji i restauracji malarstwa i malatur na różnych podłożach oraz elementów wykonanych w technikach pozłotniczych. Od marca 2018 do września 2019 roku, w ramach projektu „Prace konserwatorsko-restauratorskie przy zabytkach ruchomych z kościoła św. Jana w Gdańsku: Organy boczne" sprawowała nadzór konserwatorski nad całością zadania oraz wykonywała osobiście część prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych przy monochromiach i złoceniach zachowanych i odtwarzanych elementów obudowy prospektu organowego i balustrady chóru.

OPRACOWAŁA- ALINA LEWICKA