Ostatnia aktualizacja: 05.03.2025 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.
Kalejdoskop kulturalny - Marzec 2025
1.NAUKA MÓWI :SPOTKANIE Z PROF. A. DRAGANEM
HEVALIANUM GÓRA GRADOWA 6
1 MARCA GODZ. 17,00 WSTĘP WOLNY
Hevelianum zaprasza na spotkanie popularnonaukowe, podczas którego odbędzie się:
Wykład prof. dr hab. Andrzeja Dragana
Debata, w której udział wezmą: prof. dr hab. Andrzej Dragan (fizyk, Uniwersytet Warszawski), dr Agata Kołodziejczyk (neurobiolożka, astrobiolożka, Analog Astronaut Training Center) oraz przedstawiciel POLSA prof. Marek Moszyński, prowadzona przez Bognę Pazderską (astronomka, Hevelianum).
Po 56 latach od wielkiego kroku dla ludzkości na Srebrnym Globie, wracamy na Księżyc, snując jednocześnie wyobrażenia o zamieszkaniu wśród gwiazd. Najbliższe pokolenie czeka wyzwanie podróży na Marsa, ale nadal ten skok stanowi jedynie lekkie wychylenie głowy z bezpiecznego gniazda Układu Słonecznego. Wiemy jednocześnie, że już stosując znane nam zasady fizyki relatywistycznej podświetlna podróż człowieka do centrum Galaktyki jest możliwa tylko.. jakim kosztem? Czy komunikacja kwantowa ma szansę rozwiązać problem kontaktu z matczyną nam Ziemią, a może rozwinięcie tej formy.. teleportacji informacji pozwoli nam kiedyś zrealizować wizję nadświetlnej podróży człowieka, tak że stanie się on prawdziwych obywatelem Wszechświata, rodem z filmów Star Trek?
2.ANGELA BENETTI, PAWEŁ RARO,JAN ENGEL.
AKT - WYSTAWA FOTOGRAFII
OLIWSKI RATUSZ KULTURY
4 -30 MARCA GODZ.10,00-18,00 WSTĘP WOLNY
Angela Benedetti
Artystka (ur. 1997, Mestre, Włochy). Mieszka i tworzy w Wenecji. Uczęszczała na różne kursy uniwersyteckie :
m.in. filozofia, literatura starożytna i współczesna oraz rzeźba w weneckiej Akademii Sztuk Pięknych.
Interesuje się też psychologią. Zaczęła fotografować, by dowiedzieć się więcej o sobie i świecie, który żyje w niej i poza nią.
Paweł Raro
Artysta (ur. 2004, Gdańsk) jest studentem I roku na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Fotografia. Wcześniej (2024) uzyskał tytuł technika fotografii i multimediów. W swojej twórczości traktuje fotografię jako proces, poprzez który nie tylko tworzy ale również otwiera się na drugiego człowieka i skupia się na autentyczności relacji w procesie twórczym. Członek Rady Samorządu Studenckiego ASP w Gdańsku. Członek grupy filmowej Szansa dla Planktonu.
Jan Engel
Artysta (ur. 2001, Kudowa Zdrój) ukończył Autorskie Licea Artystyczne i Akademickie ALA
we Wrocławiu (2022). Obecnie jest studentem III roku fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2023-2025 przewodniczył Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego ASP w Gdańsku. Jest wiceprzewodniczącym Forum Uczelni Artystycznych.
3.KONCERT Z OKAZJI DNIA KOBIET
NOWY RATUSZ UL. WAŁY JAGIELLOŃSKIE 1
9 MARCA GODZ.16 WSTĘP WOLNY
Cappella Gedanensis zaprasza do Sali Herbowej Nowego Ratusza na wyjątkowy koncert z okazji Dnia Kobiet.
Klaudia Trzasko, sopran
Wiktoria Rudnicka, mezzosopran
Przemysław Mazur, skrzypce
Filip Cieszyński, fortepian
Wstęp wolny, po wcześniejszym potwierdzeniu przybycia na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
4. KONCERT Z CYKLU GDAŃSKA MUZA
SALA BHP
11 MARCA GODZ. 18 WSTĘP WOLNY
Zapraszamy 11 marca na koncert z cyklu GdańskaMuza: Małe sceny z wielkich oper.
Wykonawcy:
Studenci i Absolwenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego aMuz:
Michalina Gogola, Natalia Groda, Dorota Grzegorzewska, Aleksandra Kozłowska, Jingyi Ma, Hanna Mazur, Anna Mosakowska, Maria Pilachowska, Wiktoria Rudnicka, Aliaksandra Sinianskaya, Ewelina Stańczyk, Natalia Statkiewicz, Daria Wasiluk, Natalia Załuska, Damian Giczewski, Szymon Kokocha, Marcin Kryża, Tianji Liu, Krzysztof Lorek, Paweł Miotke, Qinyuan Wang, Gaofeng Wu
Anna Mikolon fortepian
Martyna Bejtlich słowo o muzyce
5. TAJEMNICE NATURY MASAAKI OHYA
PAŁAC OPATÓW
1 MARCA-25 MAJA 2025r. WSTĘP WOLNY
Indywidualna wystawa prac Masaakiego Ohyi w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku to prezentacja dorobku wybitnego japońskiego artysty, którego twórczość nie była dotąd w Polsce szerzej znana.
Zapraszamy na wernisaż: 01.03.2025 (sobota), godz. 17:00
Na ekspozycji w Pałacu Opatów pokazanych zostanie siedemdziesiąt grafik powstałych na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Cztery cykle ukazują dominujące w twórczości artysty toposy: Naturę a także cykl Życia i Śmierci - ludzi, zwierząt i roślin. Wieczny cykl narodzin oraz powolny, lecz nieunikniony upływ czasu to stałe tematy jego zainteresowań. Masaaki Ohya wierzy, że każde życie we Wszechświecie ma swoje przeznaczenie, którego jednak nie znamy - to tajemnica każdej istoty: człowieka, zwierzęcia czy rośliny.
Artysta tworzy prace metodą wklęsłodruku (akwaforta, akwatinta, mezzotinta, sucha igła), czerpiąc inspiracje z naturalnych form, kształtów i zjawisk. Ich wzajemne przenikanie się decyduje o sile przekazu, czyniąc jego grafiki swoistymi traktatami filozoficznymi.
6. ŚMIECHOJOGA I INNE
UNIWERSYTET WSB MERITO UL. GRUNWALDZKA 238 A
17 MARCA GODZ. 19,00 – 21,00 WSTĘP WOLNY
W ramach wieczoru Toastmasters Sopot Leaders 17 marca godz. 19.00 zapraszam na Śmiechojogę i inne formy rozweselania i techniki budowania humoru.
Na spotkaniu prowadzonym przez Stanisława Kalickiego poćwiczymy śmiechojogę, techniki budowania humoru przedstawi Mateusz Maliński, a Anna Werchowicz opowie o autorozweselaniu. Mamy nadzieję, że jak nie odpuścisz to nie popuścisz i będziesz dobrze się bawić.
7.WYSTAWA NIECH ŻYJE BAHL! - MALARZ GDAŃSKI
RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA
DO 4 MAJA 2025r. WSTĘP WOLNY
Jest to pierwsza powojenna wystawa monograficzna prac Reinholda Bahla (1869-1945), na której udało się zebrać ponad 60 obiektów związanych z twórczością "nestora gdańskich malarzy. Uczeń Wilhelma Augusta Stryowskiego, kontynuował malarską opowieść o Gdańsku w duchu romantycznego realizmu, zgrabnie mieszając ją z nowinkami impresjonistycznymi. Z wyboru mieszkaniec Oliwy, zawodowo związany był z Państwową Rzemieślniczą Szkołą Dokształcającą w Gdańsku, zlokalizowaną przy ul. Wielkie Młyny. Skromny i pracowity za życia, po śmierci - niemal zapomniany przez XX-wiecznych historyków sztuki. Obecna wystawa przywraca należne mu miejsce w historiografii gdańskich malarzy okresu przedwojennego.
8.REZYDENCJE GDAŃSZCZAŃ . MŁYNISKA
WYKŁAD PROF. ANDRZEJA JANUSZAJTISA
19 MARCA GODZ. 17,30 WSTĘP WOLNY
Młyniska to osiedle przemysłowe ulokowane przy rzece Strzyży która uchodzi do Wisły. Pierwszy młyn nad Strzyżą, a późniejszy tartak powstał w 1261 r. W 1548 r. kupił go Jakub Schell i zaczęto go nazywać młynem Schella – stąd polskie Młyniska. Natomiast w roku 1577, Młyniska zostały spalone przez wojska Stefana Batorego. Ciekawostką jest to, że w 1676 r. tutejszy dwór gościł królową Marię Kazimierę. Dwór kilkakrotnie przebudowywano, obecną klasycystyczną postać otrzymał po odbudowie już po 1813 r.
W 1907 roku przyłączono do Gdańska część Młynisk, które stały się kolonią o nazwie Reichskolonie. Rewitalizacja dworu w Młyniskach, które po roku 1945 były zniszczone działaniami wojennymi, zamieniony został ponownie na budynek mieszkalny a w 1973 r. wpisano go do rejestru zabytków. Natomiast po 1995 r. poddano go gruntownej renowacji, która dokonana została prze ulokowaną w pobliżu Elektrociepłownię, renowacja przywróciła dworowi dawny blask.
OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA