Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.
Kalejdoskop kulturalny - Styczeń 2024
NOWOROCZNE BUDZENIE GDAŃSZCZAŃ
DWÓR ARTUSA
1 STYCZNIA 2024 R. GODZ.11,30 WSTĘP WOLNY
GRH Biały Orzeł Gdańsk & Pirat Daniel z Motławy mają zaszczyt zaprosić wszystkich Państwa na VIII Edycję Noworocznego Budzenia Gdańszczan, które odbędzie się tradycyjnie sprzed progów Dworu Artusa w Gdańsku w samo południe 1 Stycznia 2024 roku.
Zapraszamy Serdecznie Wszystkich, którzy będą już na nogach i będą mieli na tyle siłę po sylwestrowych balach, aby nam pomóc w budzeniu mieszkańców Gdańska. Dlatego zapraszamy Was Kochani z Dzwonkami, dzwoneczkami, trąbkami, fletami, wszelkim instrumentem muzycznym na godzinę 12:00 pod Dwór Artusa w Gdańsku, gdzie punktualnie w samo południe będziemy budzić Gdańszczan w pierwszy dzień Nowego Roku!
Jeśli nas solidnie wesprzecie to Nasza Pobudka dotrze z Bałtyku po Tatry i obudzimy Wszystkich Rodaków! Zatem Do Zobaczenia!
2.MUSZTRA I POKAZ ARTYLERYJSKI GARNIZONU GDAŃSK
HEVELIANUM
7 STYCZNIA GODZ. 12.00-12.30 WSTĘP WOLNY
Zobacz, jak wygląda wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, którą nazwaliśmy tak na cześć żony patrona Hevelianum, Jana Heweliusza. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm rynsztunku, zaprezentuje jej możliwości.
Pokaz jest bezpłatny i odbywa się na Niskim Czole Kurkowym.
3. KOLĘDY DLA GDAŃSKA
UL. MENONITÓW 2A
11 STYCZNIA GODZ.18 WSTĘP WOLNY
Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Dyrektor Cappelli Gedanensis Marek Więcławek zapraszają na koncert KOLĘDY DLA GDAŃSKA.
W programie usłyszymy najpiękniejsze kolędy i pastorałki w znakomitych aranżacjach Rafała Kłoczko na solistów, chór i orkiestrę.
4. GDAŃSKI SALON KULTURALNY- KAMERALNIE
I SOLOWO
OCEiK UL. ELŻBIETAŃSKA 9/10
14 STYCZNIA GODZ.16 WSTĘP WOLNY
W programie:
A. Chaczaturian, L.van Beethoven,W.A. Mozart, S. Barber
Wystąpią:
Magda Biśta skrzypce
Marta Bocheńska klarnet
Letong Wan- fortepian
Marta Gocel- skrzypce
Agnieszka Żychska wiolonczela
Piotr Kasiłowski- fortepian
Kierownictwo artystyczne cyklu: dr Dominika Glapiak.
5.WYSTAWA PRZESZŁOŚĆ ODBITA „ZIETA”
DWÓR UPHAGENA
18 STYCZNIA – 31 MARCA 2024 WSTĘP WOLNY
Przeszłość odbita - Zieta w Dworze Uphagena to połączenie nieziemskich, nowoczesnych metalowych form na tle zabytkowych, XIX-wiecznych wnętrz. Tak w skrócie można przedstawić niesamowitą kooperację Oskara Zięty i Hotelu ARCHE Dwór Uphagena Gdańsk.
Oskar Zięta to architekt, projektant procesów, założyciel i prezes firmy Zieta. Tworzy metalowe meble i rzeźby, urzekające i oszałamiające swoimi rozmiarami i formą - opracował autorską technologię FiDU (niem. Freie Innendruck Umformung), dzięki której przedmioty jego autorstwa przypominają nadmuchane, lśniące baloniki. W swych kreacjach manifestuje pasję do nieustannego odkrywania potencjału materiałowego i kunsztu interdyscyplinarności. Przekracza granice między tym, co można osiągnąć, a tym, co tylko można sobie wyobrazić .Dwór Uphagena to więcej niż hotel. Obiekt powstał w miejscu o nietypowej przeszłości. Historia sięga 1800r. kiedy to gdańska rodzina Uphagenów postanowiła przenieść się na przedmieścia i wybudować letnią rezydencję na Dolnym Mieście. Industrialny wystrój obnaża relikty dawnych czasów. Eksponowane są oryginalne cegły, kolebkowe sklepienia oraz wysokie, surowe, betonowe sufity podparte oryginalnymi belkami konstrukcyjnymi. Wnętrza rozświetlają kolorowe neony zapewniające niepowtarzalny klimat. Całość wykończona minimalistycznie, z dużą dbałością o szczegóły. To bliskie spotkanie z architekturą, sztuką współczesną i awangardą w nieco przewrotnym, zabawnym wydaniu.
6. KONCERT ORGANOWY W ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI
NCK CENTRUM ŚW.JANA
6 STYCZNIA GODZ.16 WSTĘP WOLNY
W Święto Trzech Króli serdecznie zapraszamy na niezwykły, rodzinny koncert w pięknym Centrum św. Jana. Tym razem główną rolę odgrywać będą wyjątkowe dźwięki organów, które zostały specjalnie zaprojektowane w XVIII wieku dla tego magicznego miejsca. Profesor Andrzej Szadejko będzie przewodził naszej muzycznej podróży w świat świątecznych dźwięków z różnych zakątków Europy.
Koncert przeznaczony jest zarówno dla młodszych, jak i starszych miłośników muzyki. Zapraszamy do przygotowania się na fascynującą podróż dźwiękową, która przeniesie nas w magiczny świat uniwersalnych melodii i emocji. Niech to świąteczne spotkanie w Centrum św. Jana pozostanie w pamięci jako wyjątkowy czas wspólnego świętowania i celebracji muzyki organowej.
Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei/Szwajcaria. Uczestniczył w 30 mistrzowskich kursach organowych, klawesynowych i na pianoforte w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Finalista i laureat wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Profesor wizytujący uczelni w Niemczech, Finlandii i USA. Laureat i stypendysta wielu instytucji polskich i zagranicznych.
7. WODY GDAŃSKIE - WISŁA. WYKŁAD PROF. ANDRZEJA JANUSZAJTISA
RATUSZ STAROMIEJSKI
17 STYCZNIA .GODZ17.30 WSTĘP WOLNY
Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2024 nosi tytuł "Wody Gdańskie". Zapraszamy na pierwszy odcinek cyklu, który nosi tytuł "Wisła".
Wisła
Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, a także najdłuższa rzeka uchodząca do Morza Bałtyckiego, o długości 1022 km.
Od V wieku Vistla. W okresie tym dorzecze Wisły zasiedlone było od południa przez plemiona celtyckie, a od północy przez plemiona wschodniogermańskie.W wiekach od II do IV występuje nazwa Viscla (Gajusz Juliusz Solinus, Pliniusz Starszy, Klaudiusz Ptolemeusz). Ptolemeusz podał także nazwy i siedziby plemion nad Wisłą: Wenedów, Gythonów, Galindów. Wisła u rzymskich historyków uchodziła do Morza Swebów (łac. Mare Suebicum, Tacyt I wiek), czyli Bałtyku, a ściślej Zatoki Wenedzkiej (II wiek), czyli obecnej Zatoki Gdańskiej – de internis eius partibus Alba, Guthalus, Viscla amnes latissimi praecipitant in oceanum. W germańskiej tradycji pisanej (Widsidh) nadwiślańskie lasy są ojczyzną Wandalów, Sasów i innych plemion germańskich, chociaż w rzeczywistości ludy te pochodzą z południowej Skandynawii. W miejscowości Biała Góra koło Sztumu około 50 km od ujścia, rozdzielając się na dwa ramiona Leniwka (lewe) i Nogat (prawe), tworzy szeroką deltę, zwaną Żuławami. W miejscu noszącym obecnie nazwę Gdańska Głowa od Leniwki oddziela się w kierunku wschodnim kolejne ramię zwane Szkarpawa, w celu ochrony przeciwpowodziowej zamknięte śluzą. Kolejne ramię Martwa Wisła oddziela się w Przegalinie i uchodzi do Zatoki Gdańskiej.
8. AUGUST III – KRÓLEWSKI SPLENDOR
KONCERT
RATUSZ STAROMIEJSKI
24 STYCZNIA GODZ.18 WSTĘP WOLNY
W programie koncertuAugust III – Królewski splendor i mieszczańskość usłyszymy dwie niesłychanie rzadko wykonywane kantaty Johanna Sebastiana Bacha. Obie kompozycje poświęcone są postaci Augusta III, który po zgonie Augusta II Mocnego objął panowanie w Polsce. Podobnie, jak Wielka Msza h-moll, powstały z nadzieją na uzyskanie przez Bacha konkretnych korzyści, wynikających z ewentualnej królewskiej protekcji. Obie, dzięki librettu autorstwu prawdopodobnie Picandera, umocowane w realiach politycznych i społecznych sprzed blisko 300 lat rzucają niesamowite światło na sposób traktowania władzy królewskiej przez jego poddanego, genialnego J. S. Bacha.
OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA