Ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 86 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Listopad 2023

1.XXII POMORSKIE ZADUSZKI ARTYSTYCZNE

CENTRUM ŚW. JANA

1 LISTOPADA, GODZ.18.00 WSTĘP WOLNY

Tematem tegorocznej edycji Pomorskich Zaduszek Artystycznych jest "czas". Coroczne widowisko słowno-muzyczne tym razem, będzie bazowało na minimalistycznej formie przekazu. Oprawą muzyczną do epitafiów napisanych przez Iwonę Joć–Adamkowicz i poezji napisanej przez Dariusza Brzóskiewicza, a odczytywanych przez aktorkę scen trójmiejskich Justynę Bartoszewicz, będą solowe utwory takie muzyków, jak: Monika Krawiec – flet poprzeczny, Adam Wendt– saksofon,Paweł Zagańczyk – akordeon iRoman Puchowski– gitara.

Wieczór wizualnie wzbogacąkadry dotyczące upływającego czasu, wykorzystane także w towarzyszącym wydarzeniu folderze, przygotowanym przezprof. Jacka Zdybla.

Słowo wstępne do katalogu napisał ks.Krzysztof Niedałtowski– Duszpasterz Środowisk Twórczych na Pomorzu.

2.ZAMKI POMORZA GDAŃSKIEGO-ŚWIECIE

NCK UL. KORZENNA 33/35

8 LISTOPADA GODZ.17,30 WSTĘP WOLNY

Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2023 nosi tytuł ,,Zamki Pomorza Gdańskiego’’. Zapraszamy na kolejne spotkanie cyklu, które przybliży historię zamku w Świeciu.

Zamek w Świeciu został zbudowany przez Zakon krzyżacki około 1335 roku. Od zachodu, dostęp do zamku chroniło warowne miasto które przeniesiono z lokalizacji na skarpie w 1338 roku. Zamek właściwy miał skrzydło północne Główne oraz skrzydło wschodnie a także dwa skrzydła parterowe. Nietypową cechą zamku w Świeciu były cztery narożne wieże inspirowane francuskimi kasztelami. Zamek był oblegany w 1410 roku. Natomiast w czasie wojny trzynastoletniej w 1454 roku, zamek oblegało rycerstwo pomorskie i posiłki z Chełmna pod dowództwem Ottona Machwica, który zdobył zamek. W latach 1508-1772 zamek był siedzibą polskich starostów królewskich. W XVII wieku zamek został zniszczony podczas wojen szwedzkich i nie został już odbudowany. W późniejszym czasie okresie, dwudziestolecia międzywojennego ruiny zamku znalazły się pod zarządem Wydziału Dróg Wodnych, przejęte z rąk Niemieckiej Inspekcji Wodnej jako własność państwowa. Z zachowanych murów jedynie wieża znajdowała się w dobrym stanie technicznym i służyła Wydziałowi Dróg Wodnych, podobnie jak za czasów pruskiego zaboru, do obserwacji Wisły i sygnalizowania nadchodzącego niebezpieczeństwa powodzi. Ciekawostką jest to, że mimo iż wejścia były zamurowane, w zachowanych pomieszczeniach podziemi wieży wykryto nawet siedzibę i składnicę szajki złodziejskiej...

3.PARADA NIEPODLEGŁOŚCI

UL. PODWALE STAROMIEJSKIE GODZ.10,30

Tegoroczne obchody będą stanowić
20 rocznicę Parady Niepodległości. Znaczy to, że odbędzie się już 21. Parada!

Pierwsza, która odbyła się w 2003 roku stanowiła wówczas wyjątkowe obywatelskie i oddolne obchody święta państwowego, mające otwarty i radosny charakter. Należy podkreślić, że w tamtym czasie obchodów takich jak nasze w Polsce nie było. Parada Niepodległości w Gdańsku od razu stała się wydarzeniem masowym. W pierwszej brało udział ok. 6 tys. osób a w kolejnych jeszcze więcej. Obecnie, każdego roku świętuje na Paradzie 20-30 tys. wspaniałych uczestników!

4.KONCERT MUZYKI POLSKIEJ

NOWY RATUSZ UL, WAŁY JAGIELLOŃSKIE SALA HERBOWA

12 LISTOPADA GODZ. 16,00Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oraz Dyrektor Cappelli Gedanensis Marek Więcławek zapraszają na koncert z cyklu Muzyka w Nowym Ratuszu.

Koncert muzyki polskiej:

  • Konstanty Andrzej Kulka, skrzypce

  • Cappella Gedanensis

W programie:
utwory Henryka Wieniawskiego i Karola Lipińskiego

 

5.ZAMKI POMORZA GDAŃSKIEGO – ELBLĄG

NCK UL. KORZENNA 33/35

15 LISTOPADA GODZ.17,30 WSTĘP WOLNY

Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2023 nosi tytuł ,,Zamki Pomorza Gdańskiego’’. Zapraszamy na szóstą edycję cyklu, która przybliży historię Zamku w Elblągu.
Zamek usytuowany w Elblągu. Mieścił się w południowo-zachodniej części miasta, istniał do 1454 r. W latach 1251–1309 był najważniejszym zamkiem krzyżackim w całych Prusach.Według kroniki Nikolausa von Jeroschin, po zdobyciu Pomezanii, bracia zakonni rozpoczęli wojnę z Pogezanami od spławienia materiałów do budowy zamku, na łąkę w pobliżu miejsca, gdzie rzeka Elbląg wpada do Zalewu Wiślanego. Oryginalna twierdza miała jednak zostać zniszczona przez pogan, a następnie odbudowana już po zakończeniu walk. Zamek w Elblągu powstał w 1237 roku, po zdobyciu zachodnich ziem Pogezanii. Zgodnie z przekazem Piotra z Duisburga materiał na budowę zamku przygotowano zawczasu w Marienwerder. Średniowieczne teksty twierdzą także, że od razu ziemno-drewnianą fortecę zasilono także cywilnymi osadnikami z Lubeki. Cywilne podgrodzie jeszcze w 1240 r. miało otrzymać prawo lubeckie, jednak jego zatwierdzenie przez zakon nastąpiło dopiero w sześć lat później. Z tego okresu zachowała się również pieczęć miejska Elbląga, najstarsza z zachowanych pieczęci miast hanzeatyckich, przedstawiająca statek pod pełnymi żaglami.
Elbląg miał stać się rezydencją wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, zaplanowano zatem również budowę wielkiego kościoła św. Andrzeja, wspartego na romańskich kolumnach. W kościele znalazły się relikwie Krzyża Prawdziwego, podarowane w roku 1232 Hermannowi von Salza przez cesarza rzymskiego.


W trakcie wielkiej wojny Polski i Litwy z zakonem krzyżackim zamek w Elblągu został przejęty przez mieszkańców. Pełnię władzy zyskała wówczas Rada Miejska, a miasto złożyło hołd Władysławowi Jagielle w 1410 r. Gdy jednak wojska polsko - litewskie wycofały się z zajętych terenów, załoga krzyżacka powróciła, we wrześniu tego samego roku.

6.Malarstwo Jerzego Nowosielskiego. Spotkanie z historykiem sztuki Mirosławem Krukiem

MUZEUM NARODOWE UL. TORUŃSKA

9 LISTOPADA GODZ. 19,00-20,30 WSTĘP WOLNY

Wernisaż wystawy pt. "Dokładnie! Akt z 1978 Jerzego Nowosielskiego" połączony z oprowadzaniem po obrazie. Otwarciu wystawy będzie towarzyszyło spotkanie z historykiem sztuki Mirosławem Krukiem z Uniwersytetu Gdańskiego (godz. 19.00).

Twórczość Jerzego Nowosielskiego została omówiona przez badaczy dość wszechstronnie, niemniej jej oryginalność pozwala na ponawianie analiz źródeł jej inspiracji i poszukiwanie porównań z dziełami artystów dawnych i współczesnych. W trakcie spotkania z dr. hab. Mirosławem Krukiem zastanowimy się, czy można wskazać nurty malarstwa ortodoksyjnego i ogólnie sakralnego, do których Nowosielski odwoływał się najczęściej i co było w nich dla jego wrażliwości szczególnie istotne. Dowiemy się także co niezwykłego zdarzało mu się zawierać w dziełach sakralnych i co przypominało o sakralności w dziełach świeckich artysty.

7.Wernisaż wystawy malarstwa pt. Gdańsk

DOM ZDROJOWY GDAŃSK BRZEŹNO

10 LISTOPADA GODZ.19,00 WSTĘP WOLNY

Cosma Gallery oraz Dom Zdrojowy w Gdańsku Brzeźnie mają przyjemność ogłosić zbiorową wystawę malarstwa i grafiki pt. GDAŃSK.

Wernisaż odbędzie się 10 listopada w dzień przed rocznicą Dnia Niepodległości o godz. 19.00 w zabytkowym Domu Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie. Poprzez Sztukę będziemy uroczyście świętować rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Różnorodność stylów i technik malarskich nawiązuje do eklektycznego charakteru Gdańska. Prace Artystów nawiązują do symboliki miasta, które w historii kojarzy się z walką o wolną i niepodległą Polskę. Wystawa jest jak spacer przez miasto, w którym street art przeplata się z zabytkami, ulica Elektryków, majestatyczne dźwigi stoczniowe, Sąd Ostateczny Memlinga, Kościół Mariacki, Blaszany Bębenek Guntera Grassa... Zapraszamy do wspólnego zwiedzania.

OPRACOWAŁA : ALINA LEWICKA