Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

Modernistyczna Gdynia - relacja z wycieczki

30 kwietnia 2016r

Wycieczka  po niektórych atrakcjach modernistycznej Gdyni.

  Wycieczka do Gdyni, którą zorganizowała i poprowadziła prezes Koła Grodzkiego – kol. 
  Gienia Franczak, odbyła się w  piękny, słoneczny, ostatni dzień miesiąca kwietnia.

 Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Dworca Głównego w Gdyni, gdzie zapoznaliśmy się
z ciekawą historią tego ważnego dla miasta miejsca. W drodze do Daru Pomorza zatrzymywaliśmy się przy miejscach upamiętniających ważne wydarzenia:

- przy płycie Marynarza Polskiego ,  ufundowanej przez mieszkańców Gdyni w 1991r.,
- obelisku  upamiętniającym  wizytę Ojca Świętego w 1987r.,
- przy pomniku poświęconym Żołnierzom Armii Krajowej

ludzi :
- Antoni Abraham,
- Eugeniusz Kwiatkowski,

czasy współczesne:
- Pomnik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych,

Kol. Gienia zapoznawała nas szczegółowo z historią każdego miejsca.

Następnym punktem zwiedzania był Dar Pomorza, zakupiony w 1929 r. przez instytucje i społeczeństwo Pomorza  dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Od 1983 r. jest to statek – muzeum. Wędrówkę rozpoczęliśmy od wystawy opowiadającej o jego historii, następnie przeszliśmy przez pomieszczenia żaglowca:  międzypokład, gdzie mieszkali praktykanci, maszynownię, magazyn żagli, mesę oficerską, salon komendanta, kabinę nawigacyjną, kuchnię  oraz górne pokłady.

Po krótkiej przerwie na odpoczynek przy  nabrzeżu pomorskim, ruszyliśmy spacerkiem przez Park Rady Europy do Gdyńskiego Centrum Filmowego. W pobliżu Centrum podziwialiśmy ciekawy Pomnik Festiwali Polskich Filmów Fabularnych, który upamiętnia jedną z najbardziej prestiżowych polskich imprez filmowych, odbywających się
w Gdyni od 1986 roku. Monument ma kształt rozwijającej się taśmy filmowej, na jej kadrach wyszczególnieni są wszyscy laureaci festiwali. Każdego roku po zakończeniu wydarzenia, dodawana jest nowa klatka z nazwiskiem.

Z ideą powstania, historią oraz rolą jaką obecnie pełni Centrum, zapoznał nas przewodnik po obiekcie, Pan Damian. Otwarte w 2015r., stanowi wielofunkcyjny ośrodek kultury i edukacji filmowej. Dysponuje 3 salami kinowymi,
w największej o nazwie "Warszawa" mieści 227 widzów, obejrzeliśmy film prezentujący etapy budowy tego obiektu. Obejrzeliśmy również galerię gdzie prezentowane są prace fotograficzne i plastyczne twórców. Niewątpliwą atrakcją była możliwość obejrzenia  w czytelni  scenariuszy  filmowych, których kolekcja obejmuje ponad 100 tytułów z całego świata. Natomiast księgarnia oferuje wydawnictwa albumowe i publikacje na temat kina.

Ostatnim punktem programu było Muzeum Emigracji, które otwarto w 2015r. w historycznym gmachu Dworca Morskiego. Stąd przez dziesięciolecia na polskich transatlantykach tysiące Polaków opuszczało kraj, często na zawsze. Ideą powstania Muzeum było ukazanie dziejów emigracji z ziem polskich od X wieku poprzez Wielką Emigrację, rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do obu Ameryk zarówno za chlebem jak w poszukiwaniu wolności i lepszego życia, do czasów współczesnych. Szacuje się, że wyjechało około 20 mln.  zarówno anonimowych jak i tych sławnych – uczonych, sportowców, artystów. W wędrówkę  w daleka podróż wyruszano  pieszo, pociągiem, na pokładach statków  a później samolotów. Dużo miejsca wystawa poświęca  przyczynom wyjazdów – zabory, bieda w przedwojennej Polsce,  II wojna światowa, wojenna tułaczka, okres komunizmu. Na przykładzie rodziny Sikorów mieszkających na wsi pod Rzeszowem  pokazano ich przygotowania do wyjazdu, procedury kontrolne i medyczne  jakie musieli przejść  aż w końcu  ich codzienne życie w Chicago. Pokazano również  osiągnięcia Polaków rozsianych po całym świecie.

Wycieczkę zakończyliśmy w miejscowej kawiarence gdzie dzieliliśmy się wrażeniami. Program był  bardzo bogaty, stąd wrażeń moc ale i trochę zmęczenia. Dzięki naszemu koledze  Lucjanowi Parfianowiczowi,  który  robił zdjęcia,  będziemy mogli wracać do utrwalonych chwil w kadrze.

Duże podziękowania należą się kol. Gieni Franczak, która zorganizowała wycieczkę i profesjonalnie opowiadała
o wszystkich zwiedzanych obiektach.

Wszyscy uczestnicy gorąco  Gieni  podziękowaliśmy, bowiem wycieczka nie tylko pogłębiła naszą wiedzę ale
i pozyskaliśmy sporo nowych, interesujących  wiadomości.

Opracowała - kol. Alicja Sierant
{phocagallery view=category|categoryid=165|limitstart=0|limitcount=0}