Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Krępiec 2022 - Dzień Wojska Polskiego

Gdańsk – Krępiec - Gdańsk

15 sierpnia 2022r.


15 sierpnia 2022r. - Święto Wojska Polskiego ale i Święto Matki Bożej Zielnej. Od lat, co roku z tej okazji Koło Grodzkie PTTK Gdańsk na tę okoliczność organizuje wycieczkę do Krępca. Niezłomnym inicjatorem organizacyjnym corocznego spotkania jest nasz Kolega Zbyszek Wójcicki.

Tak było i w tym roku. Dwie zorganizowane grupy z Koła Grodzkiego wyruszyły z Gdańska około 9.00 ( grupa rowerowa i grupa samochodowa ) do Krępca. Razem 16 osób.

Pogoda dopisała bo i w pełni lato. Choć pod koniec wyprawy nie zabrakło deszczu.

Krępiec to bardzo urokliwe miejsce na obszarze Żuław Gdańskich, oddalone od Gdańska około 13 km. Droga na Krępiec wiodła wzdłuż Motławy, kanałów żuławskich. W Krępcu znajduje się zlewisko trzech rzek: Motławy, Raduni i Czarnej Łachy. W bliskiej odległości zlewiska usytuowane są dwie przepompownie wody. Mniejsza, w Krępcu przelewa wodę jednego z kanałów do Motławy. Druga, w pobliżu wsi Dziewięć Włók wybudowana została na styku Motławy i Kanału Wielkiego, który połączony jest z Martwą Wisłą. Po drodze   dużo ukwieconych, ciekawych miejsc i pięknych widoków krajobrazowych.

Na miejscu w Krępcu zatrzymujemy się przy przystani kajakowej na rzece Motławie. Na samej przystani miejsce na ognisko, ławy oraz wiaty rekreacyjno-wypoczynkowe. Do skorzystania nieodpłatnego dla wszystkich chętnych.

Przy ognisku, pieczonych kiełbaskach wspólne śpiewanie pieśni wojskowych, piosenek turystycznych. Rozmowy, dyskusje na temat historii Wojska Polskiego, wartości patriotycznych oraz o ochronie krajobrazu.

Około godziny 14.00 zakończyliśmy nasze odświętne spotkanie.

Opracowanie: Ryszard Preiss

foto - galeria zdjęć