Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 Andrzej Kuligowski
Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.
Kalejdoskop kulturalny - Styczeń 2025
1.JAKUB KONSTANTY WASILEWSKI - „PROCES”
„WYSTAWA MALARSTWA” OLIWSKI RATUSZ KULTURY
3-30 STYCZNIA GODZ. 9.00 -18.00 WSTĘP WOLNY
Wasilewski: Proces jako obłęd malarski w odniesieniu do Procesu Franza Kafki. Czyli proces jako błędne koło, ciąg malarski który nigdy się nie kończy. Jest to szaleństwo, które trwa dopóki żyje artysta. Malarz trwa w szaleństwie, obłędzie nawet gdy nie tworzy. Jego głowa cały czas pracuje. Walka z samym sobą od której niema ratunku i niema wyjścia. Jednak jest to cel i przeznaczenie, pasja życia.
JAKUB KONSTANTY WASILEWSKI
Absolwent wydziału malarstwa w gdańskiej ASP w pracowni prof. Piotra Józefowicza.
Do nauki malarstwa i rysunku oraz pierwszych prób stworzenia obrazu dochodził przez 12 lat.
Zawsze interesował się ludzkimi emocjami, wyrażanymi poprzez mimikę twarzy człowieka. Po wielu latach wahania zaczął malować i rysować ,,na poważnie''. Jako temat swoich prac, obrazów wybrał ludzkie twarze, często zniszczone, pomarszczone, mające czytelny wyraz ciężkiego lub degradującego zdrowie życia. Gęsto nakładana farba olejna w jego portretach jest próbą naśladowania struktury skóry naznaczonej zużyciem. Jest to także widzenie i podpatrywanie emocji wyrażanych w danej chwili lub okresie życia. Próbuje przekazać ich oblicza w sposób prosty, czytelny i odnajdywać w nich piękno poprzez kolor, strukturę.
2.KOLEKCJA RYSUNKU DAWNEGO MUZEUM NARODOWEGO. W KONTEKŚCIE STRAT WOJENNYCH
MUZEUM NARODOWE
14 STYCZNIAGODZ.17,30 WSTĘP WOLNY
Hans Holbein st., Albrecht Dürer, Rembrandt van Rijn, Giambattista Tiepolo, Daniel Chodowiecki, ekspresjoniści niemieccy - to jedynie kilka największych gwiazd kolekcji rysunku dawnego Muzeum Narodowego w Gdańsku. W obecnym kształcie stanowi ona jedynie część pierwotnych zbiorów, które znacznie ucierpiały w wyniku wojennej zawieruchy. Jak prezentowały się zbiory rysunku przed 1945 r. i co ocalało do dnia dzisiejszego? Wykład będzie okazją do poznania najdotkliwszych strat, ale też najcenniejszych obiektów, które udało się zachować.
Dr Maja Mociewicz - historyczka sztuki, kustoszka w pracowni rysunku dawnego Muzeum Narodowego w Gdańsku. Interesuje się problematyką nowożytnego mecenatu, kolekcjonerstwa i fundacji artystycznych, a także szeroko pojętą sztuką Gdańska i Pomorza do 1945 r.
3.KOBIETY SĄ NAIWNE – PREMIERA KSIĄŻKI
KRZYSZTOFA SKIBY. OLIWSKI RATUSZ KULTURY
15 STYCZNIA GODZ.19 WSTĘP WOLNY
Zapraszamy na gdańską premierę nowej książki Krzysztofa Skiby. W programie: okolicznościowy stand up Krzysztofa Skiby i występ Tymona Tymańskiego. Będzie komediowo i zabawnie!
"Kobiety są naiwne" to już siódma książka felietonisty, satyryka i autora tekstów piosenek Krzysztofa Skiby, znanego z zespołu Big Cyc. Jest to zbiór opowiadań satyrycznych, felietonów i esejów. To historie prawdziwe i nieprawdziwe podane w zabawnej formie. Dzieją się tu rzeczy i śmieszne i straszne. Żołnierze wyklęci schodzą z koszulek patriotycznych i załatwiają porachunki ze swoim producentem, Jan Paweł II schodzi z pomnika i zakłada organizację terrorystyczną z pewna emerytką, w kolejnym opowiadaniu włoskie buty ojca Skiby pomagają uciekać przed ZOMO, w jeszcze innym muzyk rockowy szuka po nocy prezerwatywy co przypomina błąkanie się po mieście bohatera Małej Apokalipsy Tadeusza Konwickiego.
Świat widziany oczami autora jest pełen absurdów, dramatów i zabawnych historii, ale też przepełniony jest swoistą tajemniczą poświatą, która skazuje uczestników tych wydarzeń na wieczny polski obłęd. Zabawne, pouczające, śmieszne i drażliwe.
4. KATALOG DRZEW – MUZYKA POWAŻNA
MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
17 STYCZNIA GODZ. 18 WSTĘP WOLNY
Zapraszamy na koncert będący kolejną odsłoną cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie "Las - schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni". Projekt Catalogue des Arbres (Katalog drzew) w wykonaniu Michała Jacaszka i zespołu Kwartludium jest atmosferyczną fuzją dźwiękową, na którą składają się nagrania terenowe, akustyczne improwizacje i cytaty z kompozycji Oliviera Messiaena.
Projekt wywodzi się z fascynacji naturą. Jest to nawiązanie do idei francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena i jego zbioru "Catalogue d'oiseaux" , w którym śpiew ptaków oraz ich otoczenie zostały przełożone na język muzyki.
5. KACPER BIELA – TANATOS. WERNISAŻ
KLUB „ŻAK”
9 STYCZNIA GODZ.19 WSTĘP WOLNY
W Galerii Żak odbędzie się wernisaż wystawy prac Kacpra Bieli - młodego, obiecującego artysty z Szczecina. Jego najnowsze dzieła będzie można oglądać do 2 lutego 2025 roku.
Kacper Biela - ur. 2000 roku w Szczecinie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na wydziale malarstwa w pracowni prof. Piotra Józefowicza i prof. ASP dr hab. Marcina Zawickiego.
Swoją działalność artystyczną buduje na koncepcji, która zakłada, iż każda sytuacja twórcza determinuje znalezienie się w matni sytuacji bez wyjścia. Ta z kolei, w swojej antynomii, powoduje powstanie działania twórczego. Jego prace to komentarz do przekonania, że w życiu człowiek dąży do złudnego poczucia kontroli, która zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
6. WYSTAWA „NIECH ŻYJE BAHL”/NIE/ZAPOMNIANY
MALARZ GDAŃSKIRATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA
DO 4 MAJA 2025 ROKU WSTĘP WOLNY
Jest to pierwsza powojenna wystawa monograficzna prac Reinholda Bahla (1869-1945), na której udało się zebrać ponad 60 obiektów związanych z twórczością "nestora gdańskich malarzy. Uczeń Wilhelma Augusta Stryowskiego, kontynuował malarską opowieść o Gdańsku w duchu romantycznego realizmu, zgrabnie mieszając ją z nowinkami impresjonistycznymi. Z wyboru mieszkaniec Oliwy, zawodowo związany był z Państwową Rzemieślniczą Szkołą Dokształcającą w Gdańsku, zlokalizowaną przy ul. Wielkie Młyny. Skromny i pracowity za życia, po śmierci - niemal zapomniany przez XX-wiecznych historyków sztuki. Obecna wystawa przywraca należne mu miejsce w historiografii gdańskich malarzy okresu przedwojennego.
7. WYTWÓRNIA WYROBÓW BURSZTYNOWYCH.
MUZEUM BURSZTYNU
30 STYCZNIA GODZ. 17,00-18,00 WSTĘP WOLNY
Wytwórnia Wyrobów Bursztynowych w Gdańsku i wzornictwo biżuterii okresu PRL.
Miejsce: Wielki Młyn, sala edukacyjna, Wielkie Młyny 16
Wejście: od strony Domu Młynarza, ul. Na Piaskach
8.GDZIE JEST KOŁATKA? –UTRACONE DZIEDZICTWO KOŚCIOŁA ŚW. JANA – WYKŁAD XX CENTRUM ŚW. JANA
28 STYCZNIA GODZ.18 WSTĘP WOLNY
Podczas wykładu dowiecie się o historii dziedzictwa materialnego kościoła św. Jana. Jest o czym opowiadać, bo już od czasów średniowiecznych umieszczano w nim dzieła sztuki sakralnej. Podczas drugiej wojny światowej wiele eksponatów było grabionych. W latach 1943-44 niemieccy architekci i historycy przeprowadzili planową akcję ewakuacji dzieł sztuki. Dzięki temu ocalała ich znacząca część. Późniejsza historia kościoła, który przez 50 lat był nieczynny spowodowała, że niektóre ocalone fragmenty dzieł sztuki zaginęły lub zostały ukradzione z miejsc, gdzie były przechowywane.
Razem z naszą prelegentką możecie prześledzić losy dzieł sztuki ze świętego Jana. Podczas wykładu zobaczymy archiwalne fotografie zaginionych elementów.
OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA