Ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 89 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Wrzesień 2023

1. SALA BHP ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6 budynek 101/A

KONCERT NIEPODLEGŁOŚCI

1 WRZEŚNIA GODZ. 19.00                 WSTĘP WOLNY

Podczas dorocznego, ósmego Koncertu Niepodległości w Gdańsku, zaprezentowana zostanie edycja "Niepokorne", w całości poświęcona kobietom zasłużonym dla Polski. Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 16 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek "Wiejski" Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 48 edycji w Polsce i za granicą, ponad 200 kompozycji i aranżacji oraz ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata ponad 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii. Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję "Poland" w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA | | BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE W SALI BHP STOCZNI GDAŃSK PRZED KONCERTEM. W przypadku grup zorganizowanych prosimy o kontakt z organizatorem.

2.OLIWSKI RATUSZ KULTURY

STO LAT ! SZYMBORSKA - WYSTAWA

1-28 WRZEŚNIA GODZ.10-18                        WSTĘP WOLNY

Zapraszamy na wystawę 25 plansz prezentujących najważniejsze etapy życia poetki i odpowiadające im cytaty z twórczości oraz wyklejanki, rysunki dziecięce, fragmenty niepublikowanych utworów prozatorskich i rękopisów zabaw towarzyskich.
Autorką i redaktorką wystawy jest Joanna Gromek Illg autorka biografii Wisławy Szymborskiej Znaki szczególne, z wykształcenia polonistka i filozof, scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych, redaktorka i krytyk literacki. Za warstwę wizualną odpowiada Witold Siemaszkiewicz artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie współpracujący m.in. z Wydawnictwem Znak, Wydawnictwem Literackim, Krakowskim Biurem Festiwalowym i Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie.

3.GDAŃSK PLAC WINTERA/TARG MAŚLANY

Marzyciele i innowatorzy. Spacer miejski śladami XIX-wiecznego Gdańska

8 WRZEŚNIA GODZ.17.30                                   WSTĘP WOLNY

Wszyscy wiedzą jak wyglądał Gdańsk w okresie swojego Złotego Wieku, ale co działo się dalej? Jak miasto odnalazło się w nowej, ekscytującej epoce, jaką był wiek XIX? Sprawdzimy to na spacerze miejskim, na który zabierze nas Michał Ślubowski (Gedanarium). Odwiedzimy m. in. dawny Plac Wintera, ulicę Ogarną i Ołowiankę, śledząc marzenia osób, które chciały pchnąć miasto ku przyszłości, ale też tych, którzy chcieli zachować jego historię.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- kiedy: 08.09.2023 (piątek)
- czas: od godz. 17.30 do godz. 18.00
- miejsce zbiórki: Plac Wintera (Targ Maślany)
- prowadzenie: Michał Ślubowski
- wstęp wolny
- ilość miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub +58 301 70 61 w. 216 (w godz. 8.00-16.00)

 4.RATUSZ STAROMIEJSKI

Wystawa pokonkursowa XXVII Konkursu Fotografii Prasowej - Gdańsk Press Photo

7 WRZEŚNIA -8 PAŹDZIERNIKA                        WSTĘP WOLNY

Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy to cykliczne święto fotografii. Co roku w szranki o tytuł autora lub autorki najlepszego zdjęcia stają zarówno osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z aparatem, jak i dojrzali fotoreporterzy. Wystawa Gdańsk Press Photo to okazja do podsumowania roku, które pozwala spojrzeć z perspektywy na ostatnie miesiące.

Już po raz dwudziesty siódmy staramy się prześledzić wydarzenia, jakimi żył nasz region, a także obejrzeć zapis istotnych zjawisk, jakie pomorscy fotografowie dokumentowali, podróżując po całym świecie. Jury w składzie: Anna Brzezińska, Wojciech Druszcz, Rafał Klimkiewicz i Chris Niedenthal, spośród 1337 fotografii nadesłanych na konkurs przez 115 fotografek i fotografów, wybrało 31 prac, które zaprezentowane zostaną w Galerii NCK.

5.EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI

Family Trees. Emilie Brzeziński

31 sierpnia GODZ.15                     WSTĘP WOLNY/1 PIĘTRO

Projekcja impresji filmowej (reż. Mirosław Bork, Krzysztof Kamyszew, 2010) poświęconej projektowi artystycznemu Family Trees Emilie Brzezinski, rzeźbiarki, prywatnie żony Zbigniewa Brzezińskiego.

Artystka stworzyła wyjątkowe drzewa, których wnętrza zostały wyklejone zdjęciami (naturalnej wielkości) jej najbliższych: męża, dzieci, wnuków, a nawet psa.

6.CENTRUM ŚW. JANA

Festiwal ORGANy PLUS+® Arne

29 WRZEŚNIA GODZ.19.30                                 WSTĘP WOLNY

 Zapomniane skarby muzyki angielskiej czyli koncerty organowe Thomasa Augustina Arne na festiwalu ORGANy PLUS+® 2023.

W piątek 29 września o godz. 19.30 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku zabrzmią dzieła londyńczyka Thomasa Augustina Arne - twórcy hymnu angielskiego, wybitnego twórcy oper, oratoriów, koncertów, sonat, którego twórczość niesłusznie pozostaje w cieniu Georga Händla. Ten płodny kompozytor pozostaje popularny właściwie tylko w Anglii, na świecie znany jest niemal wyłącznie jako autor hymnu Rule Britania, nieformalnego hymnu brytyjskiego. To zupełnie niesłuszne zapoznanie postaramy się przełamać prezentując przepiękne wirtuozowskie koncerty organowe, które swoim kunsztem przewyższają słynne koncerty organowe Händla. Mamy nadzieję, że podczas monograficznego koncertu o prostym tytule + Arne niezrównani instrumentaliści zespołu Goldberg Baroque Ensemble oraz solista i dyrygent Andrzej Szadejko przekonają Państwa, że organy Friedricha Johanna Rohde z 1761 roku, które z takim pietyzmem zrekonstruowali polscy konserwatorzy i belgijsko-polskie konsorcjum organmistrzowskie mogą współtworzyć z orkiestrą jeden organizm promieniujący energią skrzącą się od błyskotliwych pasaży i wpadających w ucho melodii.


7.RATUSZ STAROMIEJSKI
Zamki Pomorza Gdańskiego. Lębork – mini benefis i wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

20 WRZEŚNIA GODZ. 17.30                                        WSTĘP WOLNY

Mini benefis z okazji prof. Andrzeja Januszajtisa połączony z wykładem.

Lębork

Na miejscu gdzie obecnie znajduje się Lębork wcześniej była osada słowiańska zdobyta w 1310 roku przez Krzyżaków, którzy wznieśli tu w następnych latach zamek. Rozrastająca się błyskawicznie w cieniu zamku osada prawa miejskie uzyskała już w 1341 roku.

Zamek w Lęborku nad rzeką Łebą zbudowali Krzyżacy i był on drugi co do wielkości w państwie krzyżackim. Prace nad jego budową ukończono w 1363 r. Zamek był siedzibą Dytrycha von Loupheima pierwszego krzyżackiego wójta Lęborka, który rozpoczął długi okres funkcjonowania wójtostwa lęborskiego. Zachowany do dzisiaj budynek na planie prostokąta bez dziedzińca w 1410 roku został przejęty przez wojska Władysława II Jagiełły. W latach 1454-1466 należał do Polski, a po traktacie toruńskim został przekazany jako lenno księciu pomorskiemu Erykowi II. Gdy wygasła dynastia książęca w 1637 roku, wrócił w ręce polskie. Do naszych czasów z pierwotnego stanu zachował się gotycki szczyt wschodni, strzelnice, młyn zamkowy, część piwnic, oraz fragment muru obwodowego.

OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA