Kalejdoskop kulturalny - Listoad 2022

1.KLUB WINDA GDAŃSK UL. RACŁAWICKA17

GRAND OFF- MARATON FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

4 LISTOPADA GODZ.19 WSTĘP WOLNY

WINDA GAK zaprasza na pokaz krótkometrażowych filmów nagrodzonych podczas 15 edycji jednego z najważniejszych Festiwali Filmowych GRAND OFF. Podczas pokazu będzie można zobaczyć aż 10 nagrodzonych filmów.

Filmy:1.Too Late 2. Sukienka 3.So Long, Paris! 4. Pappo e Bucco;
5.Friend 6.My Father's Naples 7. Let Me Be, Dear 8. A Man in Chain; 9.Los últimos recuerdos de Abril 10.Melting Landscapes Glacieres

2. KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA

ZADUSZKI ARTYSTYCZNE U DOMINIKANÓW

4 LISTOPADA GODZ.20 WSTĘP WOLNY

Wykonawcami, którzy przygotowali koncert są artyści z zespołu wokalnego 7/8 oraz spółdzielni "Ars bene moriendi".

W programie:
Tomas Luis de Victoria: "Missa pro defunctis" (Officium defunctorum")
+tradycyjne pieśni pogrzebowe obrzędu pustych nocy.

Koncert muzyki dawnej i tradycyjnej w formule artystycznych zaduszek, muzycznego spotkania będącego okazją do wspomnienia osób także wybitnych gdańskich artystów rożnych dziedzin sztuki, którzy odeszli w ubiegłym roku. Sięgając do bogactwa renesansowej muzyki wokalnej oraz ludowych, zakorzenionych w tradycji utworów żałobnych, zamierzamy stworzyć przestrzeń do zadumy i wdzięczności za ludzi, którzy włożyli swój wkład w tworzenie gdańskiej i w ogóle polskiej kultury.

3. MUZEUM NARODOWE

/NIE/POPRAWNOŚĆ HISTORYCZNA MALARSTWA

8 LISTOPADA GODZ.18-19 WSTĘP WOLNY

We wtorkowe popołudnie zapraszamy na spotkanie, na którym o (nie)poprawności historycznej w dawnym malarstwie rozmawiać będą dr hab. Jacek Friedrich (dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku) i dr hab. Rafał Makała (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego).

Czy możemy ufać artystom? Nie zawsze. Czasem bowiem przedstawione przez nich światy różnią się od naszej wiedzy i informacji z podręczników historii. Swoboda w podejściu do kwestii poprawności historycznej i naginanie faktów zdarzały się najlepszym z nich. Czasem wychodziło to przypadkowo, a czasem intencjonalnie. A czy Louis Friedrich Rudolf Sy namalował młodą Warmiaczkę zgodnie z dbałością o realia czasu i miejsca? To się okaże!

4. GDAŃSK

XX PARADA NIEPODLEGŁOŚCI

11 LISTOPADA GODZ.10,30

Najważniejsze jest to, że po przerwie pandemicznej, wracamy dotradycyjnej formy, czyli do przemarszu przez Gdańsk, wraz z finałem na Długim Targu, gdzie odśpiewamy Hymn i staniemy do Rodzinnego zdjęcia.Parada zacznie się formować o godzinie 9.00 tam gdzie zawsze, czyli na Podwalu Staromiejskim.
Start nastąpi o godzinie 10.30.
Trasa będzie bardzo podobna jak dotąd, a więc: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny (gdzie znajduje się pomnik Króla Jana III Sobieskiego). Dalej pójdziemy nieco inaczej: Świetego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, z której wejdziemy na Długą i przejdziemy aż na Długi Targ.Oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi, już od wieczora 10 listopada.

5. DWÓR ARTUSA - SIEŃ GDAŃSKA

KONFERENCJA „ŻYDOWSKI GDAŃSK” I „NOC KRYSZTAŁOWA”

12 LISTOPADA GODZ.16-18 WSTĘP WOLNY

W rocznicę ataków na żydowskich mieszkańców Gdańska przez bojówki hitlerowskie 11/12listopada, znaną pod nazwą „nocy kryształowej” 1938 r. zapraszamy na konferencję poświęconą Gdańskowi oraz jego związkami z kulturą żydowską, jej śladami oraz zasłużonymi obywatelami.

Gościem specjalnym konferencji będzie Jacek Nowakowski, pracownik Muzeum Holokaustu, który przedstawi bogactwo zbiorów tego jednego z największych i najważniejszych muzeów historycznych świata w kontekście „nocy kryształowej”.

6.RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA SALA PALOWA

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE

WOLĘ O TYM NIE MÓWIĆ”

19 LISTOPADA GODZ.11,00-12,30 WSTĘP WOLNY

Podczas tego spotkania zderzamy mity i kanony naszej pamięci o II wojnie światowej z szarą rzeczywistością Gdańska. Uczestnikom przybliżymy losy przedwojennych Gdańszczan – Polaków i Niemców, którzy przeżyli wojnę i zdecydowali się pozostać w mieście. Opowiemy o ich doświadczeniach w nowych, powojennych realiach. „Wolę o tym nie mówić” powstało dzięki odwadze gdańszczanek i gdańszczan, którzy po latach zdecydowali się opowiedzieć swoje historie. Oprowadza Mateusz Jasik, kurator wystawy.

7.TEATR MINIATURA

KSIĄŻKA W ROLI GŁÓWNEJ CZYTA M. KUSZNIEREWICZ

27 LISTOPADA GODZ.15 WSTĘP WOLNY

Połączenie może wydawać się niecodzienne - sportowcy niezbyt kojarzą nam się z czytaniem, ale zależy nam na przełamaniu tych stereotypów. Książki są ważne także dla aktywnych ludzi. Podczas spotkań sportowcy opowiadają o swoich dyscyplinach sportu i odpowiadają na pytania publiczności - mówi Justyna Sawicka, koordynatorka projektu.
Mateusz Kusznierewicz czyta książkę "A ja nie chcę być księżniczką" Grzegorza Kasdepke
Żeglarz sportowy, mistrz olimpijski i mistrz świata w klasie Finn oraz w klasie Star, wielokrotny mistrz Polski, miłośnik gry w golfa Mateusz Kusznierewicz wraz z aktorką Magdaleną Żulińską i pedagożką teatru Moniką Tomczyk przeczytają książkę "A ja nie chcę być księżniczką" Grzegorza Kasdepke (Wydawnictwo Nasza Księgarnia).
Warsztaty po czytaniu "Księżniczki i smoki. Role społeczne" poprowadzi pedagożka teatru Monika Tomczyk. Obowiązują zapisy na warsztaty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OPRACOWAŁA: ALINA LEWICKA