Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Maj 2023

Noc Muzeów 2023 r. Trójmiasto i pomorskie

13 Maja 2023 r. - 14 Maja 2023 r.

           1 zł lub bezpłatnie

Pierwsza NOC MUZEÓW /LANGE NACHT DER MUSEEN/ miała miejsce w Berlinie w 1997 roku. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą NUIT BLANCHE w Paryżu i MUSEUMS-N8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 140 miast w Europie.

MAJÓWKA Z TULIPANAMI

W sezonie 2023 Organizatorzy zapraszają do Błotnika, gdzie w okolicach pięknej przystani żeglarskiej rośnie tulipanowe pole. Plantacja jest dostępna od 29 kwietnia przez cały czas kwitnienia kwiatów.

Czynne - codziennie w godz. 9-20, także w niedziele i święta (przez ok. 3 tygodnie)

Bilety 2023 - 15 zł. W tej cenie jest 5 sztuk tulipanów. Każdy następny - 1,50 zł.
                    Dzieci - wstęp bezpłatny. Po uzgodnieniu można też wejść z psem.         

Dojazd i adres tulipanowego pola, plantacji i ogrodu:
Cedry Wielkie
ul. Osadników Wojskowych 41 

Adres przystani w Błotniku - Tulipany 2023:
Błotnik, ul. Nadwiślańska 2
83-020 Cedry Wielkie

1.OLIWSKI RATUSZ KULTURY

J. Wyrębski - Teatr, moja miłość- wystawa fotografii

4-30 MAJA 2023 R.         WSTĘP WOLNY

Jerzy Wyrębski
Człowiek wielu zawodów, fotografujący od najmłodszych lat, choć nigdy zawodowo nie związany z fotografią. Przez wiele lat były to analogowe fotografie czarno-białe.  Aparaty - od małej klatki do średniego formatu. W 2009 zaczął używać lustrzanki cyfrowej. Poznawał technologię cyfrową czytając czasopisma fotograficzne, uczestnicząc w warsztatach i podglądając pracę kolegów bardziej zaawansowanych w cyfrze. Należy do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.

2.WIELKA ZBROJOWNIA

Włodzimierz Łajming - Wystawa Malarstwo.

DO 11 MAJA   2023 R.    WSTĘP WOLNY

Obrazy, które miały swojego malarza. Co tworzy odrębność każdego twórcy? Trudno jednym zdaniem odpowiedzieć na to pytanie, ale śladem tej odrębności jest pozostawione dzieło. To tylko lub aż to, ślad tego pozostałego, nietrwałego, przynależnego życiu, dniu po dniu. Mistrzem dychotomii sztuki był Włodzimierz Łajming. Mistrz namalował piękne obrazy. Nie krzyczące, a wielowątkowe, wymagające wielkiej uwagi czytelnika. Czytelnika, bo to malarstwo rozgrywa się na wielu poziomach w wielu wymiarach, tak jak życie ich twórcy. Był on uczestnikiem, kreatorem wielce subtelnego stanu kultury artystycznej lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych XX wieku. Obrazy z tego okresu są wielkiej urody, urody sztuki tamtych lat. Pośród prezentowanych prac znajdujemy obraz, będący unaocznieniem kultury artystycznej wolnego świata. Wiemy że, powstał on po tej stronie żelaznej kurtyny, gdzie wolność była podawana w kroplówce.

3.MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

WYSTAWA „ MIĘDZY ŻYCIEM A ŚMIERCIĄ”

DO 28 MAJA 2023 R.     WSTĘP WOLNY

Wystawa "Między życiem a śmiercią" to wspólna inicjatywa Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Silent Heroes Memorial Center w Berlinie. Inauguracja wystawy odbyła się w styczniu 2018 roku w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Od tego czasu ekspozycja odwiedziła osiem krajów Europy oraz Japonię. Na trasie jej międzynarodowego tournée znalazły się m.in.: Amsterdam, Bratysława, Wilno, Budapeszt, Brno i Drezno. Prezentacja wystawy współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

4. MUZEUM NARODOWE

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW

13 MAJA 2023 R.     GODZ.19 - 1.00    WSTĘP WOLNY

19:30-20:15
Symfonia pożegnalna Josepha Haydna - czyli Muzeum Narodowe żegna stare logo

Wystąpi: Gdyńska Orkiestra Symfoniczna
W 2023 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku opracowało nową identyfikację wizualną instytucji. Odchodzący właśnie do historii motyw graficzny odwołujący się do gotyckiego okna, to jedyne logo muzeum, jakie identyfikowało je w powojennej historii. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przygotowaliśmy dla niego symfonię pożegnalną. Zaraz po niej zaprosimy do wsłuchania się w bardziej współczesne rytmy, zagra dla nas duet DJ Jazxing.


Symfonia pożegnalna Josepha Haydna to utwór, z powstaniem którego wiąże się jedna z najciekawszych anegdot, a zarazem zawoalowanych przekazów, w historii muzyki. Znajduje to swoje odbicie w samym utworze. W 1772 roku Haydn jako szef orkiestry i kompozytor przebywał w oddalonej od większych ośrodków miejskich posiadłości księcia Esterhazego. Po wielu tygodniach nadworni muzycy księcia byli już jednak zmęczeni przedłużającym się pobytem, z dala od cywilizacji i swoich rodzin. Dlatego uciekli się do fortelu, chcąc przekazać księciu, że zdecydowanie zasiedział się w tym miejscu. W trakcie odgrywania utworu kolejni muzycy aluzyjnie opuszczali swoje miejsca, dając do zrozumienia, że pora kończyć zarówno ich, jak i księcia pobyt na dworze.

5. RATUSZ STAROMIEJSKI

XXI FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ

23-24 MAJA 2023 R.GODZ. 18      WSTĘP WOLNY

Po kilkuletniej przerwie do Ratusza Staromiejskiego powraca Festiwal Muzyki Kameralnej - święto muzyki klasycznej w wykonaniu młodych artystów kształcących się w  szkołach muzycznych Trójmiasta oraz w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W ponad 20-letniej historii Festiwalu setki kameralistów prezentowały swe umiejętności gry zespołowej, która - w swej idei oparta na szacunku i uważności na drugiego człowieka - jest przestrzenią dialogu, możliwością rozmowy poprzez dźwięki. Na pierwszym koncercie 23 maja 2023 roku o godz. 18.00 zaprezentują się młodzieżowe zespoły kameralne z trójmiejskich szkół muzycznych I i II stopnia. Wieczór wypełnią utwory muzyki klasycznej różnych epok i stylów wzbogacone wartościową prelekcją na temat programu. Usłyszymy rozmaite składy wykonawcze - muzyka kameralna to także wielka różnorodność! Drugi koncert Festiwalu 24 maja 2023 r. o godz. 18.00 wypełnią wykonania akademickich zespołów kameralnych - studentów kształcących się w Akademii Muzycznej w Gdańsku, nagradzanych na międzynarodowych konkursach wykonawczych i wyróżniających się na firmamencie młodych wykonawców. Zróżnicowanie specjalności instrumentalnych i  składów wykonawczych wraz z profesjonalnym poziomem gry gwarantują niezapomniane wrażenia dla słuchaczy.

6. MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

Monodram Matka, wystawa "Witkacy - dzieło utracone"

27 MAJA 2023 R.     GODZ.19      WSTĘP WOLNY

Monodram Teatru Kropka Theatre Matka, na podstawie dramatu Stanisława Witkiewicza miał premierę w 2001 r. w języku angielskim w Sydney w Australii; był prezentowany na wielu wydarzeniach kulturalnych na czterech kontynentach, również w języku polskim. Jest to opowieść o silnej relacji między Matką i Synem, mającej charakter nieprzerwanej pępowiny. Tytułowa Matka, podstarzała i zrujnowana wdowa-arystokratka, zarabia na życie ręcznymi robótkami. Utrzymuje dwudziestokilkuletniego syna Leona - filozofa, myśliciela wieszczącego koniec cywilizacji.Matka poświęca się dla pierworodnego i jednocześnie czyni mu z tego powodu wyrzuty. Otacza go opieką, okazuje mu miłość, ale jęczy nad swoim matczynym bólem i cierpieniem, bywa też okrutna. Idee syna raz wydają jej się bliskie i ważne - jest wówczas z niego dumna, innym razem uznaje je za dziwaczny i niezrozumiały bełkot. Podczas spektaklu wystąpi Jolanta Juszkiewicz z Teatr Kropka Theatre, która wraz Anatoly Frusin podjęła się reżyserii. Muzykę do wydarzenia opracował Max Lyandvert

7.RATUSZ STAROMIEJSKI

Koncert Chóru Oliwskiego Ratusza Kultury REMEDIUM

28 MAJA 2023 R. GODZ.18           WSTĘP WOLNY      

Z potrzeby serc pasjonatów śpiewu, w odpowiedzi na inicjatywę dyrygenta Jerzego Szarafińskiego, jesienią 2022 roku, przy Oliwskim Ratuszu Kultury, powstał Chór Kameralny REMEDIUM. Tworzący się repertuar sięga do dzieł wokalistyki chóralnej od renesansu po współczesność, obejmując wiele gatunków – muzykę cerkiewną, afroamerykańskie Spirituals, pieśni pasyjne, kolędy, utwory współczesne i repertuar musicalowy.Program koncertu:Koncert pt. „What A Wonderful World” w programie: afroamerykańskie Spirituals, przeboje muzyki filmowej;

8. TEATR W OKNIE UL DŁUGA 51/50

WYSTAWA KRÓL KAROL III i GDAŃSK

DO 31 MAJA 2023 R. GODZ.17     WSTĘP WOLNY              

Z okazji koronacji Króla Karola III, Fundacja Theatrum Gedanense przygotowała wystawę upamiętniającą wizytę Księcia Karola w Gdańsku, która miała miejsce 30 lat temu - 18 maja 1993 roku. Wystawa będzie prezentowana w oknach Teatru w Oknie od 28 kwietnia do 31 maja 2023. Ze względu na swoje usytuowanie w oknach Teatru przy ulicy Długiej, będzie ona dostępna bezpłatnie i całodobowo dla wszystkich odwiedzających. 

Fundacja Theatrum Gedanense powstała w 1990 roku w celu rekonstrukcji teatru szekspirowskiego w Gdańsku. Patronem Fundacji został JKW Książę Karol, który odwiedził Gdańsk na zaproszenie prof. Jerzego Limona - prezesa Fundacji i pomysłodawcy budowy teatru. Formalne zaproszenie do przyjazdu do Polski wystosował prezydent Lech Wałęsa. Książę Karol odwiedził działkę, na której miał powstać teatr przy ul. Bogusławskiego, spacerował po Głównym Mieście w towarzystwie wojewody Macieja Płażyńskiego i prezydenta Gdańska Franciszka Jamroża. Następnie udał się do Dworu Artusa, gdzie wysłuchał koncertu Capelli Gedanensis i wziął udział w przyjęciu zorganizowanym przez Fundację Theatrum Gedanense. Patronat JKW Księcia Karola spełnił niezwykle ważną rolę pomógł Fundacji w pozyskiwaniu sponsorów oraz w międzynarodowej promocji projektu. W 2011 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski oraz prezes Fundacji prof. Jerzy Limon wzięli udział w uroczystej kolacji w Clarence House, rezydencji Księcia Karola w Londynie, zdając relację z postępów budowy teatru. 19 września 2014 roku, po ćwierćwieczu zmagań i walki profesora Limona i jego zespołu, nastąpiło uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Książę Karol przysłał z tej okazji wideo z życzeniami, które zgromadzeni goście obejrzeli na uroczystości otwarcia.  

OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA