Ostatnia aktualizacja: 05.03.2025 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 95 gości oraz 0 użytkowników.
Kalejdoskop kulturalny - Kwiecień 2025
1.aMUZ KONCERT W HOŁDZIE OFIAROM KATYNIA
SALA BHP UL. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI 6
8 KWIETNIA GODZ. 18,00 WSTĘP WOLNY
Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza 8 kwietnia 2025r. do Sali BHP w Gdańsku na koncert koncert w hołdzie ofiarom Katynia.
Wykonawcy:
Andrzej Kacprzak skrzypce
Jan Mitka skrzypce
Krzysztof Komendarek-Tymendorf altówka
Agata Waśniewska wiolonczela
Ewelina Stańczyk śpiew
Bogumiła Weretka-Bajdor fortepian
Marta Goluch recytacja wierszy
Program:
S. Moniuszko II Kwartet smyczkowy d-moll
wyk. Andrzej Kacprzak skrzypce
Jan Mitka skrzypce
Krzysztof Komendarek-Tymendorf altówka
Agata Waśniewska wiolonczela
H.M. Górecki Symfonia pieśni żałosnych fragmenty w opracowaniu na śpiew i fortepian
wyk. Bogumiła Weretka-Bajdor fortepian
Ewelina Stańczyk śpiew
2.KILIAN SAUERESSIG REACTIVE LIGHT DIMENSIONS
WYSTAWA FILHARMONIA BAŁTYCKA
DO 22 KWIETNIA 2025 WSTĘP WOLNY
Kilian Saueressig tak komentuje swoją wystawę: "Światło jest kluczem do wiedzy, kluczem do życia i doświadczania jego różnych wymiarów. Bez światła nie ma życia, i nic nie jest widoczne. Przemiana światła w postaci odbicia, absorpcji i transmisji pozwala oglądać obrazy i rzeźby. Światło staje się obrazami w naszych głowach. Obrazy stają się emocjami a idee stają się obrazami. To transformacja! Fascynacja przemianą światła w masę i masy w światło. To uniwersalna zasada, na której wszystko się opiera. Czy duch i światło są szczególną formą światła?" - to pytanie stawia wystawa "Reactive Light Dimensions", pobudzając wyobraźnię i magię widza.
Podświetlane prace Kiliana Saueressiga mają wielowarstwową strukturę. Kształtują się mikroskopowo i makroskopowo, a kolory komunikują się z kształtami. Gdy tylko wewnętrzne źródło światła rzeźby zostanie włączone i zmieni barwę oraz nasycenie światła, powstają nowe wrażenia estetyczne.
Różne motywy dzieła, na odpowiednich poziomach obrazu, nakładają się na kolor oświetlenia tła, tworząc różnorodne nowe wizje. Fascynacja, jaką dzieła sztuki wywierają zwłaszcza nocą, jednocześnie zabarwiają pomieszczenie aksamitnym kolorem i integrują pomieszczenie oraz widza w dzieło sztuki. Wielowymiarowe półprzezroczyste rzeźby świetlne oraz dynamiczna gra formą, kolorem, światłem, materiałem i przestrzenią, sprawia że widz może wejść w dialog z dziełami sztuki i sam stać się kreatywnym projektantem.
Nasza jest prezentacją awangardowej formy i nowatorskich treści w sztuce wizualnej w Europie. Zasługuje na uwagę i ocenę swojego charakteru. Jest odmienna w formie od dotychczasowych osiągnięć sztuki obrazu, przechodząc w formie do struktury rzeźby, ocierając się jednocześnie o element sztuk wizualnych.
3.CISZA MODLITWY MUZYKA SERCA
OCEiK GDAŃSK UL. ELŻBIETAŃSKA 9/10
12 KWIETNIA GODZ.19 WSTĘP WOLNY
Serdecznie zapraszamy do Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury na koncert wielkopostny Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej
Niech dźwięki staną się inspiracją do zadumy i refleksji, niech poprowadzą nas ku transcendencji i pozwolą przeżywać wiarę jako żywiołową radość.
W programie m. in.:
J. S. Bach, W. A. Mozart, F. Schubert, P. Mascagni, C. Franck
Wystąpią:
Ewelina Wojciechowska sopran
Maria Kozłów-Ratke skrzypce
Ewa Szemryk flet
Barbara Julia Marczuk flet
Gdyńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Ludmiły Zielińskiej
Słowo o muzyce Barbara Julia Marczuk
4. SPEKTAKL „SŁOWA- JACEK KACZMARSKI”
MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
14 KWIETNIA GODZ. 18.00 WSTĘP WOLNY
Zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na spektakl w formie udramatyzowanego koncertu z elementami choreografii i ruchu scenicznego "Słowa - Jacek Kaczmarski", w związku z 85. rocznicą Zbrodni Katyńskiej.
Spektakl "Słowa - Jacek Kaczmarski" jest dyplomem z piosenki aktorskiej IV roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni (realizowany w formie koncertu). Scenariusz oparty jest na wyborze piosenek z tekstami Jacka Kaczmarskiego dokonanego przez p. Alicję Delgas - żonę Pana Jacka Kaczmarskiego - oraz Wojciecha Stroniasa - byłego managera. Nawiązuje do spektaklu o tym samym tytule z 2005 roku w reż. Macieja Korwina i Bernarda Szyca, ale dostosowany jest do obecnych wymogów i potrzeb. Muzyka w wykonaniu trio - fortepian, kontrabas, gitara - jest autorstwem różnych twórców m. in. Zbigniewa Łapińskiego, Przemysława Gintrowskiego i samego Jacka Kaczmarskiego. Dyplom realizowany będzie w formie udramatyzowanego koncertu z elementami choreografii i ruchu scenicznego. Każdy z wykonawców (6 dziewcząt i 7 chłopców) wykona piosenkę solową lub duet oraz wystąpi we wszystkich zadaniach zbiorowych. W programie pojawią się piosenki "Drzewo genealogiczne" i "Powrót" a także m. in. "Przedszkole", "Somosierra", "Encore", "Kuglarze", "Nasza klasa", czy "Katyń".
5. WERNISAŻ WYSTAWY KOLORY SZCZĘŚCIA
ANNA ZWARA ARCHE DWÓR UPHAGENA
4 KWIETNIA godz.18.00 WSTĘP WOLNY
Świat pełen barw, radości i ulotnych momentów uchwyconych na płótnie to właśnie znajdziesz na wystawie Ani, artystki, dla której kolor jest esencją życia.
Ania, architektka z wykształcenia, a malarka z pasji, czerpie inspirację z codziennych chwil i natury. Jej obrazy to bukiety emocji pełne światła, energii i odważnych barw. To kwiaty, które nigdy nie więdną, zamknięte w dynamicznych, abstrakcyjnych kompozycjach malowanych akrylami.
Wystawa to zaproszenie do świata, w którym każda chwila jest godna celebracji, a sztuka staje się mostem między naturą a wnętrzem domu dodając mu ciepła, harmonii i radości. Przyjdź i zanurz się w kolorach, które inspirują, dodają energii i sprawiają, że świat staje się piękniejszy.
6. WSPÓŁCZESNA SZTUKA W JAPONII
SPOTKANIE Z PAWŁEM PACHCIARKIEM . PAŁAC OPATÓW
16 KWIETNIA godz.18.00 -19.30 WSTĘP WOLNY
Czym właściwie jest dziś współczesna sztuka japońska? Jakie tematy porusza i jakimi środkami się posługuje? Jakie miejsce zajmuje na globalnej mapie artystycznej i gdzie sytuują się w niej twórcy młodego pokolenia? Podczas spotkania z dr Pawłem Pachciarkiem spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania, kreśląc panoramę sztuki japońskiej od drugiej połowy XX wieku po czasy współczesne. Przedstawimy najważniejsze kierunki, punkty zwrotne oraz zjawiska kształtujące japońskie środowisko artystyczne w ostatnich dekadach. Przyjrzymy się zarówno twórcom rozpoznawalnym na całym świecie, takim jak Takashi Murakami, Yayoi Kusama czy Yoshitomo Nara, jak i artystom młodszym, eksplorującym granice między technologią a tradycyjnym rzemiosłem.
Spotkanie będzie też okazją do porównania różnych ośrodków twórczych przede wszystkim dynamicznego regionu Kansai (Osaka, Kioto), znanego z silnych tradycji rzemieślniczych i eksperymentalnych, oraz tokijskiego środowiska artystycznego, bardziej zorientowanego na rynek globalny i nowe media. W tym szerokim kontekście spróbujemy umiejscowić także twórczość Masaakiego Ohyi. Zastanowimy się, jak jego praktyka wpisuje się w szersze tendencje sztuki współczesnej Japonii i jakie nowe pytania stawia dziś wobec świata, tradycji i własnej tożsamości.
7.WYSTAWA GDAŃSK , A NIE DANZING
BIBLIOTEKA GDAŃSKA PAN
DO 8 MAJA 2025r. WSTĘP WOLNY
Zapraszamy na wystawę "Gdańsk, nie Danzig", opowiadającą o ostatnich dniach wojny oraz o latach odbudowy miasta. Zaprezentowane zostaną oryginalne fotografie, plakaty, ulotki i inne materiały ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej, które przybliżą historię ludzi, którzy przywrócili Gdańsk do życia.
Kuratorki: dr Aneta Kwiatkowska, Marta Pawlik-Flisikowska, Arleta Kundera
Opis wystawy:
29 marca 1945 roku polski żołnierz umieścił na Dworze Artusa biało-czerwoną flagę. Był to symboliczny koniec miasta Danzig, początek Gdańska. Dzień później władze polskie utworzyły województwo gdańskie, a do miasta przybyła pierwsza grupa urzędników z heroicznym zadaniem - odbudowy miasta, gospodarki i społeczeństwa. W osiemdziesiątą rocznicę zakończenia najstraszniejszego konfliktu w dziejach ludzkości pragniemy przybliżyć obraz miasta w ostatnich dniach wojny, a przede wszystkim lata jego odbudowy.
8.WIECZORY HISTORYCZNE – POLITECHNIKA GDAŃSKA
UL. NARUTOWICZA 11/12 BUD.HYDROMECHANIKI
7 KWIETNIA GODZ. 17.00 WSTĘP WOLNY
Biblioteka PG i Stowarzyszenie Absolwentów PG zapraszają na fascynującą podróż przez historię, teraźniejszość i przyszłość Gdańska.
Gdańsk to miasto o bogatej i wielowarstwowej tożsamości, kształtowanej przez wieki przez różnorodne wpływy kulturowe, społeczne i polityczne. Jak zmieniało się postrzeganie gdańszczan na przestrzeni lat? Jakie czynniki wpływają na ich współczesną tożsamość? W jaki sposób może się ona kształtować w przyszłości? Na te pytania odpowie dr Krzysztof Stachura podczas wykładu, przyglądając się dynamice przemian społecznych i kulturowych w Gdańsku.
Prowadzący: dr Krzysztof Stachura
Instytut Socjologii
Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą
Uniwersytet Gdański
9.REZYDENCJE GDAŃSZCZAN - PIECKI
WYKŁAD PROF. A. JANUSZAJTISA NCK RATUSZ STAROMIEJSKI
16 KWIETNIA GODZ. 17.30 WSTĘP WOLNY
Pierwszy zapis nazwy Piecek to Byssekir (w roku 1238, zapewne Biesiekierz), zniekształcony na Pieskersdorf, później Pietzkendorf, doprowadził do nazwy spolszczonej około 100 lat temu- Piecki. Przez kilkaset lat należały do szpitala św. Elżbiety, od czasu gdy wieś przejęli Krzyżacy. Z biegiem czasu powstały tu letnie rezydencje gdańskich patrycjuszy jedna z nich był dwór Uphagenów.
Dziś Piecki są wielką dzielnicą mieszkaniową. Z dawnych rezydencji ocalał tylko dwór Uphagenów i van Almonde’ów, zwany niegdyś Starym Pałacem. W 1807 r. rezydował w nim, dowodzący oblężeniem Gdańska marszałek Lefebvre mianowany tym tytułem przez Cesarza Napoleona.
OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA