Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Listopad 2024

1.KONCERT MUZYKI KAMERALNEJ

KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA, SOPOT PARKOWA 5

3 LISTOPADA , GODZ.12,00             WSTĘP WOLNY

Gdański Kwartet Akordeonowy to zespół akordeonistów młodego pokolenia związanych trójmiejskim środowiskiem muzycznym - laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Genezą utworzenia zespołu było zamiłowanie do muzyki kameralnej oraz chęć prezentacji publiczności brzmienia czterech akordeonów. Instrument ten przeżywa swoisty renesans. Niegdyś kojarzony jedynie z muzyką biesiadną wdarł się na salony i obecnie jest częstym bywalcem największych festiwali muzycznych na całym świecie. Dzięki ogromnym możliwościom instrumentu, akordeoniści wykonują dziś muzykę dawną, współczesną, a także jazzową.

W programie m.in:
J.S. Bach - Menuet i Badinerie z II suity orkiestrowej h-moll
L. Boellmann - Suita gotycka (cz. IV Toccata)
A. Piazzolla - Primavera Portena
A. Vivaldi - Cztery pory roku. Zima. Allegro non molto
J. Brahms - V Taniec węgierski
A. Dworzak - Humoreska op. 101 nr 7
G. Marks, S. Simons - All of me

2. ZADUSZKI BEZ SŁÓW

KOŚCIÓŁ ŚW MIKOŁAJA

6 LISTOPADA, GODZ. 20,00               WSTĘP WOLNY

Do poprowadzenia Zaduszek zaprosiliśmy młody zespół Gdańskiej Orkiestry Akordeonowej "Pulsanti". W programie koncertu znajdą się kompozycję takie jak "Zburzona Katedra" Václava Trojana, "Maestoso Mesto" Krzysztofa Olczaka czy inspirowana słyną "Orawą" Wojciecha Kilara kompozycja Wojciecha Ulanowskiego.
Dopełnieniem tych dzieł będą kompozycje estońskiego mistrza Arvo Parta, argentyńczyka Astora Piazzolli oraz francuza Léona Boëllmanna. Opiekę artystyczną na zespołem sprawuje Paweł Zagańczyk, dyrygentem orkiestry jest Piotr Mitelski.
Gdańska Orkiestra Akordeonowa Pulsanti działa od 2022 roku i powstała dzięki inicjatywie studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Muzycy to wielokrotnie nagradzani na konkursach instrumentaliści o wirtuozowskich umiejętnościach. Orkiestrę wyróżnia nowatorskie podejście do samego instrumentu, jak i do muzyki, którą wykonuje. W swoim repertuarze sięga po utwory muzyki współczesnej, klasycznej oraz rozrywkowej.

3. UPUPIENI? DEBATA O GOMBROWICZU

OLIWSKI RATUSZ KULTURY

8 LISTOPADA , GODZ.18,00                         WSTĘP WOLNY

Nieprzewidywalny prowokator i mistrz eksperymentowania. Twórca queerowy, demaskujący formę i społeczne relacje. Porozmawiajmy o Gombrowiczu! Zapraszamy na otwarte spotkanie z udziałem znakomitych ekspertów.

Czy teksty powstałe kilkadziesiąt lat temu są nadal aktualne? Jak je odczytujemy? Znawcy: prof. dr hab. Ewa Graczyk, dr hab. Anna Spólna, dr hab. Piotr Sobolczyk i dr hab. Pau Freixa Terradas spróbują odpowiedzieć na te i inne pytania. Spotkanie poprowadzi Dorota Karaś.

Debacie będzie towarzyszyć prezentacja prac: plakatów, form przestrzennych i zdjęć ilustrujących proces powstawania muralu, autorstwa uczniów z gdańskich szkół średnich: Ogólnokształcącego Liceum Programów Indywidualnych, Liceum Sztuk Plastycznych i XIX Liceum Ogólnokształcącego.

4. PARADA NIEPODLEGŁOŚCI

11 LISTOPADA                                     GODZ.10,30

Program tegorocznych obchodów Święta Niepodległości jest jak zawsze w Gdańsku bogaty i przygotowany przez wiele instytucji. Znajdzie się w nim między innymi:

• Uroczyste wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt na Górze Gradowej
• Parada Niepodległości (formowanie od 9.00, start przemarszu o 10.30)
• Odśpiewanie Hymnu Narodowego (ok. godz. 12.00)
• Wywieszenie flagi biało-czerwonej na Ratuszu Głównego Miasta
• Rodzinne Zdjęcie na Długim Targu
• Wspólne śpiewanie pieśni piosenek na Długim Targu
• Koncerty patriotyczne w różnych punktach miasta
• Koncert carillonowy (o godzinie 13.00)
• Specjalne spacery z przewodnikami miejskimi PTTK po miejscach ważnych dla naszej
tożsamości narodowej;
• Spotkania z rekonstruktorami oraz kolekcjonerami aut i motocykli;
• Wystawy i prezentacje;
• Oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki,
inspirowana motywami patriotycznymi;
• Na czas Parady Niepodległości zostanie uruchomione specjalne radio. Na częstotliwości 91.30 UKF będą nadawane informacje i komunikaty poświęcone wydarzeniom tego dnia.

5. SWING NA PERONIE – POTAŃCÓWKA

STACJA FOOD HALL – METROPOLIA

15 LISTOPADA, GODZ.20,00             WSTĘP WOLNY

Nie tu ma ograniczeń, każdy jest mile widziany. Wygodne buty i dobry humor to jedyne, czego potrzebujesz  Bez stresu... Wprowadzimy Cię od podstaw w świat Lindy Hopa, Boogie Woogie, Balboa! Pierwsze słyszysz? Nic nie szkodzi, bo nie o to chodzi!

20:00 - krótka lekcja Lindy Hop/Boogie Woogie/Balboa od podstaw -> nie musisz się zapisywać ani mieć pary, po prostu przyjdź!

20:30 - potańcówka w rytmie swinga przy żywym akompaniamencie Trójmiejskiej Kapeli Swingowej.

Tańczymy do upadłego!
Daj się zarazić swingowym bakcylem! Nie musisz nic umieć (większość z nas tak właśnie zaczynała), a jeśli plączą Ci się nogi - wspólnie je rozplączemy  Udowodnimy Ci, że taniec może być prosty i przyjemny, a to wszystko w luźnej atmosferze i przy dźwiękach porywającego do tańca swinga.

6.POMORSKI KONGRES PAMIĘCI NARODOWEJ

AMBER EXPO

20-21 LISTOPADA                                         WSTĘP WOLNY

O przeszłości można i trzeba opowiadać nowocześnie. Kongres będzie odpowiedzią na wyniki badań "Edukacja dla pamięci", przeprowadzonych na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej przez zespół dr. hab. Krzysztofa Malickiego.
Pomorski Kongres Pamięci Narodowej to pierwsze takie wydarzenie w naszym regionie, podczas którego zapraszamy do strefy edukacyjnej i nowych technologii, na debaty historyczne, wystawy multimedialne, pokazy filmowe, warsztaty oraz na wiele innych atrakcjiOpowiemy naszą historię, ze szczególnym uwzględnieniem jej wymiaru lokalnego. Będziemy rozmawiali o dramatycznych lata II wojny światowej oraz doświadczenie okupacji i włączenia naszych ziem w granice III Rzeszy Niemieckiej. Przywołamy lata powojenne i komunistyczne zniewolenie, heroizm robotników podczas Grudnia 1970 roku, przedstawimy zmagania Pomorzan w drodze do roku 1989. Te wszystkie kroki doprowadzą nas do upamiętnienia ludzi "Solidarności".
Pomorski Kongres Pamięci Narodowej będzie opowieścią o najnowszej historii Polski przemawiającą do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę. Zapraszamy serdecznie!

7.FIŃSKI CHÓR MĘSKI LAULUN YSTAVAT –VENEMATKA

DKF ‘ MIŁOŚĆ BLONDYNKI ‘ UL WITA STWOSZA 55

23 LISTOPADA, GODZ.19,00             WSTĘP WOLNY

Nordic Focus Festival –

Festiwal Kultury Nordyckiej to unikalne w skali kraju interdyscyplinarne wydarzenie organizowane nieprzerwanie od 2016 roku w Gdańsku we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz nordyckimi partnerami krajowymi i zagranicznymi.

Koncert: VENEMATKA - podróż łodzią. Fiński chór męski LAULUN YSTAVAT (FIN) i Akademicki Chór UG (POL)

Laulun Ystävät (LY), założony w 1914 roku, jest największym chórem męskim w południowo-zachodniej Finlandii, liczącym około 80 śpiewaków. Składa się z kilku zespołów, od kwartetów po duży chór, wykonujących repertuar od tradycyjnych kompozycji chóralnych po aranżacje muzyki popularnej. Nikke Isomöttönen jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru od 2021 roku.

8. WIECZÓR PRZYJACIÓŁ - W PIERWSZĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI PAWŁA HUELLEGO   NCK KOŚCIÓŁ ŚW JANA

27 LISTOPADA, GODZ. 18.00             WSTĘP WOLNY

W centrum św. Jana w Gdańsku odbędzie się spotkanie upamiętniające Pawła Huellego w pierwszą rocznicę jego śmierci. Katarzyna Janowska zaprosi do rozmowy gości nie tylko z Pomorza i kraju: Szymona Karolewskiego, Antonię Lloyd-Jones, ks. Krzysztofa Niedałtowskiego, Krzysztofa Czyżewskiego, Leszka Kopcia, Krzysztofa Babickiego. Muzycznie wieczór ubogacą Ewa Pobłocka, Mikołaj Trzaska i Olo Walicki. Będziemy wspominali wielkiego pisarza i człowieka, czytali fragmenty jego twórczości, dyskutowali o jego korzeniach, życiu, twórczości i dziedzictwie. Mamy nadzieję, że będzie to spotkanie tak samo różnorodne, mądre i ciekawe jak sam wspominany Twórca.  

9.GDAŃSKIE WODY – WODOCIĄGI. WYKŁAD

PROF. ANDRZEJA JANUSZAJTISA. NCK RATUSZ STAROMIEJSKI

20 LISTOPADA, GODZ.17.30              WSTĘP WOLNY

W okresie wczesnego średniowiecza, mieszkańcy Gdańska zaopatrywali się w wodę z Potoku Siedleckiego. Potok ten w miejscu dzisiejszej ul. Nowe Ogrody rozchodził się na kilka strumieni. Największy z nich płynął Podwalem Staromiejskim a inny spływał dzisiejszą ul. Długą. Innym źródłem zaopatrzenia miasta w wodę był dwunastokilometrowy kanał który doprowadzał wodę do Gdańska z rzeki Raduni której kanał przebiega m.in. obok dzisiejszej ul. Korzennej i Na Piaskach. To Krzyżacy stworzyli ten kanał, zwany do dziś Kanałem Raduni który swój początek ma na terenie wsi Juszkowo. Kanał zwany w owych czasach kanałem Młyńskim (z niemieckiego: Molewasser) obecnie jest zwany Kanałem Raduni. Miał napędzać koła młyńskie przede wszystkim Wielki Młyn ale i inne krzyżackie młyny które produkowały: mąkę, materiały na ubrania i obuwie czy nawet kaszę. Stąd młyny kaszowe. Winrych von Kniprode krzyżacki komtur wydał przywilej lokacyjny dla Gdańska, który m.in. zaowocował stworzeniem dwóch systemów sieci wodociągowej: konsumpcyjnej i ,,przemysłowej’’. W tym pierwszym woda płynęła w drewnianych rurach zakopanych pod ziemią. W tym drugim woda płynęła naziemnymi korytami które zabezpieczono osłonami. Korzystano tez z tradycyjnych studni które wypełniała do pewnej wysokości woda gruntowa.

10. GDAŃSKIE WODY – PORTY.WYKŁAD PROF.

ANDRZEJA JANUSZAJTISA   NCK RATUSZ STAROMIEJSKI.

6 LISTOPADA, GODZ. 17.30              WSTĘP WOLNY

We wczesnym średniowieczu powstała najwcześniejsza infrastruktura portowa na wybrzeżu gdańskim. W XII i XIII wieku powstał port Starego Miasta. W okresie panowania Krzyżaków, magazyny portowe przeniesiono na Wyspę Spichrzów gdzie powstał największy dźwig średniowieczny czyli Żuraw. Przy nabrzeżach w roku 1643 istniała imponująca liczba 315 spichlerzy gdzie głównie przeładowywano zboże. Jednak później w okresie zaborów port gdański stracił na znaczeniu. Dopiero po okresie I wojny światowej port znowu zaczął się rozwijać i przynosić olbrzymie zyski.

Obecnie w Gdańsku znajdują się dwa porty: Port Północny, z bezpośrednim dostępem do Zatoki Gdańskiej oraz Port Wewnętrzny, usytuowany wzdłuż Martwej Wisły. Największy port kontenerowy Bałtyku znajduje się właśnie w Gdańsku. Tereny portu Gdańsk znajdują się w obszarach takich dzielnic jak: Nowy Port, Letnica, Młyniska, Śródmieście, Rudniki, Wyspa Sobieszewska, Krakowiec-Górki Zachodnie, Stogi i Przeróbka. Ruchem statków w porcie kieruje Kapitanat Portu Gdańsk.

OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA