Ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 86 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Październik 2023

1.FESTIWAL ORGANY PLUS+ REGER

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA BOSKO UL. GOŚCINNA 15

6 PAŹDZIERNIKA GODZ. 19.30 WSTĘP WOLNY

Reger, przedostatni koncert festiwalu, to zarazem ostatni koncert "jubileuszowy". Są tacy artyści w historii muzyki, również organowej, którzy swoją działalnością otwierają nowe horyzonty lub kumulują wszystkie najlepsze elementy stylistyczne swojej epoki. W dziedzinie muzyki organowej na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku taką postacią był niewątpliwie Max Reger, którego 150. rocznicę urodzin w tym roku świętujemy. Zadziwiające, jak wiele w swoim stosunkowo krótkim życiu (zmarł w wieku 43 lat) stworzył, a jeszcze bardziej zadziwiające, jak wielką stał się po śmierci inspiracją dla wielu kompozytorów kolejnych generacji. Szczęśliwie mam organy dokładnie z tego czasu i w takim stylu, jakie miał do dyspozycji ten niemiecki kompozytor, grzechem więc byłby tego nie wykorzystać. Zrobimy to w piątek 6 października o godz. 19.30 w kościele salezjańskim pw. Św. Jana Bosko na Oruni. Zaprosiliśmy więc jednego z najlepszych obecnie żyjących interpretatorów jego muzyki - prof. Ludgera Lohmanna, który zaproponował niezwykły twist, komponując program regerowski osnuty wokół kompozycji nieznanego, ale nie mniej wybitnego niemieckiego kompozytora o żydowskich korzeniach, młodszego od Regera o jedno pokolenie - Güntera Raphaela.

2. WERNISAŻ WYSTAWY SPOTKANIA Z SZEKSPIREM

GTBS GDAŃSK UL. CHLEBNICKA 2

6 PAŹDZIERNIKA GODZ.18 WSTP WOLNY

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy rysunków wybitnego gdańskiego artysty Łukasza Rogińskiego, który zainspirowany twórczością Williama Shakespeare'a stworzył niesamowity cykl niefiguratywnych prac przedstawiających jego indywidualną interpretacje tych dzieł.

Wydarzenie uświetni swoją obecnością postać Williama Szekspira, która w formie spektaklu performatywnego ożywi przedstawiane prace fragmentami monologów z takich dzieł jak "Hamlet", "Makbet", "Sen nocy letniej", "Jak Wam się podoba" czy "Henryk V".

3. WIECZÓR LITERACKI – WIATR OD MORZA

STARA APTEKA” UL TEATRALNA 2

9 PAŹDZIERNIKA GODZ.17 WSTĘP WOLNY

Scena Stara Apteka. Współorganizator wydarzenia - Teatr Wybrzeże. Spotkanie z autorami nominowanymi do PLN poprowadzi dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński.

Tegoroczni Nominowani:
Literacka Książka Roku:
- Wiktoria Bieżuńska - "Przechodząc przez próg, zagwiżdżę",
- Tadeusz Dąbrowski - "To jest fajka. Wiersze z lat 1999-2020",
- Łukasz Orbitowski - "Chodź ze mną",
- Paweł Radziszewski - "Niepowinność",
- Karolina Ubych - "Sonia, Piotrek i tajemnica rzygaczy",
Pomorska Książka Roku:
- Waldemar Czachur, Peter Oliver Loew - "Nigdy więcej wojny. 1 września w kulturze pamięci Polski i Niemiec w latach 1945-1989",
- Grzegorz Piątek - "Gdynia obiecana: miasto, modernizm,
- Dobromiła Rzyska-Laube - "Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze",
- Katarzyna Włodkowska - "Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla",

 

4. ZEGARY I ZEGARKI W ZBIORACH MUZEUM NARODOWEGO

GDAŃSK UL. MARIACKA 42

12 PAŹDZIERNIKA GODZ. 17.30 WSTĘP WOLNY

Zapraszamy do Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Mariacka 42, Gdańsk) na spotkanie z Anną Fietkiewicz-Baranowską i Lechem Łopuskim dotyczące wydania książki pt. "Zegary i zegarki w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku". Spotkanie poprowadzi Mateusz Piechnik.

Wśród niezliczonych przedmiotów wytwarzanych w ciągu minionych stuleci zegary zajmowały zawsze miejsce wyjątkowe: pozwalały opanować ten wymiar rzeczywistości, który wydawał się nieuchwytny. Umożliwiały coraz dokładniejszą rachubę czasu, a przez to zyskanie kontroli nad wieloma ludzkimi sprawami. Zegary nadały ramy naszej egzystencji i w jej wymiarze praktycznym, i w znacznie głębszym, związanym z nieuchronnym przemijaniem.
Konstruowanie precyzyjnych czasomierzy wymagało wielkiej pomysłowości i zręczności. Tę biegłość przez kilka stuleci wykazywali również gdańscy rzemieślnicy, a ich wytwory zaspokajały nie tylko wybredny rynek miejscowy, lecz także potrzeby dworów królewskich i magnackich. Równocześnie do Gdańska sprowadzano zegary z innych ośrodków. Wszystko to znalazło odbicie w zbiorach prywatnych i muzealnych gromadzonych w Gdańsku od kilku stuleci.

5.MIŁOŚĆ KTÓRA PRZETRWAŁA JUTRO

DWÓR UPHAGENA UL. Z. KIETURAKISA 1

13 PAŹDZIERNIKA GODZ. 18 WSTĘP WOLNY

ARCHE Dwór Uphagena Gdańsk ma zaszczyt zaprosić Państwa na uroczyste otwarcie wystawy prac Karola Wawrzyniaka i Marty Myszak pt. "Miłość, która przetrwała jutro".

Wystawę prac będzie można oglądać do 05.11.2023.
Serdecznie zapraszamy!

6. KONCERT MUZYKI SALONOWEJ XIX WIEKU

UL. TORUŃSKA 1

20 PAŹDZIERNIKA GODZ.18 WSTĘP WOLNY

Jedną z nieodzownych części życia artystycznej socjety XIX-wiecznego Gdańska było branie udziału w różnorakich wydarzeniach towarzyskich. Często towarzyszyła im muzyka, wykonywana przez uczestników spotkań lub zaproszonych muzyków. Czego wtedy słuchano? Zapraszamy na koncert, dzięki któremu przeniesiecie się w czasie i poczujecie się jak dawne gdańskie mieszczaństwo słuchając prawdziwych hitów XIX-wiecznej muzyki salonowej m.in. utworów Schuberta, Liszta czy Dvořáka.

7. Z CYLKU „SENIORZY DO MUZEUM”

RATUSZ GŁOWNEGO MIASTA GDAŃSKA SALA WETY

26 PAŹDZIERNIKA GODZ. 12 WSTĘP WOLNY

W ramach spotkania z cyklu “Seniorzy do Muzeum!” o starzeniu się, bez owijania w bawełnę, z humorem i dystansem, opowiedzą Ewa Winnicka i Magdalena Grzebałkowska, autorki ksiązki Jak starzeć się bez godności? 

Długo wydawało im się, że wciąż się świetnie zapowiadają, a prawdziwe życie jeszcze jest przed nimi. Sukcesy, super szczęście, te rzeczy. Teraz okazuje się, że zanim rozwinęły skrzydła, czas je zwinąć. Jak z tym żyć? Jak się starzeć? Z godnością czy może jednak bez? Odpowiedzi na tak poważne pytania, że można osiwieć, szukają w swoim antyporadniku dwie doskonałe i wielce przy tym dowcipne reporterki.

Limit miejsc: 80 osób 

Rezerwacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA