Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Wrzesień 2021

1. HEVELIANUM GÓRA GRADOWA

HISTORIE NIEOCZYWISTE CIEKAWE MIEJSCA POMORZA

8 WRZEŚNIA GODZ 17-18 WSTĘP WOLNY

Jak opowiadać o miejscach trudnych i nieoczywistych miejscach turystycznych? Jakie wyzwania stoją przed autorami publikacji o terenach powojskowych, dawnych fortyfikacjach, obiektach poprzemysłowych, ruinach? Na te i inne pytania odpowiedzi poszuka dziennikarka Dagny Kurdwanowska razem z trójką zaproszonych gości: Michałem Piotrowskim i Marcinem Tymińskim, autorami dwuczęściowej publikacji Zapomniane miejsca. Pomorskie oraz dr. Janem Danilukiem z Hevelianum, autorem wydanej niedawno publikacji Dzieje Fortu. Spacerownik, którą będzie można nabyć w trakcie spotkania.

2. TEATR SZEKSPIROWSKI

PIĘKNO CHORWACJI W FILMOWYM KADRZE

11 WRZEŚNIA GODZ.17 BILET : 15 ZŁ

Chorwacja to kraj pełen cudów, zarówno natury jak i kultury. Znajdziemy tu bogactwo unikalnych przyrodniczo zakątków, rajskich wysp, jaskiń i wodospadów, a także liczne zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To kraj gdzie krzyżują się różnorodne kultury i tradycje.
dr Agnieszka Puszczewicz, dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce przybliży najpiękniejsze zakątki Chorwacji przez pryzmat kadrów filmowych. To tu kręcono takie produkcje jak: "Gra o tron", "Mamma mia II" czy "Gwiezdne wojny" a także wiele innych światowych produkcji. O tych, i innych ciekawostkach dowiecie się Państwo z prezentacji, która pokaże mniej znane oblicze Chorwacji, zaskoczy fanów najnowszych produkcji, ale i wielbicieli klasyki.

3. DWÓR ARTUSA DŁUGI TARG

WYSTAWA NA 50 LECIE SPROWADZENIA PROCHÓW MAJORA SUCHARSKIEGO DO GDAŃSKA

DO 21 WRZEŚNIA WSTĘP WOLNY DLA POSIADACZY KM

Pięćdziesiąt lat temu, 21 sierpnia 1971 r., we Włoszech ekshumowano szczątki mjr. Henryka Sucharskiego, polskiego dowódcy jednej z pierwszych bitew II wojny światowej. Choć niemiecka inwazja w 1939 r. objęła dużą część Polski, to właśnie Westerplatte bronione przez Sucharskiego i jego żołnierzy pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli kampanii polskiej 1939 roku i całej II wojny światowej. – Prochy majora sprowadzono do Polski kilka dni później 27 sierpnia. Następnie 31 sierpnia wystawiono je na widok publiczny w Dworze Artusa, a 1 września pochowano uroczyście na Westerplatte. – wyjaśnia dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska – Wystawa czasowa przypomina i przybliża sylwetkę mjr. Sucharskiego, który poświęcił życie służbie ojczyźnie, a dziś podlega różnym ocenom historyków. Przedstawiamy także wątki związane z samymi uroczystościami pogrzebowymi, które dla władz PRL były zabiegiem mającym ocieplić wizerunek po masakrze robotników z grudnia 1970 r.

Wystawa „Sucharski. Oblicza” niektórym z mieszkańców Gdańska umożliwi powrót do wydarzeń sprzed 50 lat.

4. NCK CENTRUM ŚW. JANA WYKŁAD- ODBUDOWA KOSCIOŁA ŚW. JANA W LATACH 1945-2020

21 WRZEŚNIA GODZ.18 WSTĘP WOLNY

Kościół św. Jana przez wiele dziesięcioleci stał zamknięty i nieużytkowany. Od 1991 r. stał się własnością Archidiecezji Gdańskiej, a od 1995 r. jego odbudową i adaptacją na centrum kultury zarządza Nadbałtyckie Centrum Kultury. W 2020 r. 75 lat po II wojnie światowej, prace te zostały ukończone.  Obiekt jest szczególny, posiada wyjątkowe walory historyczne i zabytkowe, a jednocześnie jest szczególnym miejscem dla różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Wykłady przybliżą historyczne aspekty gotyckiego kościoła św. Jana w Gdańsku.

5. NCK RATUSZ STAROMIEJSKI

BOLI TYLKO GDY SIĘ ŚMIEJĘ” PREMIERA FILMU

12 WRZEŚNIA GODZ 17 WSTĘP WOLNY

O życiu i twórczości wielkiego pisarza, o idei wolności, solidarności i otwartości w literaturze i sztuce. Prezentacja projektu „Boli tylko gdy się śmieję...” w 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema.

W programie dyskusja z udziałem Mirosława Baki, prof. Henryka Cześnika, dr Macieja Dajnowskiego oraz premiera filmu pt. „Lem

i Mrożek - reaktywacja”.

Impreza będzie również filmowana i transmitowana w internecie. Scenariusz filmu powstał w oparciu o korespondencję Stanisława Lema i Sławomira Mrożka. Spotykają się tu wybitne i niepodobne do siebie osobowości pisarskie. Lem, Mrożek, Błoński

i Szczepański stanowili ważną, choć nieoficjalną „grupę opiniotwórczą” tamtego czasu, nad którą unosił się jeszcze jeden mityczny autorytet i wzór – Gombrowicz.

6 . NCK RATUSZ STAROMIEJSKI

KRAKOWSKI SALON POEZJI

26 WRZEŚNIA GODZ 11 WSTĘP WOLNY

We wrześniowym salonie usłyszycie państwo ballady i teksty Boba Dylana.

Bob Dylan (ur. jako Robert Allen Zimmerman 24 maja 1941 w Duluth[2]) – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 2016, ale też Jego twórczość była nagradzana Grammy, Oscarem, Złotym Globem, Nagrodą Pulitzera. W 2009 r. otrzymał Narodowy Medal Sztuki, a w 2012 – Prezydencki Medal Wolności.

Jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej ostatnich pięciu dekad. Swój indywidualny styl oparł na wielu gatunkach muzycznych, od tradycyjnego amerykańskiego folku i country bluesa poprzez country do muzyki gospel, rock and rolla, rockabilly, czy angielskiej, szkockiej i irlandzkiej muzyki folkowej, a także jazzu i swingu. Występuje z gitarą akustyczną, elektryczną, keyboardem, harmonijką ustną. Wczesne utwory Boba Dylana zawierające komentarze społeczne, polityczne, filozoficzne i odwołujące się do literatury ignorowały istniejące konwencje muzyki pop, wpisując się w nurt ówczesnej kontrkultury.

Twórca piosenek uznawanych za hymny pokolenia: Blowin’ in the Wind, Like a Rolling Stone i protest songów: The Times They Are a-Changin’, Hurricane.

Opracowanie : Alina Pela