Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Czerwiec 2023

1. PLAC ZEBRAŃ LUDOWYCH

KONCERT POKOLENIA WOLNOŚCI

2 CZERWCA GODZ. 19.30-23.00                               WSTĘP WOLNY

Koncert pod hasłem: Pokolenia Wolności będzie kulminacyjnym punktem rozpoczynającego się w piątek, 2 czerwca Święta Wolności i Praw Obywatelskich. Muzycy różnych generacji będą śpiewać o Polsce, wolności, nas samych. Wśród wykonawców m.in. Kayah, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Doda, Michał Szpak, Big Cyc, Kamil Bednarek, LemON, Lombard czy Voo Voo. Bramy wejściowe na Plac Zebrań Ludowych zostaną otwarte o godz. 19.00. Koncert rozpocznie się pół godziny później.

2. OLIWSKI RATUSZ KULTURY

MUZYCZNA VIVA OLIVA

4 CZERWCA GODZ. 12                                               WSTĘP WOLNY

Taki dzień w Oliwie zdarza się tylko raz w roku! Czeka nas prawdziwa uczta muzyczna! Poruszające arie operowe, szlagiery operetkowe, taneczne rytmy bluesa, rock, uwodzące tango, przeboje muzyki rozrywkowej, ale również utwory baroku i renesansu do tego znakomici soliści, chórzyści, instrumentaliści, wirtuozerskie popisy, muzyka z pasją i miłością. Sobota, 3 czerwca 2023, podczas Święta Dzielnicy Viva Oliva scena plenerowa na Placu Inwalidów Wojennych oraz altana w Parku Oliwskim.
Na scenie vis a vis głównej bramy parku w godz. 12.00-15.00 odbędą się występy muzyczne i taneczne partnerów święta. Potem rozpoczniemy wielkie koncertowanie.

3. MUZEUM NARODOWE

Gdzie szumią jodły? Spacer przyrodniczo-artystyczny

4 CZERWCA GODZ.13-14.30                                                        WSTĘP WOLNY

Obraz Lucasa Cranacha st. "Madonna pod jodłami" ma w sobie kilka roślinnych tajemnic. Zdradza je dopiero po dokładnym przyjrzeniu się. Tak samo i my - użytkowniczki i użytkownicy przestrzeni miasta poznamy więcej smaczków, gdy uważnie rozejrzymy się - podnosząc głowę albo schylając ją ku ziemi. Zapraszamy na spacer artystyczno-przyrodniczy po interesującej okolicy Muzeum Narodowego, inspirowany arcydziełem sztuki. Dowiecie się z niego trochę o samym obrazie i wiele o roślinach jadalnych rosnących w Gdańsku, kolorach kwiatów, które mogą przyciągnąć niejednego malarza czy malarkę, symbolice i zastosowaniach zdrowotnych roślin, a także użyciu ich dla celów sztuki. Opowiemy, między innymi, jak barwić tkaniny czy sporządzać farby w sposób naturalny. Wędrówka połączy się z ciekawostkami historycznymi i literackimi teksty zilustrują także część spacerową narracji.

4. CENTRUM ŚW. JANA

LITURGICZNE JAM SESSION

10 CZERWCA GODZ. 20.30                                                                             WSTĘP WOLNY

Koncert  Liturgiczne Jam Session przygotowany przez Cezarego Paciorka. Wydarzenie to towarzyszy warsztatom Muzyka Duszy.Na scenie wystąpią wybitni muzycy i soliści a repertuar będzie składał się z pieśni warsztatów oraz propozycji Cezarego Paciorka, ukazanych w nowatorskich aranżacjach. W czasie koncertu będą możliwe interakcje z publicznością jak również udział zaproszonych na scenę innych wykonawców. Sytuacja na scenie może być bardzo dynamiczna i sprzyjająca uwolnieniu pięknych interpretacyjnych odniesień do głównych tematów muzycznych.
  

5.FILHARMONIA BAŁTYCKA

KONCERT KAMILA BEDNARKA

18 CZERWCA GODZ.19.30                                                  WSTĘP WOLNY

Zapraszamy na Parking przy Filharmonii Bałtyckiej, wyspa Ołowianka. Kamil Bednarek to jedna z największych gwiazd polskiej muzyki reggae. Znany z takich przebojów jak "Jestem" czy "Cisza". Jego koncerty to niesamowite show, pełne pozytywnej energii i dobrej zabawy.
Chcesz spędzić wieczór w rytmie najlepszej muzyki i zobaczyć na żywo jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej? Nie przegap okazji i przyjdź na koncert Kamila Bednarka w Gdańsku!
Do zobaczenia na koncercie!

6. NADBAŁTYCKIE CENTRUM KULTURY

 

CCXXXIX Krakowski Salon Poezji w Gdańsku

 

25 CZERWCA GODZ..11                                                                               WSTĘP WOLNY

Przed wakacyjną przerwą pożegnamy się Kubusiem Puchatkiem A.A. Milnea.

Posłuchamy fragmentów książki w interpretacji wspaniałych aktorów Teatru Wybrzeże, przyjaciół Salonu Poezji, Katarzyny Dałek i Michała Jarosa. 

7. SOBIESZEWO

Trasa:
ZTM Gdańsk Sobieszewo - Gdańsk Sobieszewo Orle - wejście na plażę nr 12 - powrót do Gdańska ZTM

Info:
Serdecznie zapraszamy do udziału w wycieczce, która po wielu latach przerwy znów wraca - POWITANIE LATA na plaży. 
Pojedziemy jednym z ostatnich autobusów ZTM w dniu 24.06.2023 późnym wieczorem, dojedziemy do mostu w Sobieszewie,
następnie dojdziemy do Gdańska Sobieszewo Orle wejściem na plażę nr 12. 
Rozpalimy tam ognisko, pośpiewamy, posłuchamy, może i potańczymy?

Spędzimy noc w oczekiwaniu na wschód Słońca (04:11)
Koleżanka Maria opowie nam o dawnych zwyczajach Słowian na temat Nocy Kupały i ognia.

 Zachód słońca 24.06.2023 21:24
Wschód słońca 25.06.2023 04:11

Można wziąć i przygotować sobie jedzenie do ogniska lub upiec.

Proszę wziąć koniecznie LATARKI/CZOłÓWKI, coś ciepłego do ubrania, siedziska, ewentualnie tropiki (noc może być zimna/ciepła)

Po porannym powitaniu Słońca pójdziemy w kierunku przystanku ZTM ul. Pole Namiotowe n/ż 01, aby wrócić do Gdańska (autobus linii 112 o ogodz. 4:41 lub 5:48)


- Ognisko z akompaniamentem gitarowym.
- Opowieść o dawnych zwyczajach Słowian na temat ognia oraz Nocy Kupały.

OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA